לחסן במנה שנייה נדבקים בקורונה

מומלץ לחסן במנה שנייה נדבקים בקורונה לאור מחסור בנוגדנים לנגיף בדם, כך עולה במחקר חדש שפורסם לאחרונה על ידי הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי באוניברסיטת בר אילן והמרכז הרפואי זיו.

כיום מי שנדבק בקורונה מקבל חיסון אחד בלבד. המחקר התמקד במי שקיבלו מנת חיסון אחת ונדבקו בנגיף. המחקר, שפורסם בכתב העת Epidemiology & Infection, בדק 541 עובדי שירותי בריאות במרכז הרפואי זיו, שחלקם כבר החלימו מנגיף הקורונה. זאת על מנת לקבוע כיצד הגיבו לחיסון מי שנדבקו בעבר בנגיף בהשוואה למי שלא נדבקו בו.

במחקר מסרו עובדים במרכז הרפואי זיו, אחד מבתי החולים הגדולים בצפון, דגימות דם באופן שוטף כדי למדוד את רמת הנוגדנים שלהם לאחר החיסון. כמה הבדלים התגלו לאחר ניתוח הדגימות של עובדים שנדבקו לפני ולאחר החיסון, וכן של עובדים שלא נדבקו מעולם.

עוד עלה בין היתר כי מי שנדבק בקורונה וקיבל מנה אחת של חיסון, הראה רמות נוגדני IgG גבוהות בהרבה מעובדים מחוסנים במלואם שלא נדבקו מעולם. כלומר החיסון משפיע בצורה טובה יותר על מי שנדבקו.

"המחקר מצביע על כך ששתי מנות חיסון נחוצות למי שנדבקו זמן קצר לאחר קבלת המנה הראשונה", אומר האפידמיולוג פרופ' מיכאל אדלשטיין מהפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי באוניברסיטת בר אילן. "אף על פי שהמחקר נערך על קבוצה יחסית קטנה, הנתונים שלנו מצביעים על כך שמנה שנייה מספקת הגנה מיטבית לחולים שנדבקו בין מנות", הוא מוסיף. אדלשטיין שיתף פעולה עם ד"ר קאמל אבו ג'בל מהמרכז הרפואי זיו והפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי ועם צוות של עמיתים משני המוסדות.

החוקרים הדגישו כי יש צורך במחקרים מקיפים יותר כדי לאמת או לדחות את הצורך במנה שנייה של חיסון הקורונה לנדבקים, במיוחד לאור ההופעה של וריאנטים שהחיסון יעיל פחות נגדם.

הממצאים מתבססים על מחקר שפורסם בפברואר 2021 בכתב העת Eurosurveillance. במחקר זה, שנערך על אותה קבוצה של עובדי שירותים רפואיים, דיווחו החוקרים על ראיות לכך שמי שנדבקו בנגיף בעבר הגיבו בצורה חזקה מאוד למנה אחת של החיסון של פייזר, ללא קשר למועד שבו נדבקו ולשאלה אם היו להם רמות ניתנות לזיהוי של נוגדים לנגיף הקורונה לפני קבלת החיסון. פרופ' אדלשטיין ועמיתיו ממשיכים לעקוב אחר רמות הנוגדנים והתגובה החיסונית בקבוצה זו, וכן אחר התגובה למנה השלישית.פורסם במקור

כתיבת תגובה