בקואליציה מתרעמים על הצעת הליכוד לגנץ: “לא תואמת את החוק”

זעזוע בממשלה? אחרי הפרסום ב”ישראל היום”, לפיו נתניהו שוקל להציע לגנץ את ראשות הממשלה ללא רוטציה, היום (חמישי) חברי כנסת מתוך הקואליציה התייחסו לראשונה לאפשרות שהצעות שכאלו יסכנו את שלמות ויציבות הממשלה המכהנת.

זאב אלקין, שר הבינוי והשיכון וסגן יושב ראש מפלגת תקווה החדשה, התייחס לפרסום ההצעה של הליכוד ונתניהו לגנץ ואמר בראיון בגל”צ כי “ההצעה לא תואמת את החוק – אי אפשר להיות רה”מ חליפי ולא לכהן. בנוסף, לא יודע אם גנץ ירצה עוד פעם לדרוך על אותו מוקש שדרך עליו כבר”.

גם חבר הכנסת איתן גינזבור, יושב ראש סיעת כחול לבן, התייחס לסוגיה במהלך ראיון שערך בגל”צ ואמר כי על אף הצעת נתניהו, “הממשלה מתפקדת טוב, אין סיבה שלא תאריך ימיה”. כמו כן ח”כ גינזבור לא הכחיש את עצם ההצעה ואמר: “יכולנו להיות שם כבר כמה פעמים, ובחרנו להיות בממשלה הזו”.

יש לציין כי עוד לפני הפרסום ב”ישראל היום”, התייחס אתמול השר מיכאל ביטון באולפן סרוגים להצעות שניתנות לבני גנץ על ידי הליכוד ואמר: “אני חשוב שכל הנהגת הליכוד, מהראשון ועד האחרון, מבכים את אי העמידה שלהם בהסכמים מול כחול לבן ומבינים שניתן היה לעשות ממשלת אחדות יפה וטובה 3 ו-4 שנים. אני חושב שגם המפלגות החרדיות, מי שלא מקיים הסכמים סופו של אף אחד לא יאמין לו לכל הסכם שיציע וזה העבירות הקודמות. עם הפנים לעתיד אני מאמין בשותפויות, הליכוד מפלגה גדולה, משמעותית ולגיטימית ובקונסטלציה של שותפויות עתידיות איתם – בוודאי”. 

כשנשאל השר ביטון האם היה שמח שהליכוד יצטרף לממשלה הנוכחית הוא אמר: “זה ודאי חלום בהתגשמותו, אבל אני לא שולל את הליכודניקים ולא שולל שותפות איתם”.

כאמור, פרסמנו ב”ישראל היום” שלאחרונה שיתף נתניהו גורמים באופוזיציה באפשרות לסכם עם גנץ על מינויו לראש ממשלה באמצעות אי-אמון קונסטרוקטיבי לממשלה ללא רוטציה. כלומר בלי הסכם על מועד חילופי שלטון בינו לגנץ, ונתניהו יהיה ראש הממשלה החליפי עד הבחירות. ההערכה היא שהאופוזיציה תצליח לגבש 61 ח”כים למהלך שכזה.

אין ספק שאם תועבר הצעה כזאת הדבר יקרוץ לגנץ, אבל עדיין תהיה חסרה העילה. מלבד שדרוג ההצעות, יהיה על בכירי האופוזיציה לספק לגנץ את הסולם, ורק אחר כך לדון עד כמה גבוה יהיה.פורסם במקור

כתיבת תגובה