יומן מלחמה: פוטין – "עלינו להחזיר לרוסיה את מה ששייך לה" – ביידן: "הזהרנו את זלנסקי"

'חדשות JDN' פורס בפניכם את אירועי היומיים החולפים, היום ה-107 והיום ה-108 למלחמת רוסיה -אוקראינה – כפי שאירע דקה אחרי דקה.

יום שישי

01:48 – סוכנות המזון והחקלאות הזהירה כי המלחמה באירופה והפלישה לאוקראינה עלולה להחמיר את ביטחון המזון באפריקה ובמזרח התיכון. הסוכנות מסרה כי מדינות רבות באזורים אלו, תלויים בייבוא המזון מאוקראינה.

04:36 – הלחימה בערי אוקראינה נמשכת. מושל לוהנסק אמר כי הצבא הרוסי ממשיך להרוס סמלים לאומיים, וכי הרס את מתחם הספורט ואת ארמון הקרח בעיר בסברודונצק.

06:00 – שלושה גברים, שני בריטים ומרוקאי שנתפסו בזמן שנלחמו לצד הצבא האוקראיני במריופול, נידונו לגזר דין מוות על ידי גורמים פרו רוסים במזרח אוקראינה. בית משפט במזרח אוקראינה הרשיע אותם באשמת "מעורבות בטרור". בתגובה, ממשלת בריטניה אמרה כי היא "מודאגת מאוד" מכך וכי היא פועלת עם הרשויות האוקראיניות כדי להבטיח את שחרורם של הגברים. "ברור שאנו מודאגים מכך. אסור לנצל שבויי מלחמה למטרות פוליטיות". שרת החוץ של בריטניה, ליז טראס, גינתה את "פסק הדין המדומה" ואמרה: "הם שבויי מלחמה. זהו פסק דין מדומה ללא כל לגיטימיות".

07:00 – נמשכת הלחימה בעיר סוורודונצק שבמחוז לוהנסק בחבל דונבאס. חיילים אוקראינים טוענים שהצליחו לרשום התקדמות במספר חזיתות בעיר, אם כי לדבריהם, לא יצליחו להחזיר לעצמם את השליטה בכל האזור, ללא תחמושת ארטילרית נוספת.

צילום: צבא אוקראינה

08:30 – המודיעין הבריטי התריע כי קיים סיכוי להתפרצות כולרה במריופול, אוקראינה.

08:49 – בצבא אוקראינה מסכמים את רשימת האבידות הרוסיות לטענתם: 31,900 הרוגים, 1,409 טנקים, 212 מטוסים, 178 מסוקים, 13 כלי שייט.

09:07 – ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן טען כי אמברגו של האיחוד האירופי על יבוא גז רוסי יהרוס את הכלכלה האירופית, שכבר מתמודדת עם האינפלציה הגואה עקב עליית מחירי האנרגיה. לדבריו, ללא מגבלות מחיר על דלקים, כמה מזונות בסיסיים ואנרגיה קמעונאית, האינפלציה ההונגרית, שעלתה ל-10.7% במאי, תעמוד על 15% עד 16%.

11:08 – על רקע המשך הלחימה במדינה, משרד ההגנה האוקראיני טען כי הצבא הרוסי מחפש כעת נקודות תורפה בהגנה המקומית, זאת ליד נהר סיברסקי דוניץ שבמזרח אוקראינה.

12:00 – נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נשא נאום לרגל 350 שנים ליום הולדתו של שליט רוסיה פיוטר הגדול, שבמהלך תקופת שלטונו רוסיה הרחיבה את שטחיה הטריטוריאליים והפכה למעצה אירופית. פוטין אמר כי "פיוטר הגדול שניהל את המלחמה הצפונית הגדולה במשך 21 שנים – נראה היה שהוא גזל משבדיה משהו. הוא לא 'לקח' מהם כלום, הוא החזיר מה שהיה של רוסיה". פוטין הוסיף כי "גם עלינו להחזיר את מה ששייך לרוסיה ולחזק את המדינה שלנו".

13:00 – בפורום שנערך עם יזמים צעירים במוסקבה, הנשיא פוטין התייחס למצב הכלכלי במדינה וטען כי "מסך הברזל לא ייפול על הכלכלה הרוסית, למרות הסקציות שהמערב הטיל על רוסיה. לא הייתה לנו כלכלה סגורה ולא תהיה לנו כזו. בתקופה הסובייטית, ניתקנו את עצמנו מהעולם ויצרנו במו ידינו את מה שנקרא 'מסך הברזל'. לא נחזור על אותה טעות – הכלכלה שלנו תישאר פתוחה". דבריו של פוטין מגיעים על רקע דיווחים כי הכלכלה הרוסית עומדת בפני ההתכווצות הגדולה ביותר שידעה מאז התפרקה ברית המועצת בשנת 1991.

14:00 – נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי טען כי הכוחות האוקראינים מחזיקים מעמד בינתיים. במסגרת נאום שנשא באירוע של המגזין "טיים" על 100 האנשים המשפיעים בעולם, הוא טען כי "אנחנו יכולים להביס את העריצות. אנחנו מוכרחים להגן על החופש. אנחנו חייבים למנוע מפוטין להמשיל לסחוט את העולם כולו". הנשיא תקף את החברות והמדינות שממשיכות לקיים קשרים כלכליים עם רוסיה ואמר כי הן בדיוק כמו אותן המדינות ובני האדם שהעמידו פנים שנגיף הקורונה אינו קיים וכי הוא המצאה קונספירטיבית בלבד.

