חב"ד החלה הליך משפטי נגד רוסיה

ארבעת חברי המשלחת האישית של הרבי מימין הרב יוסף יצחק אהרונוב
ארבעת חברי המשלחת האישית של הרבי מימין הרב יוסף יצחק אהרונוב

בימים אלו, לראשונה בישראל, החל הליך משפטי נגד רוסיה. אגודת חסידי חב"ד בארה"ב פנתה ליועצת המשפטית לממשלה עו"ד גלי בהרב-מיארה בדרישה להקפאת ההליכים להעברת בעלות במקרקעין בירושלים לממשלת רוסיה והעלמת נכסים של רוסיה בישראל, תוך שבחב"ד מתנים את זה בהשבת "אוסף שניאורסון" לחסידות.

במכתב שכתב עו"ד אורי קידר המייצג את חב"ד העולמית, שמהווה התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים, מסבירים באגודת חסידי חב"ד כי "אוסף שניאורסון" הוא אוסף היסטורי של חסידות חב"ד העולמית וכי מדובר באוסף הכולל כ-12,000 ספרים וכתבים מקוריים, שנאספו בהדרגה ונשמרו מאז סוף המאה ה-18 ועד ימינו.

עוד עולה מהמכתב שנשלח ליועצת המשפטית לממשלה, כי מדובר באוסף ייחודי מסוגו בעולם כולו, ומהווה נכס מורשת עבור העם היהודי כולו, באופן החורג מגדרי חסידות חב"ד. מסיבות היסטוריות, מאז תום מלחמת העולם הראשונה מצוי אוסף שניאורסון בחזקת השלטון ברוסיה שהיה בעבר המשטר הסובייטי בברית המועצות, וכיום ממשלת רוסיה.

כזכור, בחב"ד דורשים מזה עשרות שנים מהשלטון במוסקבה להשיב את אוסף שניאורסון לחזקת מרכז חסידות חב"ד, הממוקם כיום בארה"ב. לאחר שהרבי מינה משלחת מיוחדת להשבת הספרים, בראשות הרב שולם דובער לוין, הרב שלמה קונין, הרב יוסף יצחק אהרונוב והרב יצחק קוגן, שמאז פועלים בדרכים שונות להשגת המטרה.

בארה"ב ניתנו עד כה שורה של פסקי דין והחלטות נגד ממשלת רוסיה, המורים לה להשיב את אוסף שניאורסון לחזקת החסידות, לרבות הטלת קנס משמעותי בגין ביזיון בית המשפט בארה"ב, שגובהו עומד כיום על כ-170 מיליון דולר.

הפנייה החדשה ליועצת המשפטית לממשלה באה כאמור בעקבות דרישת ממשלת רוסיה מזה מספר שנים מממשלת ישראל כי נכסים היסטוריים שהיו בבעלותה בעבר, כגון כנסיית אלכסנדר נייבסקי בעיר העתיקה בירושלים, יירשמו רשמית בבעלות ממשלת רוסיה. כזכור, לצורך כך אף מונה צוות שרים לגיבוש המלצות בנושא לראש הממשלה לצורך קבלת החלטה.

כעת, בעקבות כך דורשת אגודת חסידי חב"ד מממשלת ישראל להקפיא כל פעילות להעברת הבעלות או רישום נכסים כלשהם בישראל ע"ש ממשלת רוסיה, וזאת עד שאוסף שניאורסון יושב במלואו לבעליו החוקיים.

עו"ד אורי קידר מציין במכתבו כי "לאוסף שניאורסון חשיבות יהודית היסטורית, ואך טבעי אפוא, כי מדינת ישראל תתגייס למשימה היסטורית זו, ותעשה ככל שביכולתה במישור המשפטי והמעשי, כדי לסייע למאמצים חובקי העולם של מרשתי להשבת אוסף שניאורסון לחזקתה במרכז חסידות חב"ד בארה"ב".

במכתבו הוא משגר גם איום מרומז על האפשרות שיווצר משבר דיפלומטי בעקבות הנושא: "בשל הרגישות הפוליטית והמדינית שעשויה להתעורר בנסיבות אלה; וכן לאור העובדה שחלק מהנכסים שבבעלות ממשלת רוסיה ו/או עשויים לעבור לבעלותה בעתיד מוגדרים כ"מקום קדוש" על פי הדין הישראלי; ביקשה מרשתי, תנועת חב״ד העולמית, להביא לידיעתך ולידיעת ממשלת ישראל מבעוד מועד כי בכוונתה לבצע צעדים משפטיים נגד ממשלת רוסיה בישראל, לרבות בעניין נכסים רוסיים (או כאלה שממשלת רוסיה מבקשת להירשם כבעליהם) בישראל".

