בפעם הרביעית: המחוזי החמיר גזר דין של מתפרע מ”שומר החומות” ונזף בשופטת

הרכב הערעורים בבית המשפט המחוזי בחיפה החמיר היום (ב’) את עונשו של זכרייה מאדי (19), שהורשע בביצוע עבירות ביטחון חמורות בזמן מבצע “שומר החומות” בחודש מאי אשתקד, ומתח ביקורת חריפה, פעם נוספת, על שופטת בית משפט השלום בחיפה, טל תדמור-זמיר, שגזרה עליו מאסר קצר בן 14 חודשים בלבד. עונשו של מאדי כמעט והוכפל ל-24 חודשי מאסר בפועל. 

הרכב השופטים, בראשו של השופט אברהם אליקים ולצידו תמר נאות פרי ורוני בש, קבעו בהכרעתם בערעור שהגישה הפרקליטות נגד גזר הדין, שניתן בחודש ינואר, כי “העונש שנגזר על מאדי חורג לקולה באופן ממשי מרמת הענישה הראויה”. הם נזפו בתדמור-זמיר שידועה בגישתה המקלה ובעונשים הנמוכים שהעמידה נגד משתתפי הפרעות בימי “שומר החומות” וקבעו כי “בית משפט צריך לתת ביטוי בענישה לאירועים חמורים שנעשים ממניע לאומני גזעני”.

מאדי הודה והורשע כי יידה אבנים לעבר שוטרים בפוגרומים ברכוש היהודי בעיר העתיקה בעכו, וכן כי שעתיים לאחר מכן השתתף בביזה ובהרס בחנות תבלינים שבבעלות יהודי. בכתב האישום מצוין כי ביצע את כל מעשים אלו כאשר היה אמור לשהות במעצר בית שהוטל עליו בגלל תיק תקיפה וניסיון הצתה של מכר איתו היה בסכסוך, חודשים ספורים קודם לכן. בפרקליטות מחוז חיפה טענו כי יש לגזור עונשים על מאדי בהתייחסות נפרדת לשני האירועים האלימים והגזעניים בהם לקח חלק, האחד – פגיעה בסדר הציבורי ובביטחונם של אנשי החוק, והשני – פגיעה באינטרס שבשמירה על יחסים טובים בעיר מעורבת. על האישום הראשון – חלקו של מאדי ביידוי אבנים על שוטרים והתפרעות – דרשו בפרקליטות להטיל עליו לפחות שנה ועד שנתיים מאסר. על האישום השני – הרס חנות התבלינים – ביקשו מאסר נוסף של לפחות שנתיים ועד ארבע שנות מאסר.

במהלך דיון בערעור הפרקליטות, שהתקיים בחודש שעבר, טענו בפרקליטות כי לגל ההפרות וההתפרעויות כפי שהיה במבצע שומר חומות יש להתייחס באופן ייחודי, וכי הענישה צריכה להיות חמורה יותר, במיוחד שזו התנהגות של אדם כחלק מהמון, ולמעשיו יש משמעות בעידודם של אחרים. על בסיס פסקי דין בתיקים אחרים דומים, בפרקליטות האשימו כי השופטת טל תדמור-זמיר לא נתנה “משקל מספיק למניע של גזענות וכי הפגיעה בערכים המוגנים היא חמורה ביותר”.

מנגד, גם סנגורו של מאדי, עו”ד שאדי דבאח, ערער על גזר הדין וביקש להקל את העונש, מכיוון שמאדי “נגרר אחרי אחרים ולא היה דומיננטי בביצוע העבירות”, וכי הוא מגיע ממשפחה עם רקע נורמטיבי. בטיעונים לעונש בינואר טען דבאח כי מרשו הוא בן למשפחה הדוגלת בדו-קיום והתכוון לעשות שירות לאומי, כמו אחותו, ופעל מתוך לחץ חברתי.

בהחלטת המחוזי היום ציין השופט אליקים כי מכיוון שערכאת ערעור לא משנה באופן מהותי את העונש וממצה את הדין, הוא מציע רק להכפיל את ימי המאסר. על הכרעתו חתמו פה אחד גם השופטים נאות-פרי ובש. 

