מפעל חייו של מנסור עבאס תלוי בנטיעות

אם מישהו היה מספר לכם לפני שנה שעבודת הנטיעות של קק"ל בנגב הייתה גורמת למשבר חריף בקואליציה – הייתם מצחקקים, הרי נטיעות היו מאז ומעולם. אמנם היו עימותים במהלך הנטיעות, אבל הפעם המצב השתנה. רע"ם נמצאת במוקד קבלת ההחלטות – והבייס בנגב מצפה מהם לפעול.

הסיפור של המאבק על אדמות הנגב התחיל אי שם בשנות ה-50. מדובר במאבקים של עשרות שנים בין הבדואים לבין המדינה. הבדואים דורשים בעלות על חלק רחב מהקרקעות. ואילו המדינה טוענת שמדובר באדמות שלה. פסקי דין רבים נכתבו בעניין הקרקעות. בחלקם זכתה המדינה, ובאחרים זכו הבדואים – כמו למשל בקרקעות אום אל חיראן המפורסם. 

במעבר מהיר למה שקורה עכשיו. מדובר באדמות ששבט אל אטרש, שבט מבוסס בנגב, תובע עליהן בעלות נגד המדינה. מבחינת המדינה, מדובר באדמות שלה ועבודות הנטיעות שמתקיימות כרגע נערכות מתוקף החלטת ממשלה לייער את הנגב. הסיפור הוא לא רק הנטיעות, אלא מה שנלווה אליהן. בכל פעם שקק"ל ורשות מקרקעי ישראל באים כדי לבצע נטיעות בנגב, הם מלווים בכוחות גדולים ומיוחדים של המשטרה כדי לאבטח את העבודות. 

לפי שרע"ם ומנסור עבאס נכנסו לקואליציה, הנטיעות בקושי היו מגיעות לסדר היום התקשורתי והפוליטי. חברי הכנסת הערבים היו באופוזיציה ומלבד הצעות לסדר או שאילתות שהיו מעלים בכנסת, לא היינו שומעים על זה. אבל המצב השתנה. הקואליציה מורכבת מ-61 חברי כנסת, בהם לראשונה ארבעה חברי כנסת ממפלגה ערבית לא ציונית. ולא סתם מפלגה ערבית – מפלגה שהבייס שלה נמצא בנגב. נזכיר, רע"ם היא הזרוע הפוליטית של הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית. וכשאומרים "הפלג הדרומי", הכוונה כמובן לנגב.

קשה לראות את רע"ם מתקפלת כמו שהתקפלה בסוגיות הקודמות. מפעל חייו של מנסור עבאס עלול להיעלם כלא היה  

רע"ם עברה את אחוז החסימה וקיבלה ארבעה מנדטים בגדול בזכות האנשים האלה שנאבקים כעת על האדמות בנגב. הם הגיעו "בהמוניהם" כדי להצביע לרע"ם, וכעת הגיע הזמן לפרוע את הצ'קים. עם זאת, רע"ם נמצאת במלכוד. מנסור עבאס וחבריו לא עשו כברת דרך משמעותית ומסוכנת אל הקואליציה כדי לפרקה כל כך מוקדם, אך הם עשו הרבה טעויות בדרך – החל מהמשברים המדומים שהם יצרו סביב חוקי האזרחות וחוק החשמל, שנגמרו בהתקפלות של המפלגה הערבית המאוחדת.

בכירים בממשלה הביעו תרעומת בשיחות סגורות מההתנהלות של רע"ם: "אי אפשר כל פעם לעשות משבר סביב כל חוק. ברע"ם לא מבינים מה זה להיות בקואליציה. צריך לעשות משבר רק כשצריך". זאת בדיוק הייתה הטעות. הם צעקו זאב זאב ביום ההצבעה על הקמת הממשלה – והיא הוקמה, הבטיחו להפיל את הממשלה אם לא יקבלו את כל התקציבים שהם רוצים, הם קיבלו רק חלק – והממשלה המשיכה להתקיים, הם יצרו משבר סביב חוק החשמל – וזה נגמר בפשרה שבה שקד ניצחה אותם. הפעם, כשבאמת מדובר במשבר רציני – אף אחד לא מאמין לזעקות שלהם.

קינג עבאס | עוד יום

בתווך, נמצאים התושבים הבדואים שסובלים מחוסר הכרה של המדינה במעמדם. צודק מנסור עבאס כשאומר ש"חיי אדם יותר חשובים מעצים". צריך ללכת למהלך גורף של הסדרת הנגב אחת ולתמיד. שהבדואים יישבו בקרקעות מוסדרות ולא יתפזרו במאחזים לא חוקיים או על קרקעות מדינה. אנשים שמצויים היטב בסיפור הנגב דווקא רואים נקודת אור במה שקורה כרגע. סוף סוף הסיפור עולה על סדר היום – ואפשר להגיע לפתרון קבוע.

בשורה התחתונה, יש כרגע משבר פוליטי חריף וקשה לראות את רע"ם מתקפלת כמו שהתקפלה בסוגיות הקודמות. אם סוגיית הנגב לא תוסדר – המצביעים הבדואים לא יגיעו לקלפי כדי לשלשל את הפתק של רע"ם, ומפעל חייו של מנסור עבאס ייעלם כלא היה. קריאות "זאב זאב" הפעם הן מוצדקות.פורסם במקור

כתיבת תגובה