לא מתייחס לווטו שלכם בנושא דת ומדינה

דיון סיעתי התקיים לפני זמן קצר (ראשון) לפני ההצבעה על בחירת יושב ראש הכנסה, והצבעת האמון בממשלה החדשה.

סגן השר יואב קיש אמר: "נפתלי בנט, אנחנו מעבירים לך אחריות למדינה משגשגת, שהיא אי של הצלחה ויציבות בתוך אוקיינוס של מגפה משתוללת וכלכלה במשבר; נפתלי בנט, הממשלה שבראשה תעמוד היא ממשלה שהגורם היחידי המחבר בין שותפיה הוא שנאה; נפתלי בנט, אתה הצלחת לעשות צחוק מהדמוקרטיה הישראלית, לשון מאזניים עם שישה מנדטים, שבשל סחטנות פוליטית מתוכננת מראש, עם אמביציה חסרת מעצורים, היום כנראה תהיה בובת ראש הממשלה של השמאל."

צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב

השר אריה דרעי זעק: "אומרים לנו – למה לא הסכמתם להיכנס? אז אני אגיד לכם עוד דבר אחד: חלק מהפאזל של ההונאה הגדולה, שזו הייתה ההונאה מהגדולות ביותר שהיו כאן בפוליטיקה הישראלית, הנה עוד חלק מהפאזל: מעולם, אף אחד לא הציע לנו להיכנס לממשלה הזו. לא שאנחנו רוצים להיכנס. יש וטו של אביגדור ליברמן, בעל המריצות. הוא שם וטו שהחרדים לא ייכנסו לממשלה. וגדעון סער, ונפתלי בנט, וכל השותפים חתמו לדבר הזה, בפנים. מה תגידו? אל תתייחסו לווטו הזה? נכון, אתם צודקים. גם אני לא מתייחס לווטו שלכם בנושא דת ומדינה."

צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב

חברת הכנסת מירב מיכאלי אמרה: "השינוי חייב להיות בממשלה שעובדת למען הציבור הישראלי, למען מדינת ישראל, בממשלה נקייה משחיתות, בממשלה שמקיימת פסקי דין של מערכת המשפט ולא מבזה אותה. ממשלה שפועלת למען כל חלקי החברה הישראלית, שמחברת ביניהם ולא מפרידה ומפנה אותם אחד כלפי השני. ממשלה שתראה בנות ובני אדם ולא סקטורים. ממשלה שחותרת להשיג שוויון בין כל חלקי החברה הישראלית ובין האזרחיות לאזרחים, ואני גאה להיות מי שהכניסה, לראשונה בתולדות מדינת ישראל, לקווי היסוד של הממשלה מחויבות לשוויון מלא בין גברים לנשים. הממשלה שמושבעת היום היא ממשלה מורכבת, לא מובנת מאליה לאף אחד מהחלקים שמרכיבים אותה."

צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב

חבר הכנסת משה גפני זעק: "מה יש שם בהסכמים הקואליציוניים? חוץ מהג'ובים יש שם בהסכמים הקואליציוניים שאין פה כלום. אין פה שבת, אין פה גיור, אין פה כלום, כלום, כלום, לא כשרות, הכול נעלם. ואני שואל את הזעקה האלמותית של מורי ורבי מרן הרב שך, זכר צדיק לברכה, במה אתם יהודים? במה? אין שבת, אין גיור, אין לומדי תורה, יש ברית זוגיות, אין כותל מערבי, אין כלום, אין שום דבר."

צילום: דוברות הכנסת – נועם מושקוביץ

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' תקף: "הממשלה הזו קמה על הפרה סיטונאית של הבטחות, על שקרים והונאות. היא שומטת את הקרקע מתחת ליכולת הבסיסית של הציבור לתת אמון בתהליך הדמוקרטי, והיא פוגעת בכך פגיעה אנושה בעקרון שלטון העם. הממשלה הזו קמה על חורבות הדמוקרטיה ומתנתקת בצורה קיצונית בין התמיכה הציבורית האמתית שלה זוכה המפלגה לכוח השלטוני המופקד בידיה. בכך היא שוב פוגעת אנושות בעקרון שלטון העם."

