ביהמ"ש ביטל קנסות של אדם שחנה על שטח הכורכר בחוף הדרומי באילת

בעיית הרכבים החונים בשטחי הכורכר בחוף הדרומי טרם מעברם לסיני מוכרת, ובעיריית אילת מנסים להילחם בה באמצעות אכיפה מוגברת ● לאחרונה אף נסלל חניון לטווח ארוך בכניסה לעיר שבעירייה מקווים כי ייתן מענה לבעיה ● אלא שפסק דין מהזמן האחרון מבהיר כי בהעדר תמרור, לא ניתן לאכוף את איסור החניה בשטחים הפתוחים

בעיית מקומות החניה באילת החמירה משמעותית מאז סגירתו של שדה דב. נופשים רבים שבעבר העדיפו לרדת לעיר בטיסות, מעדיפים להגיע כיום לעיר במכונית. כתוצאה מכך נתפסים אלפי מקומות חניה, חוקיים אך גם מאולתרים, ברחבי אילת. בנוסף לכך, רבים בוחרים לבלות את חופשתם בסיני והם מגיעים עם מכוניות – שאת חלקן בוחרים להחנות באופן לא חוקי בשטחי הכורכר שבחוף הדרומי.

כך למשל, באתר סיני וייבס, מונים עבור הנוסעים לסיני מספר שטחים פתוחים כאלו, ביניהם המגרש מול חוף אלמוג, שטח הכורכר ליד משטרת אילת ושטח הכורכר שמעבר לבולדרים בחוף הזהב, בהם עדיין לא נגבה תשלום.

 

מייצרים פתרונות חנייה מוסדרים


בימים אלו, אף הכשירה העירייה שטח נוסף בכניסה לעיר המיועד לחנייה לטווח ארוך בתשלום, שיחליף את הפתרון הזמני, שתפס פחות, בשטח השדה המתפנה, זאת לצד מגרש החניה הקטן בסמוך לגבול, ומקומות החניה המוסדרים בחוף המגדלור ולאורך חוף קצא"א.

כל אלו אמורים לתת מענה מרבי, אם לא לפתור, את בעיית החניה לאורך החופים הדרומיים, בהם מבקשת העירייה לייצר סדר. כך למשל הצליחה העירייה לטפל בבעיית הרכבים החונים על שפת הים בחוף הדרומי בואכה הגבול עם מצרים, שם מתאפשרת כיום חניית רכבים למשך שעות היום בלבד, ורק בשטח המצומצם שמעבר לבולדרים שהוצבו במקום.

 

רכבים חונים לאורך רצועת החוף הדרומית טרם פינויה – נובמבר 2019

 

שטח הכורכר אינו נחשב למדרכה


כבר בשלהי 2019 החלה העירייה באכיפה מוגברת בחופים הדרומיים, ואף פרסמה כי בתקופת החגים באוקטובר אותה שנה, גררה 50 רכבים שהפריעו לתנועה וחילקה 287 דוחות חניה לחונים לאורך רצועת החוף.

אלא שלפחות בכל הנוגע לשטחי הכורכר שבחוף הדרומי, נתקלה לאחרונה העירייה באבן נגף בצורת פסק דין של השופטת ליאורה אדלשטיין, שביטל שלושה דוחות שקיבל אדם שהחנה רכבו בשטח הכורכר הצמוד דרומית לבית ספר שדה, זאת לאחר שמצאה כי בשטח לא הוצב תמרור האוסר על חניה וכי, בניגוד לעמדת העירייה לא ניתן להסיק כי המדובר בשטח העונה להגדרת חניה כמשמעותה בחוק.  

השופטת הגיעה למסקנה זו, אף שקיבלה את עמדת העירייה לפיה מצוי המקום בתחום שטח השיפוט של העיר אילת, זאת משום שלאורך כביש 90 באותו מקום סלולה מדרכה, בשעה שאותו אדם החנה רכבו מערבית לאותה מדרכה, על שטח כורכר לא מסומן, אליו ניתן היה להיכנס עם רכבו מבלי לחצות את אותה מדרכה. השופטת אף היתה ערה לכך כי מקום החניה לא היה לאורך רצועת החוף אלא במרחק ממנה.

 

הצבת תמרור האוסר על חניה תפתור את הנושא


לאחר שסקרה את הגדרת המושג חניה בפקודת העירייות ובתקנות התעבורה, פסקה השופטת כי: "המבחן הוא לא באם המקום הוא מרוצף או סלול, אלא אם יועד הוא על-מנת שהולכי הרגל יהלכו או יעברו בו ולא בכביש הסמוך", ולפיכך, "יש לתת למונח "מדרכה" פרשנות מצמצמת יותר, כפי שהיא מובנת ל"עמך", דהיינו, שעל המקום להיות סלול או שלפחות נעשו לגביו הכנות המכשירות אותו להיות מדרכה. המקום בו חנתה מכוניתו של הנאשם הינו שטח כורכר לא סלול ולא מרוצף". 


השופטת אף ציטטה פסק דין מחוזי אחר בו נקבע בעניין דומה, כי: "במקום אין כל שילוט או תמרור…וגם ב"כ המשיבה לא הציגה במהלך הראיות בפני בית משפט קמא כל תוכנית תעבורתית או תב"ע או תוכנית אחרת המצביעה על ייעודו של המקום והיא מבקשת קביעות ערטילאיות ומסקנות על דרך של פרשנות ביחס לנסיבות עובדתיות אשר יכולות להתפרש באופנים שונים…בנסיבות אלה, ולו רק משום שנוצר, לטעמי, ספק סביר, אצל אזרח מצוי, שאינו מסוגל לעסוק בפרשנות מורכבת של חוק בסיטואציות יומיומיות פשוטות, ואינו יכול ואינו צריך להעזר בעורך דין צמוד כדי לשמור על נורמות יומיומיות פשוטות,  מן הראוי שהרשות תציב תמרור כדי להזהיר ולמנוע ספקות וריבוי התדיינויות מיותר. תכלית החוק היא, בסופו של דבר, רווחת הציבור ובטחונו, ואין לגזור על הציבור גזרות שאינן ברורות דיין."


לפיכך, סיכמה השופטת אדלשטיין וקבעה כי "קשה להלום שכל השטח מימין למדרכה המרוצפת (אם מגיעים מכיוון צפון) ועד לתחילת צלע ההר, יוגדר אף הוא כמדרכה, אלא אם כן יהיה מוצב אף בשטח זה תמרור מיוחד (לגבי מדרכה אין צורך בתמרור), המגביל את חניית המכוניות על גביו, כפי שמוסמכת העירייה לעשות", ובכך סללה את הדרך עבור עיריית אילת לבצע אכיפה אפקטיבית במקום, באמצעות הצבת תמרור מתאים.

יצוין, כי מאז, כבר הציבה העירייה במקום שילוט האוסר על חניה בשעות הלילה. עם זאת בשטח הלא מוסדר שבין מלון ים סוף למאהל של יוסוף, בואכה חוף אלמוג, עדיין מותרת חניה ללא הגבלה בהעדר שילוט המורה אחרת.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה – יום יום באילתפורסם במקור

כתיבת תגובה