טבע הפרה פטנט בתרופה קורג, אבל לא בתרסיס נרקן מאת Investing.com


© Reuters.
  • GlaxoSmithKline נגד טבע פרמצבטיות ארה"ב, בית הדין הפדרלי לערעורים בארה"ב, תיק מספר 18-1976.
  • Adapt Pharma Operations נגד טבע פרמצבטיות ארה"ב, בית הדין הפדרלי לערעורים, תיק מספר 20-2106.

ענקית התרופות הישראלית טבע תעשיות פרמצבטיות (TASE:) קיבלה בסוף השבוע האחרון שתי הכרעות משפטיות בבית הדין הפדרלי לערעורים בארה"ב, הנוגעות לתביעות נגדה בגין הפרת פטנטים. על רקע הדיווחים על שני פסקי הדין, ירדה מניית טבע (NYSE:) ביום שישי האחרון 3.18% בבורסת ניו יורק, כשהיא משקפת לחברה שווי שוק של 9.8 מיליארד דולר. 

בשבוע שעבר, קודם לקבלת פסקי הדין, הודיעה טבע כי היא לצורך יישוב תביעות הטוענות שהייתה אחת מכמה יצרניות ומפיצות תרופות שתדלקו את מגפת האופיואידים בארה"ב. טבע, יצרנית התרופות הגנריות הגדולה בעולם, פרסמה בשבוע שעבר את לרבעון הרביעי של 2021, ובהם , אבל עקפה אותן בשורת הרווח. התחזית הפיננסית של טבע לשנת 2022 זהה או מעט טובה יותר מזו של 2021, כל עוד מגפת הקורונה תשכך.

ביום שישי האחרון נכשלה טבע בניסיונה לשכנע את בית הדין הפדרלי לערעורים בארה"ב לדון מחדש בטיעוניה לביטול פסק דין בהיקף של 235 מיליון דולר, שנפסק נגדה ולטובת יצרנית התרופות הבריטית גלאקסו-סמית-קליין (NYSE:), בגין הפרת פטנט של התרופה הגנרית Coreg.

קלי דוהרטי, דוברת טבע, אמרה שהחברה מתכוונת לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון של ארה"ב.

בהחלטה של 7 מול 3, שהתקבלה בהרכב מלא של בית הדין הפדרלי לערעורים של ארה"ב, נדחתה בקשת טבע לפתוח מחדש את התיק על שימוש ב"תוויות רזות" על גבי תרופות גנריות, שמחסירות שימושים מסוימים של תרופות במטרה למנוע תביעות הפרת פטנט אפשריות.

התיק זכה למעקב צמוד בקהילה הפרמצבטית בשל ההשפעה הפוטנציאלית שלו על תרופות גנריות. יצרניות תרופות אחרות, ובהן Apotex, Mylan ו-Sandoz הגישו כתבים התומכים בבקשתה של טבע.

חבר מושבעים מדלאוור מצא ב-2017 כי התווית שבה משתמשת טבע על גבי התרופה הגנטית קורג מפרה את הפטנט של GSK על שימוש בתרופה לטיפול בדום לב. שופט אחר הפך מאוחר יותר את ההחלטה, אבל בית הדין לערעורים השיב על כנה את ההחלטה בשנת 2020, ופסק בדיון נוסף בשנה שעברה כי טבע עודדה רופאים להשתמש בתרופה הגנרית שלה לטיפול באותו מצב בריאותי, באופן שמפר את הפטנט של GSK.

בבקשתה לדיון נוסף חדש, ציינה טבע כי קיבלה את אישורו של מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לתרופה הגנרית, לאחר שהסירה את השימוש המפר מהתווית שלה. טבע טענה שההחלטה יוצרת חוסר ודאות עבור יצרניות התרופות הגנריות, ותגרום לגל של תביעות בגין "תוויות שהוצאו מהן פרטים, שהיו בשוק ללא הפרעה במשך שנים".

שופטי בית הדין לערעורים שרון פרוסט, טימותי דייק וג'ימי ריינה היו בדעת מיעוט לטובת טבע בהחלטת הביניים, שדחתה את בקשתה של טבע. פרוסט אמר שלאחר ההחלטה, "אף תרופה גנרית עם תווית רזה אינה בטוחה".