בסיום המכתב המשפטי דורש עו"ד קידר "להקפיא את כל הפעילות להעברת הבעלות על נכסים בישראל לטובת ממשלת רוסיה, ובפרט חצר אלכסנדר נייבסקי. זאת, עד אשר המהלך שמקדמת מרשתי להשבת אוסף שניאורסון בכללותו לחזקתה יושלם בהצלחה". בנוסף דורש קידר כי "לחלופין, אבקש לקיים פגישה עם חברי ועדת השרים היושבת על המדוכה בעניין זה, כאמור לעיל".

הרב שלמה קונין, החבר בצוות המיוחד שמונה על ידי הרבי מחב"ד להשיב את הספרים, אמר כי "הרבי הטיל עלינו משימה להשיב את הספרים מרוסיה. אין לנו ספק שהמשימה תושלם כפי רצונו, והספרים ישובו לספרייתו של הרבי ברצונם או שלא ברצונם של הרוסים, ואין עיכוב או מניעה שיעמוד בדרכינו בכדי לבצע את המשימה הקדושה הזו".

המהלכים החדשים בישראל הם פועל יוצא של מהלכים שהבשילו בארה"ב, אומר עו"ד סטיב ליברמן המייצג את חב"ד מול רוסיה בבית המשפט בוושינגטון בנוגע לאוסף שניאורסון.

כבר תקופה ארוכה מאבקה של חב"ד בממשלת רוסיה להשבת אוסף הספרים יקר הערך מתנהל מכל המקומות האפשריים דווקא בבית משפט בוושינגטון. כבר לפני עשר שנים פסק בית המשפט כי על ממשלת רוסיה להשיב את האוצר לבעליו החוקיים, הלא הם תנועת חב"ד.

בית המשפט פסק כי בכל יום שבו ממשלת רוסיה איננה משיבה את האוסף לבעליו החוקיים, היא תחויב בקנס של 50 אלף דולר. אולם למרות כל הפניות, המאמצים וההבטחות, האוצר לא הושב. בינתיים השעון ממשיך לדפוק, וממשלת רוסיה צברה חוב של 170 מיליון דולר לתנועת חב"ד.

השאלה היא אם וכיצד ימומש החוב. אחרי לא מעט דיונים איתרו עורכי הדין של חב"ד פתרון. הקנסות ייגבו מגופים ותאגידים המזוהים עם ממשלת רוסיה ופועלים בארה"ב. מתוך הרבה מאוד גופים כאלה, עורכי הדין של חב"ד בחרו להתביית על שניים. הראשון הוא בנק VEB, וונשאקונומבנק, הבנק לפיתוח של ממשלת רוסיה שבשליטת הקרמלין, ועד לפני שנים אחדות עמד בראשו לא אחר מנשיא רוסיה פוטין.

הבנק היטיב להסתיר את נכסיו בארה"ב, אולם בסוף השנה שעברה הוציא בית המשפט לבקשת עורכי הדין צו גילוי מסמכים כלפי הבנק. עם זאת, השלטונות האמריקניים חששו כי מימוש הצו יוביל לתסבוכת קשה מול הרוסים. כל זה השתנה בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה, וכעת לראשונה יש בידי החב"דניקים הזדמנות אמיתית לממש את הצו.

כאמור, הבנק הוא רק ישות אחת על הכוונת. הישות השנייה היא תאגיד ייצוא האורניום הרוסי TENEX הידוע בארה"ב כ־ TENEM. עורך הדין סטיב ליברמן המייצג את חב"ד כבר אמר שאם המהלכים נגד התאגיד הרוסי־אמריקני יצלחו, חב"ד תהיה התנועה הדתית הראשונה בעולם שלה יכולת ייצור גרעינית.

