בג"ץ לא פסק הוצאות בכ-76 עתירות של ארגון שמאל נגד הרס בתי מחבלים

אמיר אטינגר, חדשות סרוגים09.08.21 19:16  א' באלול תשפא

לא פוסק הוצאות: בג"ץ נותן לגיטימציה לעתירות השמאל

  צילום: אוליביה פיטוסי פלאש 90

חשיפה: מאז שנת 2014, כמעט ב-100 אחוז מהמקרים, בית המשפט העליון אינו פסק הוצאות משפט לעתירות של המוקד להגנת הפרט נגד הריסת בתי מחבלים.

מבדיקת סרוגים עולה כי ב-76 עתירות אשר הוגשו משנת 2014 על ידי המוקד להגנת הפרט נגד הריסת בתי מחבלים – בית המשפט אינו פסק הוצאות לארגון השמאל אשר מייצג כמעט בכל המקרים את משפחות המחבלים.

עוד באותו נושא

בג"צ: בית המחבל לא יהרס; "רעייתו וילדיו חפים מפשע"


32

אי מתן הוצאות בפסקי דין אלה, למעשה מהווה לגיטימציה של בית המשפט לעתירות אלה. הכלי המשפטי של מתן הוצאות נועד בכדי למנוע את הזילות והקלות בהגשת עתירות לבית המשפט. המציאות הנוכחית, בה מוגשות שוב ושוב עתירות למרות הידיעה כי קרוב לוודאי הם ידחו בבית המשפט, מאפשרת לדחות את הרס בתי המחבלים לתקופה של מס' חודשים וגורמת לאיבוד אפקט ההרתעה של הצמדת הרס בתי המחבל לזמן ביצוע הפיגוע.

גורמים משפטיים טוענים כי הנחת המוצא של השופטים לדחות את העתירות ללא הוצאות היא כדי לא להכביד כלכלית על המשפחות לצד ההחלטה להרוס את בתיהם. אולם, המוקד להגנת הפרט מייצג בחינם את המשפחות בבג"ץ, כך שאין מדובר במשפחה שהינה חסרת כל אלא בארגון שתקציבו השנתי בשנת 2019 היה קרוב לשבעה מיליון שקלים.

בתוך כך, לצד הייצוג של המחבלים ומשפחותיהם, המוקד להגנת הפרט עותר גם בעצמו לבית המשפט נגד הריסת בתי מחבלים. בנוסף, ישנם מקרים, כמו בדיון על הרס ביתו של המחבל שרצח את יהודה גואטה, בו המוקד עותר שוב לאחר מתן פסק הדין של השופטים ובעקבות כך ניתן צו ביניים אשר מעכב במס' חודשים נוספים את הרס בית המחבל ולמעשה פוגע באפקט ההרתעה.

באחת מהעתירות נגד הריסת בית המחבל שרצח את הרב אטינגר והחייל גל קידן, השופט אלכס שטיין הדגיש כי במקרים אלה בית המשפט אינו מחייב בהוצאות את העותרים.

"הנני מציע לחבריי כי נדחה עתירה זו, וכמקובל במקרים מסוג זה, לא נעשה צו להוצאות"

ארגוני ימין חוטפים הוצאות משפט כבדות

לשם השוואה, כאשר בית המשפט דחה בעבר עתירות של ארגוני ימין נגד הריסת בתי יהודים – העותרים ספגו הוצאות משפט רבות.

יש לציין, אין הכוונה להשוות בין הרס בתי מחבלים לבין הרס בתי יהודים, אלא להדגיש את היד הקלה של השופטים בפסיקה של הוצאות משפט נגד ארגוני ימין, בעוד במקרים רבים של כ-76 עתירות נגד הריסת בתי מחבלים של המוקד להגנת הפרט – בית המשפט נוהג ברחמנות ואינו פוסק הוצאות.

לדוג', כאשר ארגון יש דין עתר בעד הריסת בתי הישוב במצפה כרמים,  בחרו תושבי הישוב להצטרף לעתירה כידידי בית המשפט ולאחר שהפסידו חויבה מועצת בנימין בהוצאות משפט גבוהות במיוחד בסך שלושים אלף ש"ח.

כמו כן, פעיל הגבעות נריה זארוג, אשר עתר נגד הרס ביתו במאחז קומי אורי ליד הישוב יצהר – הפסיד וחוייב בהוצאות משפט בסך 3,000 ש"ח.

גורמים משפטיים מהמחנה השמרני טוענים: "כאשר בית המשפט דוחה את את העתירות אנחנו מחויבים בהוצאות משפט גבוהות, בעוד עמיתינו מהשמאל לא מחויבים כלל בהוצאות". כך למשל, בחודשים האחרונים ארגון 'אם תרצו' ספג הוצאות משפט בסך 15,000 ש"ח, זאת בשל הפסד בעתירה שהגיש .

מהמוקד להגנת הפרט סירבו להגיב לכתבה.

מהרשות השופטת נמסר: "הוצאות נפסקות אך ורק בהתאם לנסיבות ההליך הספציפי ולא לפי שום שיקול אחר ובוודאי בלי כל קשר לזהות העותרים והשתייכותם הפוליטית".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "יצא המרצע מן השק. מערכת המשפט שאמורה להחיל דין שווה והוגן בפני כל הבאים בשעריה מתעדפת בצורה ברורה את ארגוני השמאל כולל אלה שמגנים על אחרון המחבלים הנאלחים שרצחו עשרות ילדים. בג"ץ שש להרוס בתי יהודים ואף מטיל עליהם הוצאות משפט גבוהות למען ילמדו את הלקח אבל משפחות מחבלים זוכים אצלו לאוזן קשב ויד פתוחה ורחומה. מעולם הוא לא דרש ולו ממשפחת מחבלים אחת או מארגון שייצג אותה לשלם הוצאות משפט למדינת ישראל או למשפחה כולה שניצבת מנגד. ארגון בצלמו קורא לשר המשפטים להתערב בעניין ולדרוש נוהל אכיפה שיויוני כלפי הוצאות משפט לימין ולשמאל".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנופורסם במקור

כתיבת תגובה