בג"ץ דורש ממשרד החינוך: לימודי היהדות בבתי הספר הממלכתיים – פלורליסטיים

בפסק דין שפורסם בשבוע שעבר הורה בג”ץ מדינה לפקח בצורה מיטבית על לימודי היהדות הנלמדים בבתי הספר בזרם הממלכתי, ולוודא שמלבד התכנים האורתודוכסים-שמרנים נלמדים גם תכנים פלורליסטיים

פסק הדין בא על רקע עתירה שהגישו המרכז הרפורמי לדת ומדינה וארגון “פנים” • עורכות הדין אורלי ארז-לחובסקי ומיטל ארבל – שייצגו את העותרים: “משרד החינוך כשל מלפקח כראוי על הארגונים שמעבירים תכנים יהודיים בבתי הספר. יש לקוות שמשרד החינוך יפנים את המסר ומעתה ואילך יפעל על מנת לוודא שתלמידי ישראל לומדים יהדות באופן פלורליסטי, שתואם את עקרונות החינוך הממלכתי.”

העתירה הוגשה על ידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה וארגון “פנים” בדרישה ממשרד החינוך לשנות את מבחני התמיכה ב”מרכזים להעמקת החינוך היהודי” בזרם הממלכתי – כך שיתקיים שוויון בין תכנים אורתודוכסים-שמרניים ובין תכנים פלורליסטיים. כמו כן, דרשו העותרים כי הפיקוח על התכנים ייעשה על ידי אגף פלורליסטי במשרד החינוך, ולא על ידי אגף אורתודוכסי-דתי.

לאחר שבג”ץ הוציא צו על תנאי ודרש מהמדינה להסביר מדוע לא תשנה את מבחני התמיכה, בשבוע שעבר הכריע בית המשפט ופסק כי על המדינה להשוות בין התכנים הנלמדים בחינוך הממלכתי.

בג”ץ קבע- לימודי היהדות בבתי הספר הממלכתיים – פלורליסטיים. תמונה: pixabay

עורכות הדין אורלי ארז-לחובסקי ומיטל ארבל, שייצגו את העותרים מסרו: “אנו מברכות על פסק הדין במסגרתו קיבל בית המשפט את העתירה וקבע שמשרד החינוך חייב לוודא שהתכנים שנלמדים במסגרת לימודי היהדות בבתי הספר הממלכתיים הם פלורליסטיים. משרד החינוך כשל מלפקח כראוי על הארגונים שמעבירים תכנים יהודיים בבתי הספר. בית המשפט קבע שיש למנות גוף בעל הכשרה פדגוגית מתאימה לפקח על לימודי היהדות בחינוך הממלכתי. אל מול הכרטיס האדום שהוציא בג”ץ להדתה, יש לקוות שמשרד החינוך יפנים את המסר ומעתה ואילך יפעל על מנת לוודא שתלמידי ישראל לומדים יהדות באופן פלורליסטי, שתואם את עקרונות החינוך הממלכתי.”

הרבה נועה סתת – מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה: “במשך שנים מנסים ארגונים שונים להשתמש בלימודי היהדות בבתי הספר הממלכתיים ככלי להדתה ולהחזרה בתשובה, וזאת בניגוד למדיניות המוצהרת של משרד החינוך, אשר נראה כעוצם עין לעיתים קרובות.

המסר העובר לתלמידי ותלמידות הוא כי יש רק דרך אחת להיות יהודי- הדרך האורתודוכסית.

 פסק הדין הוא אבן דרך משמעותית במאבק למען הוראת יהדות ליברלית, פלורליסטית וחילונית בחינוך הממלכתי. היהדות שייכת לכולנו ולא נאפשר לארגוני ההדתה להשתמש בה כדי לשרת את האג’נדה הקיצונית שלהם – כי במציאות הישראלית –  יש יותר מדרך אחת להיות יהודים.”פורסם במקור

כתיבת תגובה