הרב שלמה קונין אמר: "מה שמדריך אותי כל השנים הללו הוא להשיב את הספרים כמצוות הרבי. אני וחבריי מונינו אישית בידי הרבי להשיב את הספרים. זו המשימה שלנו. אנחנו עוסקים בעניין עשרות שנים ואני מסור לכך בכל מאודי. עברנו לא מעט אירועים, כולל ניסיון לפוצץ את החדר בביהכנ"ס שבו עבדתי בעת שהייתי שליח ברוסיה. דבר לא ירפה את ידיי".

"רוסיה מפציצה כרגע את בתי השלוחים באוקראינה ופוטין כבר גירש עד כה 18 שלוחים מרוסיה. זה לא חדש עבורנו. כך היה גם בתקופה הצארית ובעידן הסובייטי. זה מעולם לא עצר אותנו. ישלחו אותנו לסיביר? יבואו אחרים. לא נירתע עד שאחרון הספרים יושב", הוסיף.

לעומתו הרב יוסף יצחק אהרונוב מי שעומד בראשות המוסדות המרכזיים של חב"ד בישראל, ומי שנבחר באופן אישי על ידי הרבי מליובאויטש לשמש כחבר המשלחת החשאית להשבת הספרים מרוסיה, מתבטא באופן יותר מעודן: "אנחנו לא הנחנו את ידינו מהצעדים הדיפלומטיים, אך מטרת המהלך המשפטי מבחינתנו הוא לאו דווקא מול הרוסים, אלא דווקא מול ארה"ב ואירופה, שהרי בסוף נגיע לצומת מסוימת. מחר רוסיה תצטרך משהו מארה"ב, או מאירופה ורוסיה תצטרך לתת משהו לאירופים, מה שיהיה הכי דחוף למעצמות יכנס לעסקה זו ואנחנו צריכים לדאוג לכך שהסוגיה הזו תהיה להם מאוד בוערת.

"זה לא אומר שהאמריקנים לא עבדו קשה עד עכשיו. משרד החוץ של ארה"ב מכיר את הסוגיה הזו היטב והוא מעלה זאת מול הרוסים בכל עת, אבל כעת כשבית המשפט מחייב את אמריקה לדאוג שפסק הדין מתבצע ומחלט נכסים רוסיים במקומות שונים בעולם, זה הופך להיות נושא בוער שכמה מדינות יצטרכו לפתור אותו. זה יגיע לקיר מסוים ויהיה אינטרס של כמה שיותר מדינות לפרוץ אותו, וכמעצמות רוצות לפתור בעיה, הן יודעות לעשות זאת"…

'אוסף שניאורסאהן'

בכדי להבין מה בדיוק קורה בסיפור הזה שנסחב כבר מאות בשנים כרכבת הרים ממש, עלינו לתת רקע והסבר על קורותיה והרפתקאותיה של ספריית אגודת חסידי חב"ד, ספרייתו של כ"ק מרן אדמו"ר מליובאוויטש זצוק"ל, הממלאים ספרים עבי כרס ומושכים הדים רבים בקרב רבבות חסידי חב"ד בכל העולם כולו מתוך התעניינות שיא לגורלם של הספרים היקרים.

ספרייתו של הרבי מליובאוויטש, הסמוכה למרכז חב"ד העולמי בניו יורק 770, מונה כיום כמיליון ספרים, כתבי יד נדירים וחפצים מגדולי החסידות בכל הדורות, והיא נחשבת לאחת הספריות היהודיות החשובות ביותר בעולם. הרבי בעצמו היה כידוע איש ספר במלוא מובן המילה, אנשי הספריה מעידים כי הרבי הכיר כל ספר בעל משמעות הקיים בספרייתו.

לדברי הרב שלום בער לוין מנהל הספריה: "בקרב הציבור הכללי ידוע הרבי כמנהיג העם היהודי, ומפורסם בזכות מפעל השליחות האדיר שהקים ופיתח להצלת העם, דבר שאכן לא היה לו אך ורע בתולדות עמנו מאז ומעולם, יחד עם זה, משום מה לא שמים לב לעובדה שנכון להיום אין בהיסטוריה היהודית מאז ומעולם אישיות יהודית תורנית בקנה מידה של הרבי, שהוציאה לאור כל כך הרבה ספרים פרי תורתו".

