המשטרה פתחה בחקירת בית המלון בחוות היען שבנייתו נעצרה בצו

עצירת הבניה בפרויקט המלונאי בחוות היען הועברה לחקירת המשטרה ● במקביל, עומדת תלויה דרישת מינהל התכנון לעצירת העבודות במקום וביטול ההיתר בפני ביהמ"ש השלום באילת ● ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, החתום על ההיתר, תקף בחריפות את יו"ר הוועדה המחוזית ודרש ממנו שלא להתערב ● אלא שיצחק הלוי עצמו היה מי שהתבטא בעבר בחריפות כנגד וועדות התכנון המקומיות שהן לדבריו: פוליטיות ונגועות בכל הקשור לטוהר המידות וליושר ● הוועדה המחוזית העניקה לעיריית אילת ארכה להגשת טיעוניה באמצעות עו"ד חיצונית, והיא תערוך בנושא דיון נוסף, לאחר שתקבל מחוקרי המשטרה את החומר שנאסף בפרשה וכן את עמדת כל הגורמים המעורבים בפרשה

עיריית אילת מתנגדת נחרצות להתערבותה של הוועדה המחוזית בפרויקט חוות היען שנבנה לטענת המדינה בחריגה חמורה מההיתר שניתן לו. בעוד שעל פי ההיתר המפורש ניתן היה להקים במקום מיזם תיירותי של חניון אוהלי קמפינג, הוציאה הוועדה המקומית אילת היתר לבנייתו של מלון קבע, כאשר בנוסף לכך, התבקש היתר לבנייתן של 11 יחידות קבע מעבר לתכנית שהגישו היזמים בשלב הראשון. יו"ר הוועדה המחוזית עצמו הגדיר את התערבות הוועדה במקרה: "עניין נדיר, אך לפעמים אין מנוס". לאחר שהוועדה כבר קבעה כי יש לה סמכות לדון ולהפעיל סמכותה במקרה, ייקבע דיון נוסף, לקראתו יגישו כל הגורמים המעורבים את עמדתם.

ב-12.4.212 הגישה עיריית אילת בקשה לוועדה המחוזית, למתן שהות בת שבועיים לצורך הצגת עמדתה המשפטית, במקרה שמסעיר בימים אלה את מחלקת ההנדסה בעיריית אילת. בעל ההיתר בפרויקט הסכים לדחייה, וב-3.5 נערך דיון נוסף. בינתיים, ביקשה הוועדה מהיועמ"ש של הוועדה לקבל מהמשטרה את כל המידע הרלוונטי למקרה וזאת לאור תחילת החקירה בנושא. זו גם הסיבה למניעות שיש ליועמ"ש לעירייה, עו"ד דפנה ישראלי, לייצג את העירייה, שכן היא זו שהוציאה שתי חוות דעת המתנגדות לשינוי ולאחרונה מסרה עדות פתוחה במשטרה בנוגע להתנהלות הנהלת העירייה וגורמי המקצוע בפרשה. עד אז, נקבע, יעמוד צו הפסקת העבודה המינהלי שהוצא לפרויקט, בתוקפו.

 

"פער בלתי מוסבר, קשה מנשוא"


במהלך הישיבה שנערכה החודש, הסביר מתכנן המחוז, תומר גוטהלף, כי הפער בין התכנית המפורטת שחל ה במקום, לבין מה שנבנה בפועל הוא פער "גדול, עמוק, בלתי מוסבר…פער  קשה מנשוא".

“אני חושב שהשאלה היא שאלה של אמון הציבור ברשויות התכנון בוועדות התכנון ובגופי האכיפה. זאת אומרת שאדם רואה חתול, ובא אדם אחר אומר שמע יש לי חוות דעת של שני יועצים משפטיים שזה כלב. זה חיה בגובה 30 ס"מ הולכת על 4, זה כלב. אתה רואה חתול אז אתה מאבד אמון במי שאומר לך שזה כלב…פשוטם של הדברים. של האזרח הרגיל שעומד מול הדבר הזה אומרים לו הוועדה המקומית אמרה שזה אוהלים…והוא לא רואה קמפינג באוהלים הוא רואה משהו אחר לגמרי. בקנה מידה של אדם רגיל אנחנו חשבנו שזה מחייב דיון".

מי שהגיע במיוחד להשתתף באירוע, היה ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, העומד בראש הוועדה המקומית והוא גם מי שחתום על היתרי הבניה המפורטים של הפרויקט. יצחק הלוי יצא בחריפות כנגד החלטת הוועדה מחוזית להתערב בנושא שלטעמו, אמור להיות מנוהל ברמה של וועדת התכנון המקומית באילת. "מבחינתי מדובר באחד המהלכים החמורים ביותר שאני כראש רשות נתקל בהם", אמר וכינה את התערבות הוועדה המחוזית, "תופעה בלתי נסבלת", וכן: " מעשה מסוכן בעל ממד של עריצות". יצחק הלוי דרש להסיר את הנושא לפיכך, מסדר יומה של הוועדה. 

