מהומות וצרחות בוועדה המסדרת: הקואליציה השיגה רוב בהצבעות

דיון סוער, צרחות ועימותים: הוועדה המסדרת מתכנסת היום (שני) ודנה בכמה נושאים, ובהם הקדמה של הגשת הצעת חוק וב"חוק איחוד משפחות" שמעורר סערה במערכת הפוליטית. 

במהלך ההצבעה הראשונה על הקדמת הגשת הצעת חוק, פרצה מהומה וספירת הקולות לא נעשתה כנדרש. בתחילה נרשם ניצחון לאופוזיציה, אך אחרי דין ודברים מול יועמ"שית הוועדה נערכה ספירה נוספת והקואליציה ניצחה ברוב של 17 מול 16 מצביעים מהאופוזיציה.

ח"כ שמחה רוטמן הגיב למתרחש בוועדה: "הקואליציה רומסת סדרי שלטון, אנשים נכנסו אחרי ההצבעה – תוציאו את הסרטונים, בושה וחרפה". 

בהמשך יתקיים דיון על העברת הדיון על חוק איחוד המשפחות לאחת מהוועדות, כאשר הקואליציה מנסה להשיג רוב להעביר את החוק אל הוועדה הזמנית לענייני חוץ וביטחון. 

לאחר מכן, החלו בוועדה להצביע בנפרד על כל חוק שהממשלה ביקשה להקדים. עד עתה, השיגה הקואליציה את הרוב ואישרה את ההצעות לשינוי בחוק יסוד הכנסת לטובת קידום חוק "העריקים", ובנוסף אישרה לקדם את תיקון 10 לחוק יסוד הממשלה. לאחר הפסקה בדיון, אישרה הוועדה גם את הפטור מחובת הנחה של הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון 225 והוראת שעה). 

בין ההצבעות ביקש ח"כ רוטמן לצאת לדיון סיעתי, אך בקשתו לא נענתה והוא נעמד על רגליו ומחה על ההחלטה. לאחר מכן הוא הוצא מהדיון.

ח"כ רוטמן לא היה היחיד שהתנגד למדיניותה של ח"כ סילמן. ח"כ דוד ביטן קם אל יו"ר הוועדה ואמר לה: "אני אצא החוצה כשאת תצאי החוצה". לבסוף הוצא ח"כ ביטן מהדיון. 

הדיון החל בסערה כאשר התרעמה יו"ר הוועדה, ח"כ עידית סילמן, על התפרצותו לדיון של ח"כ מיקי זוהר לאחר שלדבריה איחר לישיבה. ח"כ זוהר ענה לה: "מי את בכלל?! תעני כמו ילדה טובה". בהמשך הדיון, התנצל ח"כ זוהר בפני ח"כ סילמן על דבריו ואמר כי הם נאמרו בלהט הרגע. 

במהלך דבריה של ח"כ גלית דיסטל-אטבריאן מהליכוד, התפתחו חילופי דברים בינה לבין ח"כ מירב בן ארי מיש עתיד. ח"כ אטבריאן אמרה לה בציניות: "ברברים", "אל תדברי עם הידיים". 

ח"כ גלית דיסטל אטבריאן התייחסה לאיומים על ח"כ סילמן ואמרה כי באותו יום שבו היא הואשמה באופן מרומז בהסתה נגד סילמן הדובר שלה היה בחדר מיון, "כי בשבת תרבות מישהו ניסה לתקוף אותי והוא חצץ בנינו. במשך שבוע שלם אני מוצגת בערוץ 12 כמסיתה ויוצרת אלימות. זה הגיע לתקיפה פיזית ולאף אחד לא אכפת. נשות הימין לא זוכות להגנה ולאתרוג לו זוכות נשות השמאל. כשעידית סילמן מותקפת ורבלית על הארץ רועדת, כשגלית דיסטל כמעט מותקפת פיזית אף אחד לא יודע".

ח"כ יעקב אשר אמר לח"כ עידית סילמן: "בתור מחנכת את צריכה להבין שמשהו פה לא עובד נכון – תיקחי פסק זמן לעצמך ואשמח מאוד שתלכי למסיבה של הבן שלך, אולי זה יהיה גם זמן בדרך לחשוב על זה". ח"כ רוטמן הוסיף: "ויפה שעת אחת קודם". ללא קשר לאמירתו של ח"כ אשר, בהמשך הדיון היו"ר הוציאה אותו מהוועדה. 

הדיון המשיך להתלהט כאשר ח"כ מאיר פורוש חיקה את יו"ר הוועדה כשאמר: "אני לא מאמינה, אני לא מאמינה, המורה". ח"כ אורית סטרוק יצאה להגנתה ואמרה: "אל תצחקו עליה". 

ח"כ פרוש אמר גם כי "המינוי של סילמן לראשות הוועדה משרת אותנו, ככה כולם רואים איך הממשלה הזאת נראית. למה אנחנו צריכים לעזור לממשלה כדי שחוק האזרחות יעבור? שתתפרק". 

בתוך כך, ח"כ קטי שטרית מהליכוד אמרה ליו"ר הוועדה: "יש גבול לכמה שאת יכולה להיות חצופה". 

חברי הכנסת מהאופוזיציה טענו בפניה של יו"ר הוועדה כי ניסתה לבצע מחטף בהצבעה בכך שביקשה מחברי הוועדה להגיע בשעה מוקדמת. 

לקראת הדיון כתב ח"כ רוטמןכי "גנבי הקולות ינסו לרצות את תומכי הטרור תוך העדפת הכיסא על טובת המדינה". בתוך כך, רוטמן הגיש לוועדה בקשה לדון בהצעה לחוק יסוד ההגירה. 

אמש דנה הוועדה בהצעה להעביר את הדיון בחוק לוועדה הזמנית לענייני חוץ וביטחון, אולם לא נערכה הצבעה. חברי הכנסת מסיעות רע"מ והרשימה המשותפת התנגדו להצעה, וחברי הכנסת מהקואליציה משכו את בקשתם לדבר על הנושא.

אתמול, לפני ישיבת הממשלה, אמרה שרת הפנים איילת שקד כי "חוק האזרחות יעלה להצבעה השבוע כלשונו ובלי שינויים". בתוך כך, הוועדה אישרה גם את הקמת ועדת חוקה, חוק ומשפט ברוב של 17 תומכים מול 16 ח"כים שהתנגדו.

במהלך הדיון, ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית) התגרה בח"כ מרע"מ ווליד טאהא ושאל אותו מה דעתו על המסכה בצבעי הגאווה של ח"כ מיכל רוזין ממרצ. טהא קרא לעבר בן גביר: "יא זבלה אתה, אל תזכיר את השם שלי בפה שלך".

 

יו"ר הוועדה עידית סילמן במהלך הדיון, נועם מושקוביץ

הדיון התקיים אתמול בצל איומי האופוזיציה להחרימו בשל צום י"ז בתמוז. "חוק האזרחות יעבור רק בתמיכת רע"מ והמשותפת, אותם הם בחרו כבני בריתם", אמר ח"כ מיקי זוהר (הליכוד). חברו לסיעה, יריב לוין, התרעם על אופן קבלת ההחלטות בוועדה ואמר: "הניסיון לקבל החלטה באשר להרכב הוועדות בכנסת ללא מו"מ אמיתי עם האופוזיציה הוא פסול מיסודו".פורסם במקור

כתיבת תגובה