"משנתו התורנית של הרבי פרוסה על כל חלקי פרד"ס התורה", מציין רבי שלום בער, "ומשתרעת נכון להיום על פני למעלה מ-250 כרכים! מדובר בגאונות שאין דומה לה, זה משהו בלתי נתפס. כמי שמתעסק במשך שנים רבות בספרים ובספרות יהודית, אין בהיסטוריה העולמית אישיות שכזו. ומכאן מובנת מה היתה המשמעות של הספריה בחיי הרבי ובחיי חסידות חב"ד בכלל".

למעשה, החביבות לאיסוף ספרי קודש החלה כבר אצל האדמו"ר הזקן הרה"ק בעל ה'תניא' זי"ע מייסד החסידות, שהחל לאסוף ספרים מקדמוני החסידות, בקבלה ובהלכה, חלקם נדירים ביותר. האדמו"רים לבית ליובאוויטש שבאו אחריו הוסיפו על האוסף למען הדורות הבאים. בנו של כ"ק מרן אדמו"ר הרש"ב מליובאוויטש זצוק"ל – כ"ק מרן אדמו"ר הריי"צ זצוק"ל, שהיה חובב ספר ובעל עין חדה לספרים מיוחדים כבר מילדותו, אף הוסיף ספרים רבים על האוסף הבלום, עד שהספריה מנתה לא פחות משנים עשר אלף ספרים בכל תחומי היהדות.

חלק מהספרים עתיקים כמו למשל 'שאלות ותשובות לרבנו אשר' שנדפס בויניציא בשנת רצ"ג – לפני קרוב לחמש מאות שנה. חלקם ספרים נדירים ובעלי חשיבות רבה לעם היהודי כמו הסידור האישי של הבעל שם טוב, שנכתב בכתב ידו של גיסו הרה"ק רבי גרשון מקיטוב זי"ע ועליו מופיעים כתבי יד מתלמידי הבעש"ט הקדושים המבקשים מרבם להזכירם בתפילתו. הסידור נמצא גם הוא בספריית הרבי בניו יורק ומעניין לציין כי על סידור זה אמר הרבי שהוא ירא לגשת אל הסידור וכי עיין בו רק עשרות שנים קודם לכן, בחיי חמיו האדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש, כאשר הורה לו להכין את הסידור עבור חוקר שרצה לעיין בו.

ניסיונות לפדות את הספרים

בשנת תרע"ד פרצה מלחמת העולם הראשונה וכוחות גרמניה תקפו את גבולות רוסיה, שמצבה הלך והתערער. העיירה ליובאוויטש הייתה קרובה לגבול והחזית הלכה והתקרבה אליה במהירות, עד שהאדמו"ר הרש"ב החליט בשנת תרע"ו לעזוב את העיירה עד יעבור זעם ולעבור לרוסטוב שבעומק השטח של רוסיה.

אך דאגה גדולה הייתה בבית האדמו"ר הרש"ב, מה עושים עם אוסף הספרים הנדירים? אחד החסידים הציע לקחת את העניין על עצמו ולהעביר את האוסף בעגלה מיוחדת לעיר הבירה מוסקבה, שם אוחסנו הספרים במקום המוגן היטב מנזקי מים, קור וידי שודדים, כדי לשמרם עד לסיום המלחמה. האדמו"ר הרש"ב שנפטר מספר שנים אחר כך ברוסטוב, כבר לא זכה שוב לראות את ספריו.

בעיצומה של המלחמה, בשנת תרע"ו פרצה המהפכה הבולשביקית ומלחמה ניטשה ברוסיה בין תומכי הצאר ובין המהפכנים אחוזי הלהט הקומוניסטי, כאשר המאבק הסתיים בניצחון הבולשביקים. השלטון השתלט על אזור המחסנים בו נשמרו אוצרות לא מעטים של עשירי רוסיה והם נתקלו בספרים העתיקים. אחד מקציני הק.ג.ב. יהודי שקרא עברית, הבחין בהם ועמד על הייחודיות של הספרים, והורה להעביר אותם לספריית לנין, הספרייה הגדולה הלאומית של רוסיה שהלכה והתגבשה באותם ימים. לפי החוק הקומוניסטי החדש, כל הספריות הגדולות, בהן היה למעלה מ-1,500 כרכים, הולאמו ובעלי ספריות נדרשו להעביר אותם לספריית לנין.

