בג"צ: יוקם מאגר רישום לתורמי זרע במשרד הבריאות

לאחר 30 שנה בהם המדינה מאפשרת ומסייעת לתרומת/מכירת זרע בבנקי הזרע בג"צ פסק כי בקרוב יוקם מאגר רישום של בעלי הזרע שיאפשר פיקוח על כמות הזרע שנתן כל תורם. כזכור, בחודש פבואר חשפנו פה שבג"צ בדיון מיוחד דרש מהמדינה להבין מדוע לא מוקם מאגר על תרומות הזרע על מנת למנוע חששות בזמן נישואין בין אחים ואחיות.

המדינה התחייבה לסיים את הקמת המאגר עד ל 14/7/21 פסק הדין ניתן בעתירתם של מיכאל פואה בשם תנועת בוחרים במשפחה ובנו יהודה יו"ר ארגון בצלמו.
מתשובת המדינה לעתירה התברר כי רשמי הנישואין שאמורים להתעדכן מנתוני המאגר כדי למנוע נישואי עריות מעולם לא פנו לבנקי הזרע כדי לבקש נתונים על אחים הבאים להתחתן. העותרים מבטיחים כי יטפלו בהקדם גם בסוגיה זו. פסק הדין מצטרף לפסק דין נוסף שניתן לטובת העותרים לפני מספר חודשים בו חייב בית המשפט להקים מאגר רישום ביציות לילדי תרומת הביצית.

כמו כן לפני כחודש הגישו העותרים בג"ץ נוסף 3676/21 ובו דרשו למחוק את סעיף האנונימיות מתקנות בנק הזרע. בטענה כי זכות הילד להכיר את הוריו הביולוגים היא זכות יסוד ואי אפשר לשלול זכות זאת באמצעות תקנות של מנכ"ל משרד הבריאות כמו שנעשה. המדינה תשלם לעותרים 5000 ₪ הוצאות משפט.

מארגון בוחרים במשפחה נמסר:" אנו מתכוונים להמשיך ולנהל את המאבק לשמירת המשפחה" מארגון בצלמו נמסר: "הפגיעה בזכויות הבסיסיות של הילדים חייבת להיפסק אנו נמשיך לפעול על מנת לשמור על זכויותיהם".


פורסם במקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.