צילום: דוברות הכנסת – נועם מושקוביץ

חבר הכנסת איימן עודה אמר: "הרבה אנשים שמחים היום במדינה. אפשר להבין זאת. חלקם בגלל השחיתות בתיקים הפליליים. אחד כמוני, בעיקר בגלל השחיתות העיקרית והיא העמקת הכיבוש, הרחקת השלום, השיסוי בין האוכלוסיות, ההסתה נגד האזרחים הערבים, חוק הלאום, חוק קמיניץ. לכן יש מקום לשמחה, אבל בוודאי שאין מקום לשאננות. מהיום אנחנו נשתחרר מהדוקטרינה: כן ביבי, לא ביבי, וניגש לעיקר, לעקרונות, לדבר פוליטיקה עקרונית."

צילום: דוברות הכנסת – נועם מושקוביץ

חבר הכנסת ניצן הורוביץ אמר: "היום אנחנו נקראים לבצע את הפעולה הבסיסית ביותר אליה נבחרנו, והיא להביא לידי ביטוי את רצון הציבור, והציבור בישראל בחר בשינוי. ארבע פעמים בשנה וחצי האחרונות אמר הציבור בצורה ברורה: הגיע הזמן להחליף את השלטון. ארבע פעמים אזרחי ישראל הלכו לקלפיות והצביעו בעד ממשלה אחרת. בבית הזה היו מי שפשוט סירבו להקשיב. עוד טריק, ועוד שטיק, ועוד מערכת בחירות, ועוד בזבוז של מיליוני שקלים, עוד שנאה, ועוד פילוג, ועוד ממשלת מעבר. היום זה נגמר. היום אנחנו עומדים להחזיר את האמון הישראלי במילה "דמוקרטיה". מקימים ממשלה חדשה ומחזירים את המדינה לפסים של התנהלות שפויה."

צילום: דוברות הכנסת – נועם מושקוביץ

חבר הכנסת מתן כהנא הגיב: השבוע הותקפנו בצורה קשה על ידי מספר חברי כנסת מהסיעות החרדיות. "ממשלת שמד" הם אומרים. "תורידו את הכיפות" הם צעקו לנו. ואני שואל את אותם חברי כנסת, התפללתם אי פעם 18 בשכיבה במארב, ספוגים בגשם, רועדים מקור? לבשתם ציצית באימונים מפרכים גם כשזה הדבר הכי לא נוח בעולם? אכלתם שנים אוכל קר בכלים חד פעמיים כי חששתם שאולי יש בעיה בכשרות? התפללתם פעם לקב"ה לפני יציאה לקרב? מי אתם בכלל שתלמדו אותנו על יראת שמים? מי אתם בכלל שתלמדו אותנו מה זה קידוש ה'? מי אתם שמתלמדו אותנו על יראת שמיים. תתביישו לכם. ההתנהגות שלכם היא החילול ה' הכי גרוע שיכול להיות."

חבר הכנסת יעקב ליצמן הצהיר: "היום אנו צפויים לראות לראשונה בישראל, השבעת ממשלה ללא תמיכה ציבורית, ללא ניצחון בבחירות, בלי גיבוי של העם, אלא זהו אוסף של שקרים, הונאת בוחרים, וחיבור של שונאים שמצאו דרך, פרצה חוקית, לנקום בשנוא נפשם נתניהו, ללא כל דבר מחבר ביניהם אידיאולוגית וערכית. ממשלת בנט-לפיד- וליברמן זו ממשלה רפורמית שקוראת תיגר על כל הקדוש והיקר לעם היהודי לדורותיו."

חבר הכנסת מיקי זוהר קרא: " נפתלי בנט, צעק מעל כל במה אפשרית שהוא איש ימין. הוא דיבר על ריבונות, על סיפוח, על יהודה ושומרון. ומה הוא עשה ברגע שהוא היה צריך להחליט בין טוב לרע? במקום לשים בצד את האידיאולוגיה שלו או את שאיפותיו האישיות? הוא בחר לאפסן את האידיאולוגיה שלו בשם האופורטוניזם כן, הוא נכשל כבר במבחן הראשון שלו.
אני אומר לכם, חבריי לימין, בצורה ברורה: נלך לאופוזיציה בראש מורם. נעבוד קשה, ונילחם יחד כדי להפיל את הממשלה הרעה הזו בע"ה נחזור חזקים ומאוחדים מתמיד. אתם יודעים למה? כי לצידנו נמצא רוב העם, ולצדנו גם נמצאת האמת. אנחנו לא אלו שאמרו דבר אחד לפני הבחירות ועשו בדיוק את ההפך."

צילום: דוברות הכנסת – נועם מושקוביץפורסם במקור

כתיבת תגובה