ההחלטה האחרונה של מלצר: נדחתה עתירה נגד יחידת הסייבר בפרקליטות המדינהחנן מלצר (צילום יונתן זינדל פלאש 90)


בהחלטתו האחרונה לפני שפרש מתפקידו כשופט בבית המשפט העליון, השופט חנן מלצר החליט לדחות את העתירה שהוגשה נגד יחידת הסייבר בפרקליטת המדינה בעקבות פעולות שנקטה להסרת תכנים מהאינטרנט.


יחידת הסייבר פועלת בתחום הסרת התכנים והגבלת הגישה לתכנים המתפרסמים ברשתות החברתיות ובאינטרנט בכלל, ומפרים לכאורה את החוק הישראלי. לדוגמה: עבירות על חוק הטרור, פגיעה בביטחון המדינה, הסתה לאלימות ובנוסף גם עבירות פרטיות, איומים, פגיעות בקטינים, פרסום תכנים מיניים ללא הסכמת המצולם ("חוק הסרטונים") ועוד.


פסק הדין ניתח את פעילותה של יחידת הסייבר במישור הוולונטרי, במסגרתו היא פונה לחברות שמאחסנות או מנגישות את התוכן האסור (פייסבוק, טוויטר וכדומה), ומדווחת להן על התכנים האסורים מבלי לכפות על מפעילי הפלטפורמות האינטרנטיות להסיר את התכנים. ההחלטה אם להסיר את התכנים או להגביל גישה אליהם נותרת לשיקול דעתן של הפלטפורמות המקוונות.


בשנת 2019 הוגשו 19,606 בקשות להסרת תכנים על ידי יחידת הסייבר. מרבית הבקשות התקבלו והתכנים הוסרו, אבל כ-10% מהבקשות, כלומר למעלה מ-1,900 תכנים, לא הוסרו מהרשת לאור החלטתם של מפעילי הפלטפורמות המקוונות. למעלה מ-95% מהתכנים שמתבקשת הסרתם עוסקים בתחום הביטחוני, ופעילות זו מהווה מרכיב חשוב במאמץ הלאומי במאבק בטרור


בנוגע לשאלת סמכותה של הפרקליטות לבצע פעולות אלה, קבע בית המשפט שפעולות אלה נעשו מכוח הסמכות השיורית של הממשלה ועל כן הן תקינות. עם זאת, הציע השופט מלצר לבחון הסדרה של הפעילות של היחידה בעתיד במסגרת חקיקה. יחידת הסייבר יוצגה על ידי עורכי הדין עמרי אפשטיין ושי כהן ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה.


תגובות לכתבה(0):


תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.

לתגובה חדשה


תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.

חזור לתגובהפורסם במקור

כתיבת תגובה