כבדי הראייה והעיוורים שמגשימים חלומות

הבליינד דיי, יום המודעות לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה בישראל, יצוין ביום ראשון בתאריך 06.06 – מתוך כוונה שביום זה כלל אזרחי המדינה יכולים "לחשוב בצבע" גם אם הם לא רואים 6/6.

במסגרת היום, המובל על ידי המרכז לעיוור בישראל, נערכות פעילויות מגוונות העוסקות בתחומי העיוורון. הפעילויות נערכות תוך שימת דגש על הפעלה חושית שאינה מתבססת על הראייה, וזאת על מנת להבליט ולהראות את מסוגלותם ויכולותיהם של האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה להשתלב בצורה טובה ומלאה בחיי היומיום בישראל.

שחר תמיר (46) מתקלט באירועים ובמסיבות זה 12 שנים, לא לפני ששירת במשך 17 שנה בגלי צה"ל כטכנאי שידור. כעיוור מלידה, שחר משתמש במחשב שבו יש תוכנה מיוחדת המסייעת לו בתקלוט ללא שום קושי. "כשאני מופיע אני אוהב להרגיש את האווירה, את הווייב של האנשים שזזים סביבי ובעיקר את התחושה שבסוף הערב הרמתי לכולם. אני עוסק במוזיקה מגיל שבע, כך שאני מגשים חלום בכל ערב שאני מתקלט". כמסר כללי ללקויי ראייה, שחר מדגיש כי "צריך תמיד להמשיך הלאה, ולא לתת למוסכמות חברתיות לבלבל אותנו אלא ללכת בכיוונים שאנחנו רוצים".

"לא רואים עליי"

ניצן צליק (29) היא מרצה, משוררת ושחקנית המתגוררת בירושלים. ספר השירה שהוציאה, "לא רואים עלי", מתאר את תחושותיה ומחשבותיה בתור לקויית ראייה בעולם של אנשים "רגילים". "אני רואה לטווח של מטר, ואחר כך זה נהיה לי מטושטש. אגב, כדאי לשים לב לכך שאנשים לא ממש מבחינים בפער שבין לקות ראייה ועיוורון. אם אני לא אומרת מראש שאני לקוית ראייה, ספק אם מי שנפגש איתי ישים לב לזה".

ניצן צליק // צילום: אורן בן חקון,

ניצן נולדה פגה במשקל 900 גרם, ולקתה בקוצר ראייה. בהשכלתה היא בעלת תואר ראשון בספרות ובתיאטרון ותואר שני מחקרי בספרות מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בנוסף, בעת לימודיה ניהלה תא של סטודנטים עם מוגבלויות באוניברסיטה. "אני יכולה לומר שאני כבר מרגישה שהצלחתי", היא אומרת.

עומר גולדשטיין (37) נולד הפג הכי קטן בארץ (750 גרם), ובבית החולים הרופאים המליצו להורים לוותר עליו. הוא נולד עם לקות ראייה ועם שיתוק מוחין, ובגיל 16 לקה גם באפילפסיה. "אדם עם מוגבלות צריך לדעת שיש בו את הכוחות להמשיך הלאה, ולמצוא עבודה שבה הוא מרגיש שהוא ממצה את יכולותיו".

עומר גולדשטיין // צילום: קוקו,

בשנה האחרונה הוא עובד חברת QUALITEST המוצב כבודק תוכנה באינטל. לאורך השנים התקשה למצוא עבודה, ולטענתו זה קשור, לצערו, ללקויות השונות שלו שהרתיעו את המעסיקים. עומר תושב פתח תקווה, נשוי לרעות (ואב לשלושה) שגם היא עם צרכים מיוחדים. בקרוב יחל להרצות על סיפור חייו. "חשוב לי שאחרים יידעו שאם אני הצלחתי להגיע עד הלום, גם הם יפנימו שכל חלום אפשרי ושיאמינו בעצמם".פורסם במקור

כתיבת תגובה