כזכור, השופטת תדמור-זמיר הסבירה כי “לזכות הנאשם יש לשקול את הודאתו, שחסכה זמן שיפוטי יקר ואת הבעת הצער והחרטה על מעשיו”. כמו כן, כתבה תדמור-זמיר שמשפחתו “נורמטיבית”, הוריו מחזיקים בערכים של כיבוד הזולת והמדינה והביעה אמפתיה לאמו וציינה כי “אך דומה כי עמדתה הנאורה והליברלית לא חלחלה די לנימיו של בנה”.

במהלך הדיונים בטיעונים לעונשו של מאדי, התברר גם כי השופטת תדמור-זמיר גזרה בסוף נובמבר אשתקד 6 חודשי מאסר בלבד על אחמד איימן (18) שירה על שוטרים 2 זיקוקים במהלך התפרעות המונית במבצע “שומר החומות” בעיר שפרעם. איימן התנגד באלימות למעצרו והביא לפציעת שוטר, ובעסקת טיעון הודה בסעיפי האישום של מעשה פזיזות ורשלנות באש והפרעה לשוטר. בפרקליטות דרשו להטיל עליו 12-24 חודשי מאסר והסבירו כי יש להעלות את רף הענישה בעבירות אלו כדי לגבות את השוטרים.

בטיעונים לעונש של מאדי, הציג עו”ד דבאח את גזר הדין של השופטת תדמור-זמיר והסביר כי לא ייתכן שבתיק עם נסיבות חמורות יותר מאלו המיוחסות למאדי, קבעה גזר דין של חצי שנת מאסר בלבד ואילו במקרה של יידוי אבנים ונזק לרכוש, היא תחמיר בענישה.

זו לא הפעם הראשונה שבית המשפט המחוזי מבטל עונשים שגזרה תדמור- זמיר על מורשעי שומר החומות. לפני כחודשיים פסקה 7 חודשי מאסר בלבד על אחמד שמוך שהורשע בהשתתפות בפרעות בעיר עכו, אך המחוזי ביטל את הפסיקה וקבע להחמיר את עונשו. על פי החלטתם, חזר הצעיר לכלא, למרות שהורשע ושוחרר לחופשי כחודש וחצי לפני כן, עם תום ריצוי עונשו בניכוי שליש מנהלי. הרכב בית הדין לערעורים שבראשו עמד השופט אבי לוי קבע כי “הפער בין העונש הראוי לבין זה שהוטל, והעובדה שהעונש שהוטל חוטא באורח משמעותי מאד לצורכי ההרתעה וההלימה, מצדיקים להורות על הענשת הנאשם באורח מחמיר הרבה יותר מזה שקבע בית המשפט”. השופטים החליטו להחמיר את עונשו ולקבוע 12 חודשי מאסר בפועל.

בערעור נוסף קבעו הרכב הערעור במחוזי חיפה בחודש מאי האחרון כי תדמור זמיר גזרה עונש מקל מאוד על נדים אנטקלי, צעיר תושב העיר העתיקה בעכו, שהורשע לאחר שהודה כי השתתף בהתפרעות שהתרחשה באזור מסגד אלג’זאר בעכו, והמשיך ויידה אבנים לעבר שוטרים בנקודות נוספות בעכו. למרות שהשופטת תדמור-זמיר הסכימה כי מעשיו חמורים, וכי יש לנקוט במדיניות ענישה מרתיעה שבכוחה “לרסן התפרעויות שעלולות לסחוף המון רב ולצאת מגדר שליטה”, היא הטילה עליו עונש של 8 חודשי מאסר בלבד, וכן מאסר על תנאי ופיצוי בסך 3,000 ש”ח. הוא שוחרר מיד עם קבלת גזר הדין, כיוון שהשופטת קבעה שיש להסתפק בזמן תקופת מעצרו בעת ההליכים נגדו. המחוזי החליט להכפיל את עונשו ולהטיל עליו 14 חודשי מאסר.פורסם במקור