בגד והפך לאב בעל כורחו – כמה מזונות ישלם?השופטת עפרה גיא קיבלה לאחרונה תביעת מזונות שהגישה אם לבת שנתיים וחצי נגד אביה של הילדה. האב נשוי לאחרת ויש לו שלושה ילדים גדולים. הוא טען כי האישה ״גנבה ממנו זרע״. השופטת קבעה שעל האב לשאת בצרכיה ההכרחיים של הפעוטה בסך 1,600 שקל לחודש. החיוב יישאר על כנו גם לאחר גיל 6 לנוכח זמני השהות המצומצמים של הילדה עם האב במצב המורכב שנוצר.

אמה של הילדה גרושה ולה ארבעה ילדים נוספים בני 8-15. בתביעת המזונות ציינה האם כי הצדדים ניהלו מערכת יחסים שכתוצאה ממנה נולדה הקטינה, כיום בת שנתיים וחצי.

האם הוסיפה כי בינואר 2020 ניתן פסק דין שבמסגרתו נקבע לאחר ביצוע בדיקת רקמות כי הנתבע הוא אבי הקטינה. הנתבע נשוי ולו שלושה ילדים בני 15; 26 ו- 28.

פסק דין נוסף קבע שהמשמורת תהיה בידיה ושזמני השהות בין האב לקטינה יתקיימו בימי שישי בין השעות 14:00-16:00 בבית האם וכן אחת לשבועיים שעתיים נוספות. 

לטענת האם, עם גילוי ההיריון עדכנה את האב אך הוא גילה אדישות. היא הדגישה כי נטל הטיפול בקטינה נופל עליה והנתבע מתעלם מצרכי הילדה. 

האם ציינה כי היא גרה בדיור ציבורי, אינה עובדת בשל הקורונה ומתפרנסת מדמי מזונות בסך 3,000 שקל לחודש מביטוח לאומי

האב טען כי הקטינה נולדה כתוצאה מגניבת זרע. לדבריו, הוא משתכר כ-8,000 שקל לחודש מהם הוא מכלכל את בני ביתו הסמוכים על שולחנו. 

האב הדגיש כי לנוכח המשבר בינו ובין אשתו על רקע המצב אליו נקלע, הוא חי מחוץ לביתו ונאלץ לשכור דירה. בנסיבות אלו עתר כי האם תישא במזונות הקטינה וככל שימצא בית משפט מקום לחייבו במזונות, אין לחייבו בתשלום הגבוה מסך של 800 שקל.

זמני שהות מצומצמים

השופטת עפרה גיא מבית המשפט למשפחה באשדוד ציינה כי היא אינה נדרשת להכריע בטענת האב בעניין גניבת הזרע במסגרת הליך זה.

היא ציינה כי במסגרת הדיון התברר שהתובעת עובדת או לפחות עבדה טרם תקופת הקורונה. 

בנוסף, האם צרפה 11 תלושי שכר מהם ניתן ללמוד כי בפועל עבדה גם במהלך תקופת הקורונה. מהתלושים עולה כי הכנסתה הממוצעת עומדת על סך של כ- 3,000 שקל. עם זאת, היא אינה ממצה את פוטנציאל השתכרותה שיכול להגיע לסך של 4,000 שקל. 

השופטת הבהירה כי אין לקחת בחשבון את התשלומים שמקבלת התובעת עבור מזונות ילדיה שכן הסכומים מיועדים עבורם. 

עוד כתבה השופטת כי הנתבע בחר שלא להציג מלוא הכנסותיו והוצאותיו בפני בית משפט. בנסיבות אלו העמידה השופטת את הכנסתו הפנויה על סך של 7,700 שקל.

בסיכומו של דבר חייבה השופטת את האב במזונות של 1,600 שקל לחודש.

עו"ד חיה רודניצקי-דרורי (צילום: יובל כהן אהרונוב )

עו"ד חיה רודניצקי-דרורי | צילום:
יובל כהן אהרונוב 

בהתייחס לחלוקת סכום המזונות לאחר גיל 6 כתב השופטת כי אמנם ההלכה החדשה קובעת כי על שני ההורים לשאת בנטל אך במקרה זה זמני השהות של האב עם הקטינה מצומצמים מאד, אינם כוללים לינה ואף מתקיימים בבית האם על רקע קשייו עם אשתו. בנסיבות אלה אין הצדקה להפחית את הסכום לאחר שהקטינה תגיע לגיל 6. 

לא ניתן צו להוצאות.

ב״כ התובעת: עו״ד שרית כהן

ב״כ הנתבע: עו״ד גאשו אחיאון

עו״ד חיה רודניצקי-דרורי עוסק/ת ב- דיני משפחה
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל
פורסם במקור

כתיבת תגובה