בשוך המלחמה, התעניין האדמו"ר הריי"צ במצב הספרים במחסן וניסה לקבלם בחזרה. אלא שהמשטר התעלם מבקשותיו, לדברי השלטון היה מדובר באוצר לאומי יקר, לפיכך אינו ניתן להשבה. לאחר לחצים נוספים טען המשטר שאינו יודע היכן הספרים בשל הבלבול הגדול של ימי המלחמה. עם הזמן, אף טענו שהספרים אינם ואין הם יודעים מה עלה בגורלם.

במשך שנים ארוכות פסקו המאמצים לנסות ולהשיג את הספרים היקרים, כאשר ההשערה הייתה שהספרים פוזרו בין ספריות שונות ברחבי הגוש הקומוניסטי, בקייב, מינסק וערים אחרות, אך חתנו של הרבי הריי"צ, כ"ק מרן אדמו"ר מליובאוויטש זצוק"ל שמר את הדבר וכאשר החלו להסתמן שביבי תקווה, מיד מיצה את האפשרויות ועורר שוב את העניין בספרים השבויים.

הרבי שיגר שתי משלחות מיוחדות במטרה לפדות את הספרים מידי הרוסים ולהשיבם לספרייתו, המשלחת האחרונה יצאה בשנת תשנ"א ופועלת עד היום ללא לאות להצלת הספרים. מלבד הגרש"ב לוין המשמש כספרן הראשי בספריית אגודת חסידי חב"ד, המשלחת מונה עוד שלושה חברים שנחשבים מבכירי שלוחי חב"ד בעולם כיום: השליח הראשי לקליפורניה הרב שלמה קונין, 'הצדיק מלניגרד' הרב יצחק קוגן ממוסקבה וראש מפעל השליחות של חב"ד בישראל יו"ר צעירי חב"ד, אגודת חסידי חב"ד ורשת החינוך רשת אהלי יוסף יצחק ליובאויטש, מראשי חב"ד העולמית הרב יוסף יצחק אהרונוב.

פגישות צמרת שהעלו חרס

קשיים רבים היו מנת חלקם של חברי המשלחת והם עברו ימים לא פשוטים במוסקבה. הם נאלצו להתמודד בתנאים קשים, עם הקור והכפור הרוסי כשהם נתונים למעקב בלתי פוסק של הק.ג.ב., כאשר כל מי שביקר אותם הוזהר מראש לשים לבו לכך שהשומר בכניסה לבניין הוא איש קג"ב. כך גם בבניין הממוקם ממול לדירתם, במרחק כחמש עשרה מטרים, בקומה המקבילה – שכרו סוכני הקג"ב דירה אף הם, וממנה בדרך קבע תיעדו, צילמו ועקבו אחר כל מעשיהם של חברי המשלחת, וכמובן צותתו לשיחותיהם. וכשהיו צריכים להתקשר לחו"ל, הם היו פותחים את  הברזים בדירה בכדי לצור רעש שיפריע למצותתים.

מלבד המעקב היומיומי, הם חיו שם בתנאים נוראיים בגשמיות וגם ברוחניות, בדירה קטנה, כאשר כלי התקשורת היחיד עם העולם החיצון הינו טלפון ישן, שבשביל להוציא שיחות ממנו יש להמתין לאישורה של המרכזייה. מאוחר יותר סיפר הרב יוסף יצחק אהרונוב מה שעבר עליהם והגדיר זאת כלשונו: "הרבי הציב בפנינו משימה וראינו בעינינו איך אל מול כל מעצמות העולם, מציב הרבי חזון עצמי, כאשר למרות שעל פי טבע אין לחזון זה היתכנות טבעית, הרבי תובע מאיתנו לממש את החזון ותביעה זו מעלה אותנו מעל הטבע ממש".

למרות שהיה מדובר במשימה קנטרנית מול השלטון הרוסי, הם הצליחו להגיע ולהיפגש אישית עם כל ראשי המעצמה הרוסית, משר התרבות ועד למנהיגים הנודעים ילצין וגורבצ'וב, כולם ישבו והבטיחו שהם חותמים על צו לתת להם את הספרים. אבל כאן הרוסים התנהלו מול חברי המשלחת בטקטיקה קשה ביותר שהובילה לתסכולים ואכזבות שחוו כל יום ויום בעניין שליחותם.

