בג"ץ דחה את עתירת האופוזיציה בנוגע להרכב הוועדות

בית המשפט העליון דחה היום את עתירתם של שישה חברי כנסת מסיעת הליכוד ומסיעת ש"ס אשר תקפה את החלטת מליאת הכנסת בדבר הרכב הוועדות הקבועות של הכנסת. בית המשפט עמד על השינויים שנעשו בהרכב הוועדות מאז הגשת העתירה ואשר נועדו להגדיל את ייצוג האופוזיציה בוועדות וציין כי לנוכח הרף הגבוה להתערבות בהחלטות בעניינים פנים-פרלמנטריים – הקשיים שנותרו ביחס להרכב הוועדות, אינם מצדיקים התערבות שיפוטית.

אסתר חיות. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במהלך הדיונים בעתירה דחקו השופטים להגיע להסכמות ולהגדיל את ייצוג האופוזיציה בוועדות השונות ואכן לבסוף צומצם במעט הפער בין הקואליציה והאופוזיציה, אך באופוזיציה עדיין לא היו מרוצים ודרשו בכל זאת לקבל פסק דין מבית המשפט.

בית המשפט אמר: "יש להצר על כך שסיעות הקואליציה נזקקו להערות בית המשפט על מנת להגיע להרכב מאוזן יותר של הוועדות. שלא העבירו את שמות חברי הכנסת מטעמן לצורך איוש הו ועדות, ובכך התפרקו מחובתן לייצג את האינטרסים שבשמם נבחרו לכנסת. חלופה שלטונית ורעיונית לממשלה, ומבטיחה ייצוג של קבוצות שונות באוכלוסייה".

עורך הדין אילן בומבך שייצג את חברי הכנסת שעתרו לבג"ץ מסר: "בית המשפט העליון מתח ביקורת על כך שרק בעקבות הגשת העתירה, והערות השופטים, הקואליציה ניאותה לאזן מעט את ועדות הכנסת ולאפשר ייצוג פחות מוטה לרעת מפלגות האופוזיציה"

"עם זאת, בית המשפט הבהיר את גבולות ההתערבות שלו בפעולות הרשות המחוקקת. מדובר בהלכה חשובה שמשרטטת את גבולות ההתערבות של בגצ בעתירות מצד האופוזיציה בעבודת הכנסת".

בומבך הוסיף: "אני משוכנע שהלכה זו תשמש אותנו גם בעתירות שבהן הקואליציה תחליף פוזיציה ותעתור משבתה באופוזיציה".

ח"כ מירי רגב צייצה בטויטר: "תיראו מופתעים. בג"צ דחה את העתירה שהגשנו כנגד ההתנהלות הדורסנית והלא דמוקרטית של הקואליציה בוועדות הכנסת. הכי חשוב שבג"צ מקפיד להתנהל בצורה שוויונית עם כולם, את העתירות מהשמאל הוא מכבד ומחבק, את העתירות מימין הוא משתיק (שלא נגיד גורס…)".

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין, בתגובה על פסיקת בג"ץ: "שופטי בג"ץ שוב נטלו לעצמם סמכות לדון בעבודת הכנסת, ונתנו בחוסר סמכות פסיקה חסרת ערך. הפעם, הם גם שברו שיא נוסף של חרפה ושל ציניות. כאשר מפלגות השמאל עתרו להחלפת יו"ר הכנסת אדלשטיין, שופטי בג"ץ קבעו שהעניין דחוף ונתנו פסיקה בתוך שבוע מהגשת העתירה. אבל כשזכויות הימין נרמסות – יש להם את כל הזמן שבעולם. במשך כמעט שלושה חודשים(!) הם נמנעו מלתת פסק דין, כדי לאפשר לקואליציית השמאל להעביר את התקציב בוועדות באמצעות רוב מוגדל ואנטי דמוקרטי. עכשיו, כשתמו ההצבעות בוועדת הכספים, בציניות שאין כדוגמתה, הם נזכרו לתת פסק דין, והכשירו את המהלך האנטי דמוקרטי ואת רמיסת כל כללי הייצוג בכנסת. עמדתי היתה ונשארה – לבג"ץ המוטה פוליטית אין ולא יכולה להיות סמכות להתערב בעבודת הכנסת. אמשיך להאבק לשינוי יסודי במערכת המשפט כדי להפוך אותה להוגנת ולשיוויונית, וכדי להבטיח ששופטים יעסקו בענייני משפט ולא בפוליטיקה."

יו"ר הכנסת יריב לוין. צילום: דוברות הכנסת

יו"ר הכנסת ח"כ מיקי לוי בתגובה להחלטת בג"צ בנוגע לחלוקת ועדות הכנסת: "החלטת בג"צ צריכה לשים סוף לחרמות; כיבוד כללי המשחק המשפטי והפרלמנטרי הם מאבני היסוד של הדמוקרטיה ועל כן מחובתם של נציגי האופוזיציה לחזור לוועדות הכנסת ולמלא את מחוייבותם כלפי ציבור בוחריהם. אני מברך על החלטת בג"צ ששמרה על גבולות ההתערבות בין הרשות השופטית והמחוקקת ומושיט את ידי לחבריי באופוזיציה. הקואליציה הלכה כברת דרך למען האופוזיציה והייצוג ההולם בכנסת וההצעה הנוכחית שמונחת לפתחה של האופוזיציה היא הצעה מידתית ומאוזנת המאפשרת ביטוי ראוי ומשמעותי לכוחה היחסי".

מיקי לוי. צילום: פלאש 90פורסם במקור

כתיבת תגובה