חקירה נוספת נגד האימאם מלוד

לאחר שבית המשפט השלום ברמלה הרשיע אתמול (שלישי) את האימאם והשייח' יוסף אלבאז בעבירות איומים ותקיפה וברקע הגשת כתב אישום נגדו בחשד להסתה, השייח' עומד כעת בפני חקירה נוספת. עו"ד אלון אלטמן, ממלא המקום של המשנה לפרקליט המדינה, הורה היום למשטרה לפתוח בחקירה נגדו בחשד להסתה לאלימות.

החלטתו של עו"ד אלטמן הגיעה לאחר שח"כ איתמר בן גביר פנה ליועמ"ש ודרש לפתוח בחקירה נוספת בטענה שהאימאם "הסית לגזענות וקרא באופן ברור לעשיית מעשי אלימות". בפנייתו ציין בן גביר כי נמצא סרטון בו קרא אלבאז לפגוע במוסדות המדינה וביהודים. "אני פונה אל הממסד הישראלי העושק ואומר בצורה ברורה: ההתקפות החוזרות ונשנות על מסגד אל אקצא יביאו להבערת פתיל אינתיפאדה יוקדת שתשרוף הכל", אמר אז אלבאז.

שייח יוסף אלבאז. מסתבך שוב, צילום: יוסי זליגר

בתשובה לפניה, עו"ד אלון אלטמן כתב כי מבדיקת הטענות עולה כי מדובר בדרשה שנשא אלבאז ב-20 ביולי השנה, ופורסם בסרטון הפיסבוק של מסגד אל עומרי בלוד. עו"ד אלטמן מסר שלא נמצאה הסתה לגזענות אלא ביקורת ביחס לממשלת ישראל. אולם ממלא המקום של המשנה לפרקליט המדינה הסביר: "באשר לעבירה של הסתה לאלימות נמצא כי תוכנם כלל ההתבטאויות העולות כדי הסתה למעשה אלימות בהקשרו של מסגד אל אקצא. בהתחשב בתפוצה הרחבה לה זכו ובנסיבות בהן נאמרו יש באמירות כדי לגבש חשד סביר לעבירת הסתה לאלימות, ולפיכך הוריתי למשטרת ישראל על חקירת אלזאז בחשד לביצועה". כמו כן, מסר עו"ד אלטמן כי ישנן אמירות נוספות של אלבאז שהועברו להמשך בחינה של המשטרה.

בן גביר. הגיש את הפנייה ליועמ"ש, צילום: אורן בן חקון

לא בפעם הראשונה: העבר הפלילי של האימאם אלבז

כאמור, אלבאז הורשע ביום שלישי על ידי השופט הישאם אבו שחאדה בבית משפט השלום ברמלה, בנוגע לאירוע בשנת 2018 שבו נאשם בעבירות של תקיפה ואיומים. באישום נטען שבתאריך ה-3 באפריל 2018 הגיע עו"ד חנן חדד לקרקע הממוקמת בדרך סח בעיר לוד על מנת לוודא ביצוע צו בית משפט בנוגע לקרקע שבבעלות משפחתו. "אותה עת, שהה במקום הנאשם (יוסף אלבאז, ש"ז) בלוויית אחרים. בנסיבות אלה, התגלע ויכוח בין אלבאז לחדד על רקע הסכסוך, במסגרתו אמר הנאשם למתלונן: 'הכביש הזה לא ייסגר, לא יעזור לך, הגופה שלך תהיה פה ואנחנו ניסע עליה'". ובתוך כך סטר בפניו של עו"ד חדד באמצעות ידו וכתוצאה מכך משקפי הראיה שלו נפלו ארצה ונשברו. על פי האישום, בעקבות כך הוציא עו"ד חדד את מכשיר הטלפון הנייד שלו על מנת לתעד את אלבאז תוך כדי שהוא מתרחק ממנו, ובתגובה נטל אלבז לידו אבן גדולה והטיח אותה בפניו של עו"ד חדאד בחוזקה ובאמצעות ידו השנייה סטר בפניו פעם נוספת.

שייח יוסף אלבאז בבית המשפט, צילום: יוסי זליגר

אלבאז באמצעות עוה"ד ראיס אבו סייף, עו"ד חאלד אזברגה ועוה"ד זיאד אבו גאנם, כפר באשמה וטען שלא היכה, אך השליך אבן לעבר הטרקטור במקום ולא במתלונן. אולם השופט קבע כי גרסת המתלונן נמצאה אמינה בעוד גרסת הנאשם "נמצאה בלתי אמינה ורצופה בשקרים בנושאים מהותיים". בכך כאמור הרשיע אותו בעבירות איומים ופציעה.

בנוסף נזכיר כי בחודש יולי האחרון הוגש נגד האימאם לבית המשפט ברמלה כתב אישום שטרם נידון. בכתב האישום שהוגש על ידי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה נטען כי הנאשם הסית לאלימות כלפי שוטרים ברשת הפייסבוק וביטא איומים בפייסבוק כלפי סגן ראש העיר לוד, יוסי הרוש.

הוא נאשם כי פרסם בפייסבוק קטע מסרט קולנוע שבמהלכו מוצג רצח אכזרי של שני שוטרים, ואליו צירף טקסט הקורא לאלימות ומעודד מעשי אלימות כלפי שוטרים. הפוסט שפרסם זכה לחשיפה של אלפי אנשים, ושימש במה לאחרים כדי להביע תמיכתם בתכנים באמצעות שיתופים או תגובות.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנופורסם במקור

כתיבת תגובה