בג"ץ קבע: יחידת הסייבר תמשיך לפעול נגד אזרחים

בג"ץ קבע: יחידת הסייבר תמשיך לפעול נגד אזרחים

  אילוסטרציה (שאטרסטוק)

בג"ץ דחה היום (שני) עתירה שהגישו מרכז עדאלה והאגודה לזכויות האזרח נגד פעילות יחידת הסייבר נגד אזרחים ברשתות החברתיות. פסק הדין הוקרא כחלק מטקס הפרישה של השופט חנן מלצר.

מדובר על פניות של יחידת הסייבר לרשתות השונות כגון גוגל, פייסבוק או טוויטר, בשל פרסומים שונים שלכאורה עוברים על החוק הישראלי, תוך בקשה להסיר אותם או למנוע גישה אליהם. רוב הפניות מתרכזות בנושאים בטחוניים.

עוד באותו נושא

משפט נתניהו|חומרי חקירה נוספים יועברו לסנגורים


3

בעדאלה ובאגודה לזכויות האזרח עתרו נגד הפעילות, כיוון שהדין הישראלי לא מתיר לבצע את הפעילות המדוברת. הערת מערכת סרוגים: עיקרון חוקיות המנהל הוא עיקרון בעולם המשפט שמתיר לרשות לעשות רק מה שהותר לה בחוק. על פי טענת העותרים, הפעילות של יחידת הסייבר אינה מעוגנת בחוק, ועל כן אינה חוקית ואסור לבצע אותה.

בית המשפט דחה את העתירה, וקבע כי העותרים לא הצליחו להציג תשתית עובדתית מוצקה לכך שפניות יחידת הסייבר פגעו בערכי חופש הביטוי והנגישות למידע, ובהיעדר דוגמאות ספציפיות לכך "נוצר קושי לקבל את הטענה שמכלול הפעילות של המחלקה פוגע".

השופטים קבעו כי "פעילות מחלקת הסייבר במתכונת הקיימת היא חיונית לשמירה מידית על הביטחון הלאומי ועל הסדר החברתי, אך אין היא חפה מקשיים, הנוגעים בעיקר לבעיית ההסמכה בחקיקה ראשית פרטנית לפעולות המחלקה", כלומר נקבע כי יש צורך להסדיר את פעילות היחידה בחוק. עם זאת, נקבע כי עד להסדרת הפעילות החוק, "ניתן להמשיך במצב הנוהג".

במרכז עדאלה ובאגודה לזכויות האזרח בישראל מסרו בתגובה: "למרות שבג״ץ הכיר בפעילות האכיפה האלטרנטיבית של יחידת הסייבר כהפעלת סמכות שלטונית, הוא בחר לאפשר לה להמשיך להתקיים ללא כל הסמכה בחוק, ובכך לפגוע בזכויות יסוד".

"אין לנו אלא להצר על כך שהמורשת שבחר להותיר המשנה לנשיאה בפסק דין זה היא של פגיעה עמוקה בחופש הביטוי, ולא פחות מכך בעקרונות יסוד של שלטון החוק והפרדת הרשויות".

הארגונים הוסיפו כי "חרף ההצעה שנשמעה בפסק הדין, להסדיר בחקיקה את עבודת יחידת הסייבר, בג״ץ הסמיך היום את המדינה בשילוב חברות מסחריות לקיים הליכי צנזורה מעין שיפוטיים, בהיעדר הזדמנות למפרסמים להגן על זכויותיהם או אפילו לדעת שפירסומיהם נידונים".

לדבריהם, "קשה מכל היא הטענה שלא היו שותפים להליך נפגעים ספציפיים או הובאו ראיות לפגיעה, שהרי הסרת עשרות אלפי הפרסומים בדרך זו מדי שנה, נעשית במחשכים ומשום כך בדיוק העתירה הוגשה – מדובר במילכוד אשר מעניק למדינה צ׳ק פתוח לפעול מול פלטפורמות רשת ולקיים עימן יחסים לא פורמליים או שקופים לציבור, תוך פגיעה בזכויות המפרסמים שנותרים ללא הגנה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנופורסם במקור

כתיבת תגובה