14:34 – מטעמו של משרד החוץ הרוסי נמסר כי תגובת בריטניה לעונשי המוות שהוטלו על ידי בית משפט במחוז הבדלני של דונצק על שני אזרחים בריטים שנפלו בשבי במהלך הלחימה באוקראינה, והואשמו כי הם שימשו שכירי חרב, היא בבחינת "היסטריה".

צילום: צבא אוקראינה

15:00 – מהקרמלין נמסר כי לא הושגו הסכמות יחד עם טורקיה בנוגע לייצוא משלוחי תבואה מאוקראינה דרך הים השחור. טורקיה דחפה להסכם בין המדינות כדי להקל על משבר המזון העולמי. שתי המדינות לא הצליחו להגיע להסכמות: אוקראינה טוענת שרוסיה מציבה תנאים בלתי סבירים והקרמלין מתנה את הסרת המצור בהסרת הסנקציות.

16:10 – דוברת הנציב לזכויות אדם באו״ם מגיבה להחלטת עונש המוות על השבויים הבריטים ואומרת כי "משפטים כאלה של שבויי מלחמה הם בגדר פשע מלחמה".

16:26 – ראש ממשלת יפן, פומיו קישידה, אמר כי "מה שקרה באוקראינה עשוי לקרות מחר במזרח אסיה" וקרא לרפורמה במועצת הביטחון של האו"ם.

18:59 – שר ההגנה הבריטי בן וואלאס הגיע לביקור בקייב. השר הבריטי נפגש עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ועם שר ההגנה האוקראיני אולקסיי רזניקוב.

יום שבת

00:52 – הרשויות הרוסיות בשטחים הכבושים של אוקראינה משתמשות ב"תוכניות ערמומיות" כדי להתחמק מהסנקציות המערביות, ולמכור חיטה לצפון אמריקה וחלקים אחרים של העולם. כך דיווחה סוכנות הידיעות הממשלתית הרוסית RIA. לפי הדיווח, ולדימיר רוגוב, חבר בהנהלת מחוז זפוריז'יה שבדרום-מזרח אוקראינה, אמר שהחיטה נמכרת למזרח התיכון ולאומות אפריקניות. "הן מפחדות מהסנקציות, אבל למרות זאת קונות את החיטה שלנו בשמחה – כמובן, באמצעות מתווכים ותוכניות ערמומיות", אמר רוגוב.

11:09 – משרד החוץ הרוסי אמר כי תגובתה של מוסקבה להצטברות כוחות נאט"ו בפולין תהיה מידתית, כך דיווחה סוכנות הידיעות אינטרפקס תוך שהיא מצטטת דיפלומט רוסי. "תגובה, כמו תמיד, תהיה מידתית והולמת, שנועדה לנטרל איומים פוטנציאליים על ביטחון הפדרציה הרוסית", אמר אולג טיאפקין, ראש מחלקת משרד החוץ הממונה על יחסי רוסיה עם אירופה.

12:08 – כוחות רוסים הפילו שני מטוסי MIG-29 אוקראינים ומטוס מסוג SU-25 מעל אוקראינה, כך מסר משרד ההגנה של מוסקבה.

15:18 – נשיא הנציבות האירופית שלח מסר לאוקראינה ודרש ממנה לבצע רפורמות נוספות. בנוסף, הוסיף הנשיא כי אוקראינה חייבת להיאבק בשחיתות במדינה.

17:44 – נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, הודיעה לנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי כי חוות הדעת של האיחוד האירופי על בקשת הצטרפותם להתאגדות "תהיה מוכנה עד סוף השבוע הבא". בהצהרה משותפת שנשאה עם הנשיא במהלך ביקורה בקייב אמרה פון דר ליין כי הדיונים בין השניים "יאפשרו לנו לסיים את ההערכה עד סוף השבוע הבא". המלצת מנהלת האיחוד האירופי להצטרפות אוקראינה תהיה שלב ראשוני בתהליך ארוך, שבמהלכו כל 27 המדינות החברות במוסד יצטרכו להסכים להעניק מעמד של מועמדת לאוקראינה.

צילום: משמר הגבול האוקראיני

17:46 – סגן שר החקלאות האוקראיני אמר כי כ-300,000 טונות של תבואה נהרסו במצטבר בהפגזות רוסיות.

18:04 – נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר כי ערב הפלישה הרוסית לאוקראינה הוא הזהיר את נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, שלדבריו "לא רצה לשמוע" על האזהרות מפני הפלישה. "הרבה אנשים חשבו שאולי אני מגזים, אבל ידעתי שיש לנו כאן מידע שמאשר שפוטין מתכוון לחצות את הגבול", אמר הנשיא בדברים שנשא בכנס תורמים של המפלגה הדמוקרטית בלוס אנג'לס.

19:24 – מושל העיר סברודונצק שבאוקראינה טען כי הפגזה רוסית על מפעל כימי גרמה לשריפה עוצמתית לפרוץ, זאת בעקבות התלקוחתה של כמות גבוהה במיוחד של נפט. בראיון שנתן לטלוויזיה באוקראינה לא אמר המושל אם השריפה במפעל, בו מסתתרים מאות אזרחים, כובתה.

21:37 – העיתון הגרמני בילט אם זונטג דיווח שקאנצלר גרמניה אולף שולץ ונשיא צרפת עמנואל מקרון ייסעו יחדיו לבקר בבירת אוקראינה קייב לפני פגישת הג'י-7, שתתקיים בסוף יוני. העיתון ציטט גורמי ממשל בשתי המדינות, אך הממשלות סירבו לאשר את הדיווח.


פורסם במקור