אכזריות טיפוסית: העונש באיראן למעורבים בשוד


תובע בכיר באיראן אומר כי מספר מקרים של קטיעות ידיים בגין שוד, נמצאים כעת בשלב הסופי, וקרא לשופטים לא להסס לגזור גזרי דין מוות וקטיעה. "הרשות השופטת אינה מרחמת על מי שמפר את נורמות החברה ומשבשת את הסדר הציבורי"

התובע הראשי של מחוז חוראסאן רזאווי באיראן, מוחמד-חוסיין דורודי, אמר ביום חמישי כי פסקי דין בגין כריתת אצבעות וידיים של כמה מורשעים שהיו מעורבים בשוד "עוברים את הפורמליות המשפטיות" והידיים ייקטעו.

"הרשות השופטת אינה מרחמת על מי שמפר את נורמות החברה ומשבשת את הסדר הציבורי", הוסיף וציין כי שופטים מוציאים גזר דין על קטיעת יד ואף הוצאה להורג בתיקי גניבה על סמך החוקה והחוק השרעי (האסלאמי) ללא קשר לקריאות נגד גזרי דין כאלה. כך דווח ערוץ הטלוויזיה Iran International.

בסוף יוני קרא ראש איגוד המנתחים האיראני, איראג' פאזל, למערכת המשפט שלא להטיל עונשים של קטיעת אצבעות כדי להעניש גנבים. במכתב לשופט העליון, גולאם-חוסיין מוחסני-אג'י, כינה פאזל את הנוהג "מדאיג ומחריד" ואמר שהוא יצור "גל של שנאה וסלידה בעולם" נגד הרפובליקה האסלאמית.

שמונה גברים שהורשעו בגניבה נמצאים לפני קטיעת אצבעותיהם, כך לפי מרכז לזכויות אדם באיראן וארגון 'אמנסטי אינטרנשיונל'.פורסם במקור