אם תיפגש עם בתה תחת פיקוחבית המשפט למשפחה בירושלים קיבל לאחרונה בקשה של אב כי זמני השהות של בתו עם אמה יתקיימו במרכז קשר. ברקע הדברים הפרות חוזרות ונשנות מצד האם שאינה מכבדת החלטות שיפוטיות. בין היתר היא לא ביצעה החלטה שקבעה שעליה לעבור לגור בסמוך לאב, גם לא אחרי שהסכים להגדיל את המזונות. האם גם הערימה קשיים עצומים על תהליך העברת המשמורת לאב ובין היתר אחזה בילדה במשך מספר שעות וכינתה את האב ״מחבל״. 

בני הזוג היו נשואים ומקשר זה נולדה הקטינה. ב-2016 הם התגרשו ונקבע בהסכם כי המשמורת תהיה בידי האם ולאב נקבעו הסדרי שהות. עוד נקבע כי בתוך 10 חודשים האם תעבור לגור בסמיכות לאב וזמני השהות יורחבו. 

האם לא קיימה את ההסכם ובינואר 2020 ניתן פסק דין שבו נקבע כי עליה להעתיק את מקום מגוריה בסמיכות למקום מגורי האב בתוך המועד שנקבע בפסק הדין. 

האם לא עברה דירה ובהמשך התקבלה בקשה שהגיש האב לפי פקודת בזיון בית המשפט. על האם הוטל קנס של 2,100 שקל לכל שבוע בו היא לא מבצעת את המעבר.

ועדיין, האם לא ביצעה את פסק הדין. בהליך נוסף הסכים האב להגדיל את המזונות ב-600 שקל לנוכח טענות האם כי מצבה הכלכלי לא מאפשר לה לעבור דירה. 

גם זה לא עזר ולנוכח התנהלות האם בית המשפט הורה על העברת המשמורת לאב. 

בחודש שעבר (מאי 2021) בסיוע המשטרה ועובדת סוציאלית הועברה המשמורת בארוע סוער והקטינה שוהה עם האב בביתו. 

על רקע זה הוא ביקש לקבוע זמני שהות בין האם לקטינה במרכז קשר בפיקוח.

הוא סיפר כי כשהגיע לקחת את הקטינה האם אחזה בה במשך שעות ארוכות וסירבה לבצע את פסק הדין להעברת המשמורת. למקום הוזמנו שוטרות נוספות וגם בשעה שנכחו 7 שוטרים ושתי עובדות סוציאליות, סירבה האם לבצע את פסק הדין, אחזה בקטינה והסיתה אותה נגדו בצעקות "מחבל, רוצח" ושלל כינויי גנאי. רק לאחר כ-4 שעות של משא ומתן הגיע בן זוגה של האם ולאחר שעה ארוכה נוספת, היא נעתרה לביצוע פסק הדין.

האב טען כי בנסיבות אלה קיים חשש מבוסס שבתום זמני השהות של האם עם הקטינה היא תסרב להשיבה.

האם טענה כי אין כל מקום לכך שזמני השהות יתקיימו בפיקוח, שעה שהיא גידלה את הקטינה וטיפלה בה היטב.

אוירה עוינת

השופטת מיכל ברדנשטיין מבית המשפט למשפחה בירושלים קבעה כי אין מנוס מלקבוע כי בשלב זה, המפגשים בין האם לקטינה יתקיימו במרכז קשר, בפיקוח בלבד.

היא ציינה כי ביצוע העברת המשמורת לאב נתקל בקשיים רבים. האירוע הממושך התרחש בנוכחות הקטינה, כשהיא נחשפת לכינויי הגנאי החמורים של האם כלפי האב, לצעקותיה, ולאוירה העוינת מול האב, כאשר האם קולעת את הקטינה ממש לעין הסערה, בניגוד מוחלט לטובתה.

היא הוסיפה כי הרושם המתקבל למקרא תגובותיה של האם הוא שגם היום היא לא מתכוונת לקיים את פסק הדין ולהעתיק את מגוריה. כמו כן, עולה הרושם שהיא אינה מתכוונת להחזיר את הקטינה לאב בתום זמן השהות.

לפיכך קבעה השופטת כי בשלב זה יתקיימו המפגשים בין האם לבתה במרכז קשר. 

שמות ב״כ הצדדים לא צוינו בהחלטה

עו״ד קרן גולד בן יאיר עוסק/ת ב- דיני משפחה
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל
פורסם במקור

כתיבת תגובה