מכבי ת"א חסרת ניהול ושיטה

ההפסד באולם המתנס הקטן במונאקו גומר כנראה את העונה של מכבי. ומאוד פופולרי וטרנדי לרדת על יאניס ספרופולוס, אבל לצערי הוא זוכה לביקורת בצדק רב. לזכותו, זה לא בגלל שהוא לא יודע, אלא כי מה שמכבי צריכה זה לא הכדורסל שהוא טוב בו.

הוא נאלץ לכסות על טעות ההנהלה הגדולה שקורית כל קיץ – הסגל שכולל יותר מדי שחקנים בינוניים, שהמגבלות שלהם לא מסתדרות יחד לכדורסל קלאסי. בנוסף, בקיץ האחרון שוחררו כל הגארדים היוצרים (ג'ונס, בראיינט, דורסי), ועכשיו גם נאנלי, מה שמחייב את מכבי לכדורסל חוצפני ותוקפני, ומכיוון שזה לא הטבע של המאמן שלה, מכבי לא מפיקה מעצמה אפילו 50% מהפוטנציאל. 

ניפוי נאנלי היה מעט מדי ומאוחר מדי: לנפות שחקן, לא משנה מי, היא פעולה משפיעה מאוד. קודם כל יש הוכחה בשטח שעשית שינוי. רק דיבורים ושינויי טקטיקה אינם מוחשיים כמו שחקן בכיר שנעלם מהרוסטר. השחקן השישי הקבוע, השני בדקות ונקודות רק לסקוטי, איננו עוד. ובעומק המוגזם של הסגל במכבי, תמיד יש לפחות שחקן אחד מיותר. וכך מסעות ג'יימס בארץ הקודש נגמרו. אבל האפקט היה חלש ולא מספק. 

דווקא שמירה על כוכב כמו מייק ג'יימס אמורה לחבר את הקבוצה כי היא מייצרת מיקוד הגנתי, סדר עדיפויות, קבלת החלטות הגנתית קבוצתית. אבל מה עם ההתקפה? מכבי לא עברה 18 נקודות בשלושת הרבעים הראשונים נגד קבוצה מבולגנת יותר ממנה. איפה ההרכב הגבוה (אפילו עם ז'יז'יץ' וריינולדס יחד) ששולט בצבע ויכול גם לשמור איזורית, או ההיפך, ההרכב נמוך אגרסיבי ולוחץ. לפחות תנצל את הסגל העמוק והשגוי לדברים טובים. אבל אין מנהל ואין שיטה. רק אילתורים. 

ווילבקין. הכל עליו, וזה פוט לא מספיק, צילום: אודי ציטיאט,

רצף ההפסדים מוסיף עוד לחץ על ספרופולוס, ומקשה עליו לעשות דברים "קיצוניים", כי אם הם ייכשלו, הוא יהיה האשם. לכן זה תמיד יוצא פרווה, החמישיות הטובות מתייצבות במקרה, ואליהם מתלוות דקות רבות בהרכבים מוזרים, עם דקות מוגזמות לשחקן עם הפלוס מינוס הכי גרוע במכבי (טיילור), דקות שגויות ליפתח זיו וג'ייק כהן, ומעט מדי מהלכים עבור דרק וויליאמס וז'יז'יץ', היתרונות היחסיים המשמעותיים ביותר של מכבי. נשארנו עם סקוטי ועוד 11. הציון: לא מספיק.  

אבל באמת זה הכל על יאניס? ומה עם שאר הצוות המקצועי? תפקיד עוזר המאמן – היווני הוא צל של יאניס, שהביא אותו, ורק מחזק אותו. אין שום עזר כנגדו. לפתע ההתעקשות של ההנהלה לבחור עוזר ראשי בעצמה לא נראית כל כך בעייתית עכשיו. והמנהל המקצועי, שנמצא שם כבר שמונה שנים, אבל לא מדווח לציבור האוהדים ולא מסביר את המהלכים, בעיקר הבחירות בקיץ. יש הרגשה שאין כיוון ואין חזון.

למכבי אין את התקציב של עשר הגדולות באירופה, ולכן היא חייבת להעז לעשות דברים קיצוניים. דווקא ההימור של החוזה הגדול של סקוטי ווילבקין היה נכון, גם אם סקוטי לא הצליח להפוך את הקבוצה למנצחת. אבל מאז, כל קיץ, שממה ושיממון. החלטות בינוניות וחוסר לקיחת סיכונים. יאניס אולי ישלם את המחיר, אבל ההנהלה חייבת דין וחשבון לעצמה, ובעיקר לאוהדיה. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנופורסם במקור

כתיבת תגובה