חב"ד החלה הליך משפטי נגד רוסיה במחלוקת על ספרייתה ההיסטורית

על רקע המשבר בין ישראל לרוסיה בעקבות כוונות רוסיה לסגור את פעילות הסוכנות היהודית ברחבי המדינה, משבר נוסף מתפתח בימים אלו, בין חסידות חב"ד, לממשלת רוסיה, בעקבות פרשיית הספרייה ההיסטורית של החסידות שנלקחה, לטענת חב"ד, בניגוד לחוק על ידי רוסיה.

אגודת חסידי חב"ד בארה"ב פנתה ליועצת המשפטית לממשלה עו"ד גלי בהרב-מיארה בדרישה להקפאת ההליכים להעברת בעלות במקרקעין בירושלים לממשלת רוסיה ובראשם כנסיית אלכסנדר נייבסקי בעיר העתיקה בירושלים. בחב"ד דורשים את התניית העברת בעלות הנכסים בהשבת "אוסף שניאורסון" לחסידות.

במכתב שכתב עו"ד אורי קידר המייצג את חב"ד העולמית, שמהווה התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים, מסבירים באגודת חסידי חב"ד כי "אוסף שניאורסון" הוא אוסף היסטורי של חסידות חב"ד העולמית וכי מדובר באוסף הכולל כ-12 אלף ספרים וכתבים מקוריים, שנאספו בהדרגה ונשמרו מאז סוף המאה ה-18 ועד ימינו וערכו הכספי וההיסטורי עצום.

עוד עולה מהמכתב שנשלח ליועצת המשפטית לממשלה, כי מדובר באוסף ייחודי מסוגו בעולם כולו, ומהווה נכס מורשת עבור העם היהודי כולו, באופן החורג מגדרי חסידות חב"ד.

מסיבות היסטוריות, מאז תום מלחמת העולם הראשונה מצוי אוסף שניאורסון בחזקת השלטון ברוסיה שהיה בעבר המשטר הסובייטי בברית המועצות, אשר החרימו וכיום הוא בידי ממשלת רוסיה.

תנועת חב"ד ניסתה לאורך שנים להשיבו לבעלותה ונוצר שיח עם ממשלת רוסיה, אבל בשנת 2013 החליט נשיא רוסיה ולדימיר פוטין להעביר את אוסף שניאורסון לרשות המוזיאון היהודי במוסקבה. גם במשכנו הנוכחי, מצוי האוסף תחת שליטתה, פיקוחה ואחריותה של ממשלת רוסיה ללא יכולת גישה לאנשי חב"ד.

להשיב למרכז חב"ד בארה"ב

בחב"ד דורשים מזה עשרות שנים מהשלטון במוסקבה להשיב את אוסף שניאורסון לחזקת מרכז חסידות חב"ד, הממוקם כיום בארה"ב. בארה"ב ניתנו עד כה שורה של פסקי דין והחלטות נגד ממשלת רוסיה, המורים לה להשיב את אוסף שניאורסון לחזקת החסידות, לרבות קנסות שהגיעו לגובה של 170 מליון דולר בגין ביזיון בית המשפט בארה"ב.

הפנייה החדשה ליועצת המשפטית לממשלה באה בעקבות דרישת ממשלת רוסיה מזה מספר שנים מממשלת ישראל שנכסים היסטוריים שהיו בבעלותה בעבר, כגון כנסיית אלכסנדר נייבסקי בעיר העתיקה בירושלים, יירשמו רשמית בבעלותה. ההליכים למימוש ההחלטה החלו לאחר ביקור הנשיא פוטין בישראל.

כעת דורשת אגודת חסידי חב"ד מממשלת ישראל להקפיא כל פעילות להעברת הבעלות או רישום נכסים כלשהם בישראל ע"ש ממשלת רוסיה, וזאת עד שאוסף שניאורסון יושב במלואו לבעליו החוקיים. הפניה מגיעה בעיצומו של המשבר עם רוסיה בעניין פעילות הסוכנות היהודית, ועשוי להיות עוד קלף מיקוח במהלכים מול הרוסים. אחת מההצעות שעלו בדיוני משרד החוץ בסוגיה הייתה הקפאת הליכי העברת הבעלות של הנכסים המדוברים לידי ממשלת רוסיה והכנסייה הרוסית.

עו"ד אורי קידר מציין במכתבו כי "לאוסף שניאורסון חשיבות יהודית היסטורית, ואך טבעי אפוא, כי מדינת ישראל תתגייס למשימה היסטורית זו, ותעשה ככל שביכולתה במישור המשפטי והמעשי, כדי לסייע למאמצים חובקי העולם של מרשתי להשבת אוסף שניאורסון לחזקתה במרכז חסידות חב"ד בארה"ב. בשל הרגישות הפוליטית והמדינית שעשויה להתעורר בנסיבות אלה; וכן לאור העובדה שחלק מהנכסים שבבעלות ממשלת רוסיה ו/או עשויים לעבור לבעלותה בעתיד מוגדרים כ"מקום קדוש" על פי הדין הישראלי; ביקשה מרשתי, תנועת חב״ד העולמית, להביא לידיעתך ולידיעת ממשלת ישראל מבעוד מועד כי בכוונתה לבצע צעדים משפטיים נגד ממשלת רוסיה בישראל, לרבות בעניין נכסים רוסיים (או כאלה שממשלת רוסיה מבקשת להירשם כבעליהם) בישראל".

בסיום המכתב המשפטי דורש עו"ד קידר "להקפיא את כל הפעילות להעברת הבעלות על נכסים בישראל לטובת ממשלת רוסיה, ובפרט חצר אלכסנדר נייבסקי. זאת, עד אשר המהלך שמקדמת מרשתי להשבת אוסף שניאורסון בכללותו לחזקתה יושלם בהצלחה". בנוסף דורש קידר כי "לחלופין, אבקש לקיים פגישה עם חברי ועדת השרים היושבת על המדוכה בעניין זה, כאמור לעיל".

הרב שלמה קונין, החבר בצוות המיוחד שמונה על ידי הרבי מחב"ד להשיב את הספרים, אמר כי "הרבי הטיל עלינו משימה להשיב את הספרים מרוסיה. אין לנו ספק שהמשימה תושלם כפי רצונו, והספרים ישובו לספרייתו של הרבי ברצונם או שלא ברצונם של הרוסים, ואין עיכוב או מניעה שיעמוד בדרכינו בכדי לבצע את המשימה הקדושה הזו".


פורסם במקור