הטרגדיה של איתן בירן ממחישה את הצורך בצוואה

 

צוואה. אילוסטרציה (Shutterstock)

צוואה. אילוסטרציה(Shutterstock)


עריכת צוואה היא דבר שאנשים נוטים להדחיק. לא נעים לחשוב על המוות ולהתמודד עם השלכותיו, במיוחד לאנשים צעירים שלא צופים צורך מיידי בכך. אולם הטרגדיה של הילד איתן בירן
ואסון הרכבל באיטליה, שהובילו למאבק המכוער בין משפחת האם לבין אחותו של האב, מציפים ומדגישים את הצורך לקבוע מי יגדל את ילדיכם אם חלילה יקרה הרע מכל.


 

לבי לבי עם כל הצדדים. אין ספק שכל צד אוהב אותו וכל אחד פועל, להשקפתו, למען טובתו של איתן. אין תשובה אחת וכל פסיקה שתתקבל תהיה בין רע לבין גרוע. תהא אשר תהא התוצאה, בין אם יוחזר לאיטליה ובין אם יישאר בישראל, יהיה לכך מחיר נוסף שישלם הילד מעבר לאובדן הנוראי שחווה.

 

ישנן שתי דרכים שבהן הורים יכולים להורות מי יגדל את ילדיהם במקרה שלא יוכלו לעשות זאת בעצמם, אם מחמת מותם או בשל פגיעה אחרת שתמנע זאת.

 

דרך אחת היא עריכת צוואה בגיל צעיר, שתכלול הוראה לגבי מי הם רוצים שיגדל את ילדיהם במקרה שחלילה שני ההורים ילכו לעולמם. גם אם אין לכם רכוש להוריש לילדיכם, יש לתת את הדעת למקרה שכזה. אף פעם לא מוקדם לערוך צוואה. אמי המנוחה נהגה לומר: "זקן צריך למות, צעיר עלול למות".

 

נכון, הילדים הם לא רכוש שמורישים למישהו, וההוראה שתתנו בצוואה תעבור דרך בית המשפט שיבחן מהי טובת הילדים לאותה עת. רצון ההורים הוא לא השיקול היחיד, אך הוא בהחלט יהווה שיקול משמעותי ואפילו מכריע.

 

על מנת שרצון ההורים בצוואה לא יקוים צריך להתרחש שינוי קיצוני בנסיבות ממועד עשיית הצוואה ועד למועד בו יהיה על בית המשפט להחליט בנושא.

 


דרך נוספת לקבוע מי יגדל את ילדיכם במקרה של אסון שימנע ממכם לגדלם, היא באמצעות חתימה על מסמך הבעת רצון. זהו מסמך שנחתם ומוגש באופן מקוון באתר האפוטרופוס הכללי, ובו ניתן לקבוע מי אתם מעוניינים שימונה כאפוטרופוס לילדים, מי יחליף אותו במידה שגם הוא לא יוכל לעשות זאת, והנחיות נוספות בנוגע לאופן גידול הילדים.

 

היתרון הגדול של שתי הדרכים הוא ששתיהן ניתנות לשינוי בהתאם למציאות החיים והנסיבות. כל אחד יכול לערוך צוואה חדשה ולבטל את הקודמת וכל אחד יכול להגיש מסמך הבעת רצון שמבטל את הקודם ומשנה את ההוראות לפי השינויים שחלו בחייכם.

 

דווקא ההתמודדות עם הנושא תאפשר לכם לישון בשקט בידיעה שדאגתם לילדיכם ולקרובים לכם, בתקווה שלעולם לא יהיה כל צורך במסמך.

 


/>

 


פורסם במקור

כתיבת תגובה