שישה שופטים היו תמימי דעים בהחלטה שנכתבה על ידי נשיאת בית הדין לערעורים, השופטת קימברלי מור, ואמרו כי השופטים שבדעת המיעוט התמקדו בטיעונים שטבע לא העלתה בבקשה שלה.

| בית המשפט אישר החלטה לטובת טבע בתיק על התרופה הגנרית נרקן

עוד קודם להחלטת בית הדין הפדרלי לערעורים בעניין הפרת הפטנט של GSK, בשבוע שעבר ניצחה טבע שוב בתביעה הטוענת כי הגרסה הגנרית של הספריי להתזה דרך האף נרקן, המיועד לטיפול במנת יתר, הפרה פטנטים על התרופה. 

ביום חמישי הצליחה טבע לשכנע את בית הדין לערעורים בארה"ב לדחות תביעה שהוגשה על ידי יצרנית התרופה נרקן, חברת Adapt Pharma. בית הדין הפדרלי לערעורים אישר את החלטת בית המשפט בניו ג'רזי משנת 2020, שמצא כי הפטנטים אינם תקפים כתוצאה מפרסומים קודמים של אותם חידושים.

התרופה נרקן, שהמרכיב הפעיל שלה נקרא נלוקסון, היא תרופה מרכזית לטיפול במקרים של מנת יתר כתוצאה מצריכת אופיואידים. הן טבע והן יצרנית התרופות הגנריות Sandoz השיקו גרסאות גנריות של נרקן בדצמבר.

דוהרטי אמרה כי ההחלטה "תמשיך לאפשר גישה לתרופה הגנרית מצילת החיים הזו של טבע", כולל בהקשר להסכמי פשרה שנועדו ליישב תביעות הקשורות למכירות האופיואידים של טבע.

כחלק מהסכם הפשרה שהוכרז בשבוע שעבר, הנוגע לטענות שטבע ליבתה את מגפת האופיאודים במדינת טקסס, .

אמרג'נט ביו-סולושנס (NYSE:), החברה האם של Adapt, מהעיר גייטרסבורג שבמדינת מרילנד, מכרה ב-2020 תרופות נרקן בהיקף של 300 מיליון דולר, ומכרה אף יותר מכך בשלושת הרבעונים הראשונים של 2021. יצרנית התרופות Opiant מסנטה מוניקה שבמדינת קליפורניה מעניקה ל-Emergent רישיון שימוש בפטנטים שלה על התרופה.

החברות Adapt ואופיינט (NASDAQ:) תבעו את טבע ב-2016 בגין הפרת פטנט, אחרי שיצרנית התרופות הישראלית ביקשה את אישור ה-FDA לגרסה הגנרית שלה לתרופה.

בסיומו של משפט בן שבועיים ב-2020, מצא השופט המחוזי בריאן מרטינוטי שהפטנטים אינם תקפים, והסכים עם טבע על קיומם של פרסומים קודמים, כמו מאמרים מדעיים ובקשות לפטנטים אחרים, שהפכו את ההמצאות למובנות מאליהן עבור משקיעים פוטנציאליים. החברות Adapt ו-Opiant ערערו, בטענה שהשופט מרטינוטי ביצע כמה טעויות בניתוח שלו.

השופטת לערעורים קארה סטול הראתה נכונות לקבל חלק מטענותיהן של החברות בהחלטתה מיום חמישי, כולל שבית המשפט בערכאה הנמוכה יותר הפחית בחשיבותן של ראיות שהפטנט של נרקן לא היה בנחלת הכלל, מכיוון שענה על הצורך המתמשך בספריי אף מסוג נלוקסון "נטול מזרק וקל לשימוש". ואולם, סטול אמרה שאין די בראיות כדי להתגבר על "הטיעון החזק לפרסום קודם".

בדעת מיעוט, שופטת בית הדין לערעורים פולין ניומן אמרה כי החלטת הרוב תיצור "תמריץ שלילי למחקר לשיפורים בתחומים תרופתיים רוויים, מתוך חשש שכל הצלחה תיחשב לנחלת הכלל בעיני השופטים".


פורסם במקור

כתיבת תגובה