אחרי שישב בכלא, פשט את הרגל ונעלם: במאי “מת לחיות” חוזרג’ון מקטירנן, האיש שמאחורי “מת לחיות”, נחשב בזמנו לאחד הבמאים החשובים בהוליווד – אבל בתחילת שנות האלפיים החלה הנפילה הגדולה: הוא הסתבך בפרשיית האזנות סתר, ישב בכלא, פשט את הרגל ונעלם מהרדאר. כעת, עשרים שנה אחרי, מקטירנן חוזר לביים סרט חדש. על פי הדיווחים, בימים אלו הבמאי נמצא בשלבי הפקה ראשוניים של סרט בכיכובה של אומה ת’ורמן

ג'ון מקטירנן (צילום: Francois Durand, Getty Images)

ג’ון מקטירנן. ביים גם את “הטורף” | צילום: Francois Durand, Getty Imagesג’ון מקטירנן, במאי “מת לחיות” שהסתבך בפרשיית האזנות סתר, ישב בכלא ופשט את הרגל, חוזר לביים סרט חדש אחרי 20 שנה. מקטירנן אחראי לכמה מהלהיטים הגדולים ביותר בשנות השמונים והתשעים; הוא נחשב לבמאי שהגדיר מחדש את ז’אנר סרטי האקשן והמתח באותה עת, בעיקר בזכות סרטיו “מת לחיות” הראשון והשלישי, “הטורף” ו”המרדף אחר אוקטובר האדום”. הוא נכנס לכלא בעקבות הסתבכות משפטית ולקח הפסקה ארוכה מעולם הקולנוע – הפסקה שמסתיימת כעת. על פי הדיווחים, בימים אלו מקטירנן נמצא בשלבי הפקה ראשוניים של סרט חדש בכיכובה של אומה ת’ורמן.

על פי השמועות, שטרם קיבלו תוקף רשמי, מקטירנן יביים סרט פעולה-מדע בדיוני בשם “Tau Ceti Four“, ולצד אומה ת’ורמן, יככבו בו גם לורנס פישבורן (“מטריקס”) וטראוויס פימל (“ויקינגים”). על פי אותם מקורות, העלילה תעקוב אחר קבוצת מורדים שינסו להרוג אוליגרכים ואנשי צבא שמטילים אימה על כוכב לכת במערכת השמש המרוחקת טאו צ’טי.

מקטירנן, כיום בן 71, התקדם במהירות במעלה הסולם של תעשיית הסרטים, והפך בגיל צעיר לאחד מהבמאים החשובים בהוליווד. “Nomads“, סרטו הראשון משנת 1986, אמנם נחל כישלון קופתי אבל הפך את מקטירנן לשם מוכר; מי שגילה אותו היה ארנולד שוורצנגר, שהחליט לשכור את שירותיו וביקש ממנו לביים את הסרט “הטורף”. מקטירנן לקח את ההצעה בשתי ידיים, והסרט זכה להצלחה קופתית מרשימה עם הכנסות של יותר מ-100 מיליון דולר. זה כמובן כבר הבטיח לבמאי הצעיר עבודה נוספת, שלא איחרה להגיע.

ב-1988 מקטירנן ביים את מה שנחשב לסרט המשמעותי ביותר בקריירה שלו – “מת לחיות”, שעד היום נחשב לאחד מסרטי הפעולה הפופולריים והחשובים בהיסטוריה של הקולנוע. הוא המשיך להיות במאי פעיל עד שנת 2003 – עם כמה סרטים שנחשבו להישגים קולנועיים לצד פלופים אומנותיים ומסחריים. בתחילת שנות האלפיים החל להסתבך בפרשיות משפטיות ונעלם מהרדאר.

מת לחיות (צילום: צילום מסך מתוך: "מת לחיות". Gordon Company, Silver Pictures, 20th Century Fox)

ברוס וויליס ב”מת לחיות”. הסרט נחשב לאחד מסרטי הפעולה הפופולריים והחשובים בהיסטוריה של הקולנוע | צילום:
צילום מסך מתוך: “מת לחיות”. Gordon Company, Silver Pictures, 20th Century Fox


נפילתו של מקטירנן התחילה בשנת 2000, אז – בעקבות סכסוך עם צ’רלס רובן, מפיק הסרט “רולרבול” אותו ביים (ואחד מכישלונותיו הגדולים על המסך) – החליט מקטירנן לשלוח בלש פרטי שיאזין לרובן בסתר. הבמאי ביקש מהבלש לנסות ולאתר דברים שליליים שרובן אומר על מנהלי האולפנים, לצד התבטאויות שיוכיחו כי הוא משקר למנהליו. בפברואר 2006 מקטירנן נחקר ב-FBI בחשד ששכר את הבלש הפרטי, אך שיקר והכחיש את המקרה. לאחר מכן חתם הבמאי על עסקת טיעון במסגרתה הודה ששיקר ל-FBI, ובעקבות הודאתו הואשם בבית משפט פדרלי וקיבל קנס של 100 אלף דולר וארבעה חודשי מאסר.

למרות הקנס ועונש המאסר שקיבל, עלו חשדות כי מקטירנן המשיך את פעילותו הבלתי-חוקית. התביעה ביקשה להאריך את עונש המאסר של מקטירנן, והוא במקביל החליט לשכור עורך דין חדש וניסה לחזור בו מהודאתו באשמה. בסופו של דבר בית המשפט לערעורים קיבל את טענתו וביטל את הרשעתו.

אבל ההסתבכויות של מקטירנן לא הסתיימו שם. התיק נפתח מחדש, והתביעה הוסיפה אישומים נוספים נגד הבמאי, ביניהם שקרים נוספים ל-FBI וסעיף של עדות שקר בבית המשפט. מקטירנן הודה בסוף באשמה במסגרת עסקת טיעון שנייה ב-2010, ונגזרו עליו שנת מאסר אחת, שלוש שנות מאסר על תנאי וקנס בגובה 100 אלף דולר. הוא ערער לבית המשפט העליון אך זה סרב לדון בתיק, ובשנת 2013 הבמאי נכנס לכלא. בזמן שהותו במאסר מקטירנן גם הכריז על פשיטת רגל. 

על פי הדיווחים, מקטירנן עובד על פרויקט הקאמבק שלו כבר כמה שנים, אך לא היה יכול להוציא אותו לפועל קודם בגלל השלכותיה של מגפת קורונה, וכעת הוא סוף-סוף הצליח להתחיל את תהליך ההפקה. צילומי הסרט מתוכננים להתחיל בפריז בחודשים הקרובים.
פורסם במקור