מיטב דש הפריש 27 מיליון שקל לקראת הכרעה בייצוגית

בשבוע שעבר פרסם בית ההשקעות מיטב דש את דו"חות הרבעון הראשון, שהציגו בסך הכל תוצאות טובות, וביטאו צמיחה בפעילות: ההכנסות צמחו ב־20% לעומת הרבעון הקודם, ל־289 מיליון שקל, והרווח הנקי עמד על 30 מיליון שקל לעומת 13 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל.

קראו עוד בכלכליסט:

חרף השיפור בתוצאות המשקיעים שלחו את מניית בית ההשקעות, שבשליטת צבי סטפק ואלי ברקת, לירידה של 7.2% ביום פרסום הדו"חות, ויום לאחר מכן איבדה המניה 3.8%. ייתכן שהסיבה לירידה נעוצה בהפרשה לא מבוטלת של 27 מיליון שקל שביצע בית ההשקעות ברבעון הראשון, בשל מה שמוגדר תביעות משפטיות.

ל"כלכליסט" נודע כי ההפרשה הזו בוצעה על רקע פסק דין שאמור להתקבל בקרוב בנוגע לתביעה ייצוגית שהוגשה נגד מיטב דש, בנוגע לגביית דמי ניהול שלא כדין. מדובר בתביעה ייצוגית שבית המשפט אישר את הגשתה לפני קרוב ל־6 שנים.

לפי התביעה, מיטב דש גבה כרבע מיליארד שקל עודפים שלא כדין בעקבות העלאת דמי ניהול בקופת הגמל הוותיקה תגמולים. השינוי בגובה דמי הניהול נעשה לאחר שתגמולים נרכשה על ידי דש בשנת 2007 מבנק הפועלים ובניגוד להסכמים ההיסטוריים עם העמיתים.

בית המשפט דחה את הטענות של מיטב דש, ולפיהם הוא רשאי לשנות את דמי הניהול באופן חד־צדדי, גם אם מדובר בשינוי הסכם ישן, ואישר את הגשת התביעה. אלא שבעוד לרוב תביעות ייצוגיות מסתיימות בפשרה, הפעם התנהלו הדיונים עד פסק דין סופי.

בתחילת החודש נערך דיון הסיכומים, והשופטת, מיכל אגמון־גונן, הודיעה כי תעביר לצדדים את פסק הדין. ההערכות הן כי לאור העובדה שבית המשפט כבר אישר את התביעה הייצוגית, פסק הדין צפוי ככל הנראה להסתיים עם תשלום שייצטרך מיטב דש לשלם לתובעים, וזו ככל הנראה הסיבה שבבית ההשקעות החליטו לבצע הפרשה מסוימת כבר בדו"חות האחרונים. עם זאת, מבחינת מיטב דש ההפרשה הזו נעשתה באופן שמרני, והיא אינה תחזית מבחינתם כי זה יהיה גובה הפיצוי, אלא ייתכן שחלק מההפרשה תוכר בחזרה כהכנסה לאחר שיתקבל פסק הדין.

לרוב חברת הביטוח שמבטחת חברות משתתפת בתשלום הפיצוי בתביעות ייצוגיות, אולם גורמים בשוק ההון מציינים כי כלל לא בטוח שהפעם חברת הביטוח תשפה את בית ההשקעות, שכן לרוב סוגיות של גביית דמי ניהול שלא כדין מוחרגות מהפוליסה.

ממיטב דש נמסר בתגובה: "בדומה לחברות בענף, מיטב דש מבצע מפעם לפעם הפרשות בגין תביעות משפטיות. הפרשות אלה נעשות בהתאם להערכותיהם של ההנהלה והיועצים המשפטיים. נוסיף, כי מטעמים מובנים לא נוכל להתייחס לעצם הסכומים או לקשרם לתביעה כזו או אחרת. עם זאת, נציין כי לגבי ההליכים בנוגע לגביית דמי ניהול, החברה סבורה כי יש לה טענות הגנה טובות מאוד".פורסם במקור

כתיבת תגובה