ארקיע תפצה משפחה שבטעות הונפק עבורה כרטיס בודד

ארקיע תפצה משפחה שהייתה אמורה לעלות על טיסה לאילת וגילתה בבוקר הטיסה כי בטעות נשמר עבורה רק כרטיס טיסה אחד ● לאחר שנאלצה לשכור רכב כדי להגיע לאילת, תבעה המשפחה את ארקיע ● בית המשפט פיצה אותה באלפי שקלים

שלוש שנים קשות עברו על ענף התעופה, ובזמן שהקשיים איתם מתמודדות חברות התעופה צפויים להתמתן, נראה כי האתגר האמיתי היה ונשאר – מתן שירות הוגן ללקוח.

פסק דין שניתן לפני כשבועיים (23.1) על ידי בית משפט לתביעות קטנות ברמלה  כנגד חברת ארקיע,  עוסק ב אם שרכשה מארקיע כרטיסי טיסה מנמל תעופה בן גוריון לאילת עבורה ועבור בעלה ושלושת ילדיהם , והופתעה לגלות בהגיעם לנתב"ג לקראת טיסת ההלוך בשעות הבוקר המוקדמות, שעקב טעות אנוש במשרדי ארקיע נשמר עבור משפחתה כרטיס אחד (על שמה) בלבד במקום חמישה. 

 

הצעת ארקיע נחשבת ל"טיסה שבוטלה"


בניסיון למצוא פתרון, ארקיע הציעה  שכל המשפחה יטוסו באותו היום לאילת בטיסה אחרת מאוחרת יותר שממריאה בשעות הערב של אותו היום, קרי המתנה של חצי יום (כמעט 12 שעות), אך האם סירבה, שכרה רכב ונהגה עם משפחתה לאילת, ובהמשך, הגישה תביעה כנגד ארקיע על סך  33,500 ₪. 

כידוע, נושא הפיצוי עבור לקוחות של חברות תעופה שלא זכו לעלות על טיסה שבה רכשו כרטיס, מוסדר באופן בלעדי בחוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה). לפיכך, בית המשפט ראה בתוצאה הסופית של העדר שמירת כרטיסים עבור המשפחה כ-"טיסה שבוטלה". 

 עוד הבהיר בית המשפט כי על אף שנשמר כרטיס אחד עבור משפחה המונה חמש נפשות, לא יעלה על הדעת שהאם, שכן נשמר עבורה כרטיס, תעזוב את ילדיה ובעלה בנתב"ג ותטוס לבד לאילת. לכן, התקלה הוגדרה ככזו שלא נשמרו על ידי ארקיע בטיסת ההלוך חמישה כרטיסים ולא ארבעה. עם זאת, נקבע  כי אין מקום לעשות שימוש במקרה זה כ"פיצוי לדוגמה" וזאת משום שהתנאים הנדרשים לשם כך אינם מתקיימים. 

 

נדחתה טענה לאשם תורם


ארקיע אמנם ניסתה לטעון ל"אשם תורם" של האם בשל כך שלא בדקה את המסמכים שנשלחו אליה  מבעוד מועד ובטרם הגעתה לנתב"ג, ואילו הייתה בודקת ורואה שנפלה תקלה בכך ששלחו לה כרטיס אחד במקום חמישה ניתן היה לתקנה מראש, אך טענה זו נדחתה. וזאת  "מתוך גישה שיפוטית שמטרתה להגן על הצרכן, האחריות הבלעדית היא של הנתבעת בעת הנפקת הכרטיסים ולא של התובעת לאחר קבלתם"  

לבסוף, נגזר על ארקיע לשלם לאם את הסכומים הבאים: 983  ₪ בגין השבת התמורה בגין עלות כרטיסי הטיסה בהלוך,  6,600 ₪ בגין הפיצוי לכל המשפחה לפי התוספת הראשונה לחוק ו- 800 ₪ בגין הוצאות משפט.

58655-11-21


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה – יום יום באילתפורסם במקור

כתיבת תגובה