הרוסים נקטו מולם בטקטיקה מתוחכמת ששוברת וממוטטת כל בר דעת: הם נתנו לחברי המשלחת להגיע עד למעלה, להיפגש עם כל הבכירים במעצמה הרוסית האדירה, כשכולם יושבים ומבטיחים שהם חותמים על צו לתת להם את הספרים, ואז פשוט ניתקו מגע. הם העלו להם את הציפיות ושוב ריסקו אותם. הם נעו למעלה ולמטה כברכבת הרים בין תקווה וציפייה שהנה הצליחו להגשים את שליחותם ולגרום נחת רוח אדיר למשלחם הרבי מליובאוויטש, ואז העמידו מולם קיר אטום והרגשה שכל המאמצים היו להבל ולריק ממש.

מרן כ"ק האדמו"ר מליובאויטש כדרכו הייחודית לא נתן לחברי המשלחת מנוח, וניצל את שהותם של חברי המשלחת על אדמת רוסיה למשימת ענק נוספת, הרבי דרש מכל אחד מהם לפעול להפרחת השממה היהודית ברחבי רוסיה. למרות שכל אחד מחברי המשלחת ניהל אימפריה משלו במקום מגוריו, הרב שלמה קונין ניהל כבר אז את האמפריה האדירה שהקים במדינת לוס אנג'לס שבארה"ב והרב אהרונוב היה אז בשיא העשייה בארגון צעירי חב"ד בישראל שעומד עד היום בראשו, אותו הצעיד בביטחה ובהצלחה כבירה עד שהפך אותו למותג, סמל ודוגמה למופת לכל האירגונים היהודיים בארץ ובעולם.

ולמרות זאת לצד עיסוקיהם הרבים הללו, הרבי דרש מחברי המשלחת שיקימו את 'ארגון אגודת חסידי חב"ד בחבר העמים' ואת 'ועד הרבנים' ולקחת אחריות על כל הפעילות המתבצעת על ידי השלוחים שהחלו להגיע לרוסיה עם קריסת מסך הברזל.

כיום הכל מעידים על כך שפעולות חברי המשלחת באותן שנים היוו את הקונסטרוקציה עליה מתבססת כל הפעילות האדירה של שלוחי חב"ד בכל רחבי חבר העמים במשך השנים, הרבי ראה ברוח קודשו כי ההזדמנות של שליחים בכירים כאלו עם הכוחות האדירים היכולת והחזון שיפעלו על אדמת רוסיה הינה חד פעמית, ודרש וזירז אותם להשלים את הקמת הפלטפורמה הזו שעליה יוכלו לפעול בביטחה שלוחי חב"ד עשרות שנים לאחר מכן.

רוסיה מתנערת מביהמ"ש

לאחר שכלו כל הקיצין, החליטו בתנועת חב"ד בהוראת הרבי מליובאוויטש לפנות לבית המשפט הפדרלי האמריקני בוושינגטון, בבקשה שיכפה על ממשלת רוסיה את השבת האוסף הגזול. ממשלת רוסיה שכרה תחילה את שירותיו של משרד עורכי הדין מהטובים בארה"ב, כדי להתמודד מול חב"ד.

בארצות הברית התייחס הממשל ברצינות לנושא ואף שלח משלחת של השגרירות לספריה. הדוח ששלחה המשלחת בי"א שבט תשס"ט (5/2/2009) למחלקת המדינה האמריקאית, דלף לימים לאתר ויקליקס והנה תוכנו: "בביקור שערכנו לפני שבוע בספריה הלאומית הרוסית, ראינו את 'אוסף שניאורסון', אוסף של ספרים קדושים השייכים לתנועת חב"ד שהיא זרם ביהדות האורתודוקסית. מנהל הספריה מר סרגיי קוקשקין אמר לנו שהמנהיגים של חב"ד במוסקבה לא ביקרו במקום בשנים האחרונות. לטענתו הוא לא מעודכן במהלכים משפטיים המתקיימים בבית משפט בוושינגטון בנוגע לאוסף, והוא היה נראה מופתע לשמוע שחלק מהספרים נגנבו מהספריה והם נמכרים בישראל. ההערכה היא כי רק כמאה חמישים עד מאתיים איש מגיעים בשנה לראות את האוסף, והמנהל מעריך שהספרים נשמרים במצב טוב".

בסופו של דבר, כאשר חשדה רוסיה שהפסיקה לא תהיה לטובתה, היא נסוגה מכך, נמנעה מלשתף פעולה עם בית המשפט וטענה כי לבית המשפט אין סמכות לדון בעניין, והדיון נערך במעמד צד אחד.

