למה תומכי דאעש לא נכנסים לכלא לשנים ארוכות?

הסדרי טיעון, שעות לתועלת הציבור, עבודות שירות ועונשים הרחוקים מלהרתיע: בשנים האחרונות נוהלו עשרות ואולי מאות תיקים רובם נגד אזרחים ישראלים שביקשו להצטרף לשורות ארגון הטרור דאעששלושת המחבלים בשני הפיגועים הרצחניים בחדרה ובבאר שבע הכירו מקרוב את ספסל החשודים: אבראהים אגבאריה נשלח ל-18 חודשי מאסר בלבד על ידי שופט בית משפט השלום בחדרה אהוד קפלן, לאחר שהורשע בניסיון להיכנס לסוריה ולהצטרף לכוחות הארגון.

צפו בכתבה מחדשות הערב בכאן 11

השופט החליט להתחשב בו ונימק: "יש לקחת בחשבון את גילו הצעיר, עברו הנקי, חרטתו ואת התסקיר החיובי יחסית בעניינו – המלמד שהפנים את חומרת מעשיו. לכן העונש הראוי אמור להיות קרוב יותר לרף התחתון".

שותפו לפיגוע איימן אגבאריה, נעצר גם הוא בידי שב"כ בשנת 2017 בחשד לעבירות נשק, ושוחרר כעבור זמן קצר. המחבל בבאר שבע אבו אלקיעאן, זכה ב-2016 לעונש מקל, ובמסגרת הסדר טיעון הודה שהתכוון להצטרף לדאעש בסוריה – ונשלח לארבע שנות מאסר. השופט יואל עדן בבאר שבע ציין בגזר הדין: "הבעת החרטה של הנאשם נראית כנה".

המחבלים הללו לא לבד. על שני צעירים מיפו נגזר בתחילה עונש מקל במיוחד של כמה מאות שעות עבודות לתועלת הציבור לאחר שניסו להצטרף לשורות הארגון הרצחני. מתוך גזר הדין המקל של השופטת נועה תבור: "שני הנאשמים שיתפו פעולה, הביעו חרטה, שקלתי את גילם הצעיר, לא מדובר במי שהיו מעורבים בפעילות אנטי חברתית אלא להיפך". בפרקליטות אומנם מיהרו להגיש ערעור, אך בסופו של יום נשלחו השניים לארבעה וחמישה חודשי עבודות שירות בלבד, כלומר עונש ללא מאסר כלל.

קריאת עשרות פסקי דין מצביעה על ענישה נמוכה לעיתים במסגרת הסדרי טיעון מקלים, חלקם רחוקים ממש מעונשי המקסימום הקבועים בחוק. בחלקם הגדול ענישה שבוודאי לא מקיימת את ייעודה ומרתיעה.

אחד המחבלים רצה להתגייס ליס"מ – אך חזר בו

אבראהים אגבאריה, אחד המחבלים שביצעו אמש (ראשון) את פיגוע הירי בחדרה, נידון בעבר לשנה וחצי מאסר, אחרי שניסה להצטרף לדאעש. כך פורסם הערב בחדשות הערב בכאן 11. על פי הפרסום, אגבאריה נסע לטורקיה, ומשם הגיע לגבול סוריה ונעצר ברגע האחרון. משפחתו גילתה זאת באמצעות מכתב שהשאיר.

עוד פורסם כי אחיו של המחבל הוא שוטר שמשרת כעשור בתפקיד חוקר בתחנה בשרון. בבית המשפט, אחיו העיד לטובתו וסיפר: "אבראהים הוא האח היחיד שלי, ויש לנו קשר חזק מאוד. אנחנו קודם כל ולפני הכל תומכים בו". עוד אמר האח בעדותו כי התקופה שבה עזב כדי להצטרף לארגון הטרור "הייתה כמו אבל".

"אחרי שהתגייסתי למשטרה, אבראהים שוכנע שהוא רוצה להתגייס למשטרה ורצה להתגייס ליס"מ. בגלל שהעברית שלו הייתה ברמה נמוכה הוא רצה להתחיל קורס עברית – אבל דחה את זה בגלל המצב הכלכלי, ואז קרה מה שקרה", סיפר.

הסטודנטים חוששים מהמצב הביטחוני בקמפוסים

התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית הודיעה היום כי ביממה האחרונה התקבלו בהתאחדות עשרות פניות מסטודנטים וסטודנטיות שחוששים מהמצב הביטחוני בקמפוסים, ודורשים להגביר את האכיפה במוסדות החינוך.

בתוך כך, סטודנטים במכללה האקדמית רופין שבעמק חפר צילמו שולחן במכללה עליו צוירו רובי M16 יורים צרורות, לצד הכיתוב "אום אל פאחם" וכתובות נוספות. לדברי המשטרה, האירוע קרה לפני שבועיים, והמכללה הסירה את השולחן.

השתתפו בהכנת הידיעה: כרמל דנגור ולירן כוג'הינוףפורסם במקור

כתיבת תגובה