ליו"ר הוועדה המחוזית, עודד פלוס, אמר יצחק הלוי: "מי כמוך יודע, מה המשמעות של איש ציבור שמפקיעים מהרשות שבראשה הוא עומד, את היכולת לקבל החלטות. הרי אתה לא מצפה שאני אעבור על סדר היום באירוע כזה, יש גבול", יצחק הלוי אף תקף את היועמ"ש של היחידה לאכיפת דיני מקרקעין שלדבריו: "התקשרה לחברי הוועדה וניסתה לשדל אותם לקבל החלטה (לגבי התערבות הוועדה המחוזית בפרשה – ר.נ)". 

"פה לא יושבים עבריינים וצדיקים", הוסיף יצחק הלוי, " יש כאן רשות רצינית שעובדת ואני מצפה ליחסי גומלין מסודרים. זו ציפייה בסיסית שלי כראש רשות". "הוועדה ישבה מולנו, שאלה שאלות, העירה את ההערות שלה פעמיים, נזפה בנו – לגיטימי. אבל לעבוד מעל הראש שלנו? מה קורה פה? מה אנחנו עירייה של עבריינים, איזה מן דבר זה? ממתי עובדים ככה?…בין הוועדה המקומית למחוזית צריך להתנהל שיח, לא צריך להפעיל פה דרגות באופן שרירותי זחוח".

על כך השיב לו יו"ר הוועדה: "בסוף נראה כשאנחנו נקבל את ההחלטות ויכול להיות, אגב, לא רק אנחנו נקבל את ההחלטות, יכול להיות שזה יגיע גם לרמות אחרות, אם זה היועמ"ש לממשלה ואם זה בתי המשפט…לפעמים אין ברירה וצריך להגיע לבית המשפט…הגדולה של בימ"ש זה שההחלטות שלו סופיות וכולם מחויבים, גם אתם, גם היזם גם אנחנו". 

 

הדמיית הפרויקט המלונאי (מתוך התכניות שהגיש היזם)

 

"אין לנו שום מניע נסתר"


תומר גטלהוף, מתכנן מחוז דרום, הדף את הרמיזות של יצחק הלוי: "אני אתעלם רגע מכל ההערות שהיו לא ענייניות של ראש העיר כאילו יש איזה מניע נסתר. אני לא יודע למי הוא ייחס מניע אבל אני אומר, אין לנו שום מניע ואני חושב שהדברים הם מאוד – מאוד ברורים. גם כל מיני ציונים זחוח וזה. אני לא חושב שזה היה לעניין". 

לגופו של עניין הבהיר: "המגרש היחיד שבו מותרת לינה, ששטחו 18 וחצי דונם, מותר להקים (בו) חניון קמפינג לכ – 500 מטיילים באוהלים. זו העברית שאני קורא. אחר – כך מותר להקים במקום גם – מסעדה, בריכת שחייה, מרכז ספורט, פעילות מדברית, וחוות יענים וחיות, ומתקן אירועים ושירות…זאת אומרת באופן מובהק מה שמתירה התכנית זה לא תכנית לאכסנה מלונאית, זו תכנית לאטרקציה תיירותית שמתירה גם חניון קמפינג ל – 500 מטיילים באוהלים…לא יעזור, גם אם יהיו פה 1,000 עורכי דין לפעמים המשמעות פשוטה…בתב"ע, מה שמותר זה שטחי לינה באוהלים. באופן חד וברור". בהמשך דבריו התייחס גם לתכנית מתאר ארצית 13 (תמ"א 13) האוסרת על בניה קשיחה במרחק מסוים מפי הים: "תמ"א13 שהיא נורמה משפטית ברמה גבוהה יותר, להבנתי, גם איננה מאפשרת הוצאת היתר כזה", אמר.

ניסן בן חמו, נציג הרשויות המקומיות אמר: "מה יוצא פה? מי שעבריין ולא נתפס מכשירים אותו ומי שנתפס אכל אותה. כלומר, המדיניות צריכה להיות אחידה…זה תפוח אדמה לוהט, ברור לי".

והשיב לו יו"ר הוועדה: "מי שתופסים אותו אוכל אותה מי שלא תופסים אותו לא אוכל אותה".