"אמנם", אומר הרב אהרונוב, "אין בסמכות בית המשפט בארצות הברית לדון על כל מקרה שמתרחש ברוסיה. אך כאן מדובר במקרה חריג בו רכוש של תאגיד בארצות הברית – 'אגודת חסידי חב"ד', הולאם על ידי רוסיה. ולכן הייתה קביעה ברורה של בית המשפט שיש לו את הסמכות לפסוק בנושא זה, לפי האמנות הקיימות בין מדינות העולם בעניין חוק ומשפט.

"הרוסים תחילה השתתפו בדיונים, ולא רק עורכי הדין מטעמם, למשל השופט ביקש ממנהל ספריית לנין במוסקבה שיעיד והוא נתן עדות בוידיאו ששודר לבית המשפט, עדות שכזו חייבת להיות מאושרת על ידי גורמי הממשל הרוסים. רק לאחר כמה דיונים הם החליטו לעזוב את בית המשפט, בטענה שהעלו פתאום לפיה בית המשפט לא בעל הסמכות לדון בתביעה זו".

במשך זמן רב דן בית המשפט בנושא, עד שפסק חד משמעית שהאוסף שייך לרבי, והוא הורה לממשלת רוסיה להעביר בתוך 30 יום את כל כרכי האוסף לידי תנועת חב"ד, וכי כל יום של עיכוב בפסק הדין מחייב את הרוסים בחמישים אלף דולר. הסכום הולך ומצטבר אבל בחב"ד לא מעוניינים בכספים אלא בספרים. "על פי הפסיקה החד-משמעית, חייבים לנו הרוסים כיום מיליוני דולרים", אומר הרב אהרונוב, "אבל אנו לא מעוניינים בכספים, המטרה שלנו היא השבת הספרים שהרבי הגדיר אותם כפדיון שבויים".

עם הזמן, מספר ספרים מהאוסף הצליחו להגיע לידי תנועת חב"ד, למרות הסרבנות הרוסית.

בכל הנוגע לגיוס אישי ציבור למען הספרים תנועת חב"ד הצליחה לגייס את נשיאי ארה"ב למען המשימה, ומנגד בישראל, הרב יוסף יצחק אהרונוב הידוע בהשפעתו הרבה על אישי ציבור בישראל הצליח לגייס נשיאי המדינה וראשי הממשלה לדבר על 'אוסף שניאורסאהן' בפגישותיהם עם מנהיגי רוסיה הן מול מר ילצין והן מול מר פוטין. במשך השנים נקשרו בפרשה זו אילי הון מפורסמים, ביניהם איל ההון הבריטי רוברט מקסוואל, ששיחת הטלפון האחרונה שקיים על היאכטה המפוארת שלו לפני שנעלם בגלי הים, היתה עם הרב אהרונוב בנוגע לאוסף שניאורסון; מקסואל הבטיח שינצל את קשריו הרבים עם השילטון הרוסי בכדי לחלץ את הספרים מהגבולות הרוסיים, עד היום אף אחד לא יודע מה קרה למקסוואל לאחר השיחה הזו, הוא נמצא בקרקעית הים באזור שבו שטה היאכטה שלו. גם המיליארדר היהודי ארמונד האמר העמיד את עסקיו ואנשיו לרשות אנשי המשלחת, המליארדר ג'ון ווייט ליווה את הפרשה ותומך בה כל העת, וכאמור המיליארדר רון לאודר והאוליגרך מישה פרידמן, ועוד רבים. ניתן לומר שבמקביל למאמצים נוצר מעין מועדון של מליארדרים שנשאבו ונרתמו כל אחד מסיבותיו שלו לסיפור של אוסף שניאורסאהן,. רק בשביל לסבר את האוזן, מר רון לאודר השקיע עבור הנסיעה במטוס השרד הפרטי מניו יורק לפגישה בפינלנד למעלה מחצי מליון דולר, מה שמלמד עד כמה יוקרה וחשיבות היסטורית  הם רואים נגידים אלו ואחרים בקשר האישי שלהם עם פרשת הספרים. כל אלו וכנראה נוספים מרגישים יוקרה רבה לטפל בנושא, שנמצא לא רק בלב הפועם של תנועת חב"ד אלא הפך לנושא רגיש שהולך ותופח למשבר בין המעצמות.


פורסם במקור