מאבק התושבים כנגד תוכנית המתאר העירונית 2050 בהוד השרון הצליחה – ירוק

בחודש מאי 2016 גילתה קבוצת תושבים שעיריית הוד השרון מקדמת תוכנית מתאר עירונית בחשאי וללא ידיעת התושבים. כאשר ביקשו פרטים מהעירייה נתקלו בחומה בצורה ובסירוב מוחלט לשיתוף פעולה. זו הייתה יריית הפתיחה למסע ארוך ומפרך שהגיע לנקודת ציון חשובה ביום ראשון בישיבה מליאה של הועדה המקומית.
הסיפור מתחיל עוד בכהונתו של ראש העיר הקודם, התושבים הקימו את ועד הפעולה, שכלל תושבים מכל רחבי העיר, והתחילו בפעולה נרחבת כדי ליידע את כלל התושבים בעיר על המתרחש. הוקמו דוכנים ברחבי העיר, נערכו כנסי הסברה, ואורגנה ההפגנה הגדולה בתולדות העיר בה השתתפו כ 400 איש. הפגנות מחאה התקיימו כל מוצ”ש מול ביתו של ראש העיר הקודם, חי אדיב, שסרב לפגוש את התושבים או לדון בתוכנית והמשיך לדחוף אותה בכל הכח..
התושבים התארגנו והגישו קרוב ל 2000 התנגדויות אישיות לתוכנית לוועדה המחוזית. לצערם גילו שהוועדה מתעלמת מההתנגדויות ומהתושבים וביעלות מאוד לא אופיינית אישרה הוועדה את התוכנית להפקדה תוך פחות מחודש!!!
בלית ברירה התושבים נכנסו למאבק משפטי יקר מול הוועדה המקומית והמחוזית. הם גייסו כספים רבים וניהלו פרויקט מימון המונים. מאות מתושבי העיר נרתמו ותרמו כספים למימון המאבק. ועד הפעולה גייס את עו”ד ענת בירן, תושבת העיר, לייצג אותו בשלבים השונים של המאבק.
לאחר הבחירות המוניציפליות ובחירתו של ראש העירייה, אמיר כוכבי, הודיעה העירייה על תמיכתה בעמדת התושבים שהתנגדו לאישור תוכנית המתאר ללא פתרונות תשתית ותחבורה לגידול הצפוי באוכלוסיית הוד השרון. בעקבות השינוי בעמדת העירייה, הסכימו נציגי העירייה, וועד הפעולה וקבינט הדיור, על הצורך בבחינה מחודשת של התוכנית ועדכונה באמצעות חיוב ביצוע בדיקות תחבורתיות לפני אישורם של פרויקטים גדולים ומתן אפשרות לוועדה המקומית לקבוע שלביות במימוש תוכנית המתאר לתוכניות פרטניות.
ההסכמה שקיבלה כאמור תוקף של פסק דין, קבעה גם כי על העירייה להכין מסמך ליישום תוכנית המתאר, שיקבע סדרי עדיפויות, עקרונות ושלבים לפיתוח העיר.
ביום ראשון האחרון אושר אותו מסמך עקרונות ליישום התוכנית, הקובע עקרונות תכנון להמשך פיתוח העיר, תוך בחינה ומתן מענה למכלול הצרכים העירוניים העתידיים כגון תשתיות תחבורה ומבני ציבור, שטחים פתוחים, שטחי מסחר ותעסוקה ועוד. כל זאת במטרה לשמר ולתכנן עיר המספקת איכות חיים גבוהה לתושביה.
המסמך שאושר, הוכן על ידי צוות עבודה משותף של נציגי העירייה, בהם חברי המועצה רן יקיר ורפי בן מרדכי, מהנדס העיר סרג’יו וולינסקי, אדריכל העיר יואב רוביסה, מנהלת תחום תכנון ובנייה עו”ד אווה לוי, מנהלת מחלקת תב”ע ורד אליקים פרידמן ונציגי ועד הפעולה בהובלת קובי חנוך..
אמיר כוכבי, ראש עיריית הוד השרון: “אישורו של מסמך העקרונות ליישום תוכנית המתאר 2050, שם מאחורינו פרשיה עגומה של חוסר שיתוף ציבור והתעלמות של העירייה בעבר מאוכלוסיית העיר. מסמך העקרונות הזה שגובש יחד עם ועד הפעולה, לא מתקן את כל הדרוש תיקון בתוכנית המתאר, אך מאפשר לנו לתת יציבות וודאות תכנונית אל מול דאגה לאינטרס הציבורי שנים קדימה וזאת עד שנצא לגיבוש תוכנית מתאר חדשה בהתאם למה שהחוק מאפשר..
המסמך יקבע בתוכנית המתאר עקרונות לפיתוח העיר לטובת תושביה הקיימים והעתידיים ויבטיח שהתוכנית לא תתעלם מהמגבלות התשתיתיות של העיר.
העובדה שמרכז הכוח בקידום התוכנית עבר לוועדה המקומית, מאפשרת עצמאות תכנונית ויכולת לקיים פיקוח הדוק על כל שלבי התוכנית, תוך הבטחה שתכנון כל מתחם במסגרתה, יעשה תוך קידומן במקביל של תשתיות התחבורה, מבני הציבור, הניקוז, השטחים הפתוחים ועוד. זאת על מנת להבטיח את איכות חייהם של תושבות ותושבי הוד השרון בהווה ובעתיד.
אישור מסמך העקרונות במליאת הוועדה המקומית מהווה הזדמנות לבחון שוב ולראות את הצלחת מדיניות העירייה בקידום שיתוף ציבור אמיתי ויעיל”.

עוד כתבות שיעניינו אותך:


פורסם במקור

כתיבת תגובה