 

"נערכו עשרות דיונים בנושא"


לגופן של טענות אמר יצחק הלוי: "נערכו עשרות דיונים בנושא…אני השתתפתי בחלקם…עם משרד התיירות…עם כל הגורמים…עם מנהל מקרקעי ישראל…לא ישבו פה גנבים בלילה וקיבלו החלטות. היתה פה שורה של התחבטויות, כשההתחבטות המרכזית שהיתה בתוך הדיונים זה לגבי הפרשנות מה הוא אוהל", יצחק הלוי התייחס להתנגדותה הנחרצת של היועמ"ש לעירייה, עו"ד דפנה ישראלי ואמר: "נכון שהיועצת המשפטית שלנו שיש לומר שיש לי יועצת משפטית דווקנית מאוד, חשבה את אשר חשבה ודעתה לא התקבלה. זה גם קורה בתוך החיים שלנו. אנחנו רואים את זה גם במישור הארצי והובאו חוות דעת, אני לא הייתי ברזולוציות הללו, ובסיכומו של דבר ניתנו המהלכים בתיאום כאשר הגורמים, כולל של היועצת המשפטית לעיריית אילת, הכול קיים והכול ממוסמך".

יצחק הלוי גם הפנה אצבע מאשימה לוועדה המחוזית: "מאוד מוזר שכאשר העסק כבר בנוי, קמה לה ועדה ובמקום לבחון את הדברים, לבדוק מה ניתן לעשות. הרי אתם כבר נתתם אישורים גם לכאלה שלא קיבלו היתרים. אז בוודאי ובוודאי שכאשר מקבלים היתרים ראוי היה לבדוק את הדברים יחד איתנו. ובהיבט המשפטי אני רוצה לבקש ממך אדוני היושב ראש, מאחר והיועצת המשפטית שלנו מנועה מלהשתתף בדיון, אירוע שעומד בפני עצמו מדוע היא מנועה, אירוע שנטפל בו במסגרות אחרות". יצחק הלוי הבהיר כי עיריית אילת שכרה ייעוץ משפטי חיצוני בנושא ולאור כך, ביקש "שכל מה שקשור להיבטים המשפטיים לעשות פריז לאפשר לנו להתארגן כדי שנוכל להציג את הדברים, או כאן, או בפני היועץ המשפטי לממשלה. אני רוצה שהדיון הזה יגיע ליועץ המשפטי לממשלה", אמר.

אלא שיו"ר הוועדה הבהיר כי שוחח עם המשנה ליועמ"ש לממשלה וכי זה הבהיר לו כי אין לו כל עניין להתערב בפרשה ודרש מיצחק הלוי להסביר לוועדה כיצד הפרשנות שנתנה הוועדה המקומית בעיריית אילת עולה בקנה אחד עם התב"ע של השטח. מהנדס העיר אילת, אסף אריכא השיב: "יש לי תשובות טובות לדבר הזה…אנחנו משוכנעים שפעלנו כדין", וביקש דיון נוסף בו תוכל לייצג את עיריית אילת עורכת דין חיצונית שנלקחה על מנת לעקוף את המניעות של עו"ד ישראלי. 

 

בעבר יצחק הלוי חשב את ההיפך


אלא מי שיצא בעצמו באופן נחרץ כנגד כוחן הפוליטי של הוועדות המקומיות בעבר היה לא אחר מאשר מאיר יצחק הלוי, שהתבטא בחריפות בנושא בכנס ארגון הקבלנים והבונים שנערך בנובמבר 2019, אז אמר:  "אבן הנגף של הרשויות המקומיות, בכל הנוגע להתנהלותן היום יומית – הן ועדות התכנון שיושבות בהן. הבטן הרכה בכל הקשור לטוהר המידות וליושר – נמצא בוועדות המקומיות, נקודה. עובדה היא שאף אחד שנכנס לוועדה המקומית כחבר לא נבחן הקוד האתי שלו, אמות המוסר שלו. לתפישתי, נכון יהיה לצמצם את הכוח הפוליטי של ועדות התכנון המקומיות – ולפנות אותו לטובת הגורמים המקצועיים. בהרבה מאוד מקרים אני אפילו מעדיף שדיונים תכנוניים ופרויקטי בנייה באילת ידונו בוועדה המחוזית – שם אני יודע הדיון יהיה נקי מכל התחשבנות, משחק כזה או אחר ופוליטיקה״.

