"די לענישה קולקטיבית": מחאה נגד ההתאחדות


|
המחאה של ארגון היציע (ארגון היציע)
המחאה של ארגון היציע (ארגון היציע)

כחלק ממחאת האוהדים בנוגע לסגירת היציעים של קבוצות כמו מכבי חיפה ומכבי תל אביב בכדורגל, בארגון “היציע” תלו בלילה האחרון שלטי מחאה על גשרים במספר מוקדים בארץ אשר נשאו את הסיסמה "די לענישה הקולקטיבית בכדורגל" ו-"כדורגל=אוהדים". 

מהארגון נמסר: “עונשים אלה הם עליית מדרגה נוספת במלחמה של ההתאחדות לכדורגל באוהדי הכדורגל עצמם, מלחמה אשר הגיעה לשיאה בעונת המשחקים הנוכחית בה החלה ההתאחדות להשתמש בסוג העונשים הזה באופן פראי וחסר תקדים כלפי אוהדי כל הקבוצות. מעונה זו יזכרו גם תמונות היציעים הריקים בכמה משחקים של אוהדי הפועל ת"א ובית"ר ירושלים.

פעולת המחאה בוצעה על ידי אוהדי קבוצות רבות מרחבי הארץ ומבטאת קונצנזוס רחב בקרב אוהדי הכדורגל בישראל. ההתנגדות לסוג העונשים הזה נובעת מטעמים אשר אנו מוצאים כמובנים מאליהם: עונשי רדיוס וסגירת יציעים הינם עונשים קולקטיביים המושתים על עשרות אלפי אזרחים על לא עוול בכפם, רק משום שבודדים מקרבם ביצעו עבירה. זוהי פגיעה בזכויות אזרחיות אשר אמורות להיות בסיסיות ומוגנות כחומה בצורה במדינה דמוקרטית. לא זאת בלבד, העונה הוסיפה ההתאחדות חטא על הפשע וגם אסרה על מנויי היציע שנסגר להשתמש במנוי שלהם כדי להיכנס ליציע אחר, כך שלא רק שהם נענשים על פשע שלא ביצעו, הם גם נאלצים לשלם פעמיים על אותו המשחק.

המחאה של ארגון היציע (ארגון היציע)המחאה של ארגון היציע (ארגון היציע)

תחושת האבסורד מתעצמת אף יותר נוכח העובדה כי אותה עבירה שבוצעה למעשה מסכנת בעיקר את אותם אוהדים שנענשו והורסת בראש ובראשונה להם את החוויה. כמו כן, ענישה שכזו מרחיקה אוהדים מהמגרשים ומצמצמת את קהילת האוהדים בישראל, הקטנה מידי ממילא. ראויה לציון גם העובדה כי ענישה קולקטיבית אינה מקובלת בשום תחום אחר בתרבות הישראלית ולא באף ליגת כדורגל בכירה באירופה (מלבד צרפת).

אם לא היה בכך די, מנתונים המבוססים על סקירה רחבה של פסקי הדין של ההתאחדות לכדורגל שאספנו בארגון היציע ויפורסמו בהמשך עולה מסקנה ברורה: העונשים הקולקטיביים אינם אפקטיביים. חברי ארגון היציע ורובם המוחלט של האוהדים בישראל מתנגדים לענישה קולקטיבית בספורט וקוראים להנהלת ההתאחדות לבטל מיידית את הענישה הזו. בברכת די לענישה הקולקטיבית בכדורגל’”.

שער של חמד נפסל במשחק האחרון של העונהפורסם במקור

כתיבת תגובה