מלאכי עליון | הסיקור הנרחב על שופטי העליון במגזין 20 החדש

זה שנים שבית המשפט העליון אינו יורד מהכותרות ואף נמצא בליבן של מערכות הבחירות האחרונות. מאז המהפכה השיפוטית של אהרון ברק, נשיא העליון לשעבר, מיצב עצמו בית המשפט העליון בתפקיד הקובע בפועל את סדר יומה של מדינת ישראל. במפתיע, שופטים אלה מאמינים, כך נראה, כי אינם עלולים לפעול באופן לא ישר או לא הגון.
דוגמה לדבר אפשר למצוא בדבריו של שופט העליון יצחק עמית בתגובה על עותר שטען ששופטים עשויים להיקלע לניגוד עניינים: "העותר חוטא באי הכרה של הדי-אן-איי השיפוטי […] על כס השיפוט, השופט לומד כיצד לנטרל רעשים חיצוניים כמו מידת החיבה או חוסר החיבה שהוא רוחש לעורך דין פלוני או אלמוני".
השופט עמית כנראה מאמין באמת ובתמים כי השופטים קורצו מחומר אחר, לא כאחד האדם. למשפחה מיוחסת זו לא יכול להתקבל כל אחד, וכפי שאמר נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק בדברים שנשא בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי בזיכרון יעקב בחורף תשע"ז (דצמבר 2016) על רקע הכוונה לפגוע בזכות הווטו המוענקת לשופטים בנוגע למינויים לעליון: "צריך להבין שבית המשפט העליון הוא משפחה אחת, גם אם יש דעות שונות. טובתה של המדינה היא שיהיה בית משפט קוהרנטי, שהיחסים בו יהיו כמו במשפחה, עם כל חילוקי הדעות. אי אפשר להכניס למערכת הזו מישהו שאיננו חלק מהמשפחה". ואכן, על שופט שהיה מועמד הימין לכהונה בעליון טענו שופטים אחרים כי הוא "לא קורץ מהחומר שממנו עשויים שופטים" (Ynet, 19 בפברואר 2017).
בעקבות תחקירים של כמה עיתונאים, ובראשם קלמן ליבסקינד ממעריב, פרסם בשנים האחרונות בית המשפט העליון את "רשימת המניעויות" של שופטי העליון, קרי שמות האנשים והמוסדות ששופטי העליון מנועים מלדון בעניינם או בתיק שהם מופיעים בו עקב ניגוד עניינים שהשופטים מצויים בו. למרות זאת שוב ושוב אנחנו עדים למקרים שבהם ישבו שופטי העליון ודנו בתיקים שהיו מנועים מלדון בהם על פי רשימת המניעויות שלהם.
פרסנו לפניכם בגיליון החדש של 20 המגזין את העבודה אשר עשו לפנינו והוספנו מה שגילינו בעצמנו. אנו מזמינים אתכם להתבונן בפרויקט שלפניכם ולשאול את עצמכם: האם כך הייתם רוצים שייראה בית המשפט העליון של מדינת ישראל?

רוצים לקרוא את המשך הכתבה? הזמינו חינם את המגזין החדש של ערוץ 20 והוא יגיע אליכם עד הבית – לחצו כאן:
https://20magazine.co.il/free-subscription


פורסם במקור

כתיבת תגובה