 

הדמיית מלון נחל שלמה מתוך הבקשה 

 

יזם התכנית: "לא עברתי על החוק"


יזם התכנית משה אביטן אמר: "מעולם לא עברתי על החוק, מעולם לא הגעתי לבית – משפט. לא כתובע ולא כנתבע. אינני נוהג לעבור על החוק ולא ביקשתי מאף אחד לעבור על החוק. הפרויקט הזה…אני לא יודע אפילו להסביר כמה שנים וכמה עשרות ואולי אפילו מאות פגישות ערכתי לפרויקט הזה…לבסוף הוחלט, היועצת המשפטית הייתה בהחלטה, היא הורתה לי איך להגיש את הבקשה להיתר…הגעתי למצב שכמעט פשטתי את הרגל כלכלית בפרויקט הזה. המינהל רצה לקחת ממני את הקרקע ויש מכתבים שצירפנו לכל החברים פה שבו המינהל מתרה בי אם אני לא עולה על הקרקע הוא פשוט לוקח אותה. הוא אפילו עשה את הפעולה כמעט פיזית והוציא לי מכתב שהוא לוקח את הקרקע כי אני לא בונה את מה שנתנו לי לבנות. לאורך השנים כמובן המערכת הבנקאית לא נתרמה, ולאורך השנים פשוט בעקשנות אין קץ הובלתי את הפרויקט עד אשר קיבלנו היתר שזה היה לפני שנתיים מאז אנחנו בונים את הפרויקט. ממש בונים אותו עשרות מיליוני ש"ח הושקעו כבר בפרויקט הזה".

על כך השיב לו יו"ר הוועדה המחוזית: "לפעמים באים ואומרים חבר'ה טעיתם לאורך כל הדרך. הבנתם לא נכון…אני לא מדבר על אשמה…רוב התיקים של בית משפט זה דברים שנבדקים בדיעבד. שבית – המשפט בודק את הדברים ואומר הלכתם עקום. אני לא מדבר על המקרה הזה. כי עדיין לא גיבשתי עמדה. אבל אני רק אומר שיש מצבים כאלה לצערנו". 

נציגת משרד התיירות חשפה כי המענק שאמור היה היזם לקבל ממשרד התיירות נעצר בשל חקירת המשטרה בפרויקט, ואף התרתה, כי היה והבניה לא תמשך כמתוכנן, הרי שלמשרד התיירות זכות לחלט את הערבות שהפקיד היזם אצלה. "אני מניחה שגם זה יגיע לשולחן שלכם” (של הוועדה המחוזית – ר.נ), אמרה. 

 

ממתינים לדיון המכריע 


בסופו של דבר נעתרה הוועדה המחוזית לדרישת עיריית אילת והיא תאפשר לה לשטוח את טענותיה ברמה המשפטית בטרם תגיע להכרעה האם וכיצד להתערב בפרויקט. לשם כך קיבלה העירייה שבועיים להגיש את טענותיה המשפטיות, ודיון נקבע לעוד שלושה שבועות. 

יו"ר הוועדה הסביר: "בסבירות מסוימת אנחנו נעתר לבקשה של עיריית אילת ונאפשר להם ייצוג משפטי כי…זה נושא לא פשוט שמחייב דיון. מכל מיני הקשרים. בהקשר של פרשנות התב"ע בהקשר של הפעולות שנעשו. מה המשמעויות שלהן? האם גם אם טעיתי והלכתי באיזו שהיא דרך, כל העניין של הבטלות היחסית שאנחנו מכירים את כל המנגנונים האלה שבסופו של יום אתה בא ואומר, בסופו של דבר אז מה, עכשיו נחזיר את הגלגל אחורה או שלא? האם אנחנו צריכים להרוס במידה וטעו? או לא טעו אולי הפרשנות של עיריית אילת ושלכם נכונה, אולי הדברים האלה מה שמניתם וראינו פה בתמונה משתלבים עם המילה אוהלים אני לא יודע. זו שאלה". עוד הבהיר: "אם יתברר שנעשו פה מעשים שלא ייעשו, זה נתון שאנחנו נרצה לדעת ולשקלל אותו", ולפיכך דרש לקבל את כל המידע הרלבנטי מהיחידה החוקרת במשטרה את האירוע. נציגת משרד המשפטים ביקשה לוודא כי עד למועד הדיון הנוסף, יעמוד בתוקפו צו הפסקת העבודה המינהלי הזמני שהוצא וכי הצו יכלול הן את 62 היחידות שכבר הוחל בבנייתן והן את ה-11 הנוספות שהתבקשו ואשר עבורן טרם הוצא היתר בניה. בדיון הבא יתייצבו גם רשות מקרקעי ישראל ומשרד התיירות, על מנת להתייחס לטענות כאילו אישרו את השינויים בתכנית והכשירו אותה למעשה, כפי שטוענים בעיריית אילת. 


ב-3.5 התקבלה החלטה נוספת, לפיה לוועדה המחוזית סמכות להתערב במקרה, ולאור כך ביקשה הוועדה המחוזית מהיועמ"ש שלה להכין חוו"ד בתוך שבועיים, ובעקבותיה תזומן ישיבת השלמה בה אליה יעבירו הגופים הרלבנטיים, לרבות רמ"י, משרד התיירות ורשות האכיפה, את חוות דעתם הכתובה.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה – יום יום באילתפורסם במקור

כתיבת תגובה