משפטו של השוטר שגרם למותו של ג'ורג' פלויד בדרך להכרעהכמעט שנה לאחר שמותו של ג'ורג' פלויד במהלך מעצר עורר גל מחאות בנוגע לגזענות משטרתית ברחבי העולם, וכעת משפטו של השוטר שגרם למותו בדרך להסתיים והמושבעים הגיעו לשלב הדיונים • עו"ד התביעה: "הוא עשה מה שהוא רצה, איך שהוא רצה" • הסנגור: "אתם צריכים לקחת בחשבון ששוטרים הם בני אדם" • בשל המתיחות לקראת פסק הדין, הרשויות במיניאפוליס הגבירו את האבטחה
N12


דרק שואבין, השוטר שהרג את ג'ורג' פלויד

לאחר ששמעו 45 עדים במשך 3 שבועות, דיוני המושבעים במשפטו של השוטר לשעבר במיניאפוליס החלו הלילה (בין שני לשלישי). השוטר דרק שאובין עומד בפני 3 אישומים במותו של ג'ורג' פלויד. בדיון האחרון בבית המשפט, אמר התובע כי שאובין כרע על צווארו וגבו של פלויד במשך 9 דקות ו-29 שניות מול עוברי אורח מודאגים – "בגלל גאוותו והאגו שלו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם – היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הוא לא התכוון לתת לעוברי אורח האלה לומר לו מה לעשות. הוא עשה מה שהוא רצה, איך שהוא רצה, כל עוד הוא רצה. ולא היה שום דבר, שום דבר שהם היו יכולים לעשות בנדון כי הייתה לו הסמכות. היה לו את הכוח, והקצינים האחרים, ועוברי האורח היו חסרי אונים", אמר עו"ד מהתביעה סטיב שליישר. "הוא ניסה לנצח, וג'ורג' פלויד שילם על כך בחייו".

ההערות על גאוותו והאגו היו הפעם הראשונה שהתובעים דנו באופן ספציפי על הלך הרוח של שאובין באותו יום שפלויד נפטר ב-25 במאי 2020. מדובר באלמנטים מרכזיים הנוגעים ישירות בהאשמות ברצח לא מכוון מדרגה שנייה, רצח מדרגה שלישית והריגה מדרגה שנייה נגד שאובין.

ג'ורג' פלויד, שמת במעצר במיניאפוליס (צילום: רויטרס)

ג'ורג' פלויד | צילום:
רויטרס


בתגובה אמר הסנגור אריק נלסון כי שאובין התנהג כמו "שוטר סביר"במצב זה ואמר כי אין שום ראיות לכך שהוא השתמש בכוח שלא כדין בכוונה. "אתם צריכים להסתכל על פי תקן השוטר הסביר. אתם צריכים לקחת בחשבון ששוטרים הם בני אדם, המסוגלים לטעות במצבים מלחיצים מאוד", אמר נלסון. "במקרה זה, מכלול הנסיבות שהיו ידועות לשוטר סביר ברגע המדויק שבו נעשה שימוש בכוח, מדגים כי מדובר בשימוש מורשה בכוח. למרות שזה לא אטרקטיבי, זהו ספק סביר".

45 עדים: 38 של התביעה ו-7 של ההגנה

השופט פיטר קאהיל הנחה את המושבעים על החוק לפני ואחרי סגירת הדיונים, והעביר אותם מחוץ לאולם בית המשפט. לצורך קיום הדיונים, חבר המושבעים יישאר במלון במהלך הלילה.

במהלך המשפט, התובעים הזעיקו 38 עדים להעיד, כולל מומחים לשימוש בכוח של המשטרה שמתחו ביקורת על שאובין ומומחים רפואיים שהסבירו כיצד פלויד מת. ההגנה זימנה שבעה עדים משלה – אך לא את שאובין עצמו, שניצל את התיקון החמישי של חוקת ארה"ב המתיר לו שלא להעיד.

שאובין בן ה-45, לא הודה באשמה בשלושת האישומים. אם יורשע, הוא עלול לעמוד בפני 40 שנות מאסר בגין רצח מדרגה שנייה, עד 25 שנה בגין רצח מדרגה שלישית, ועד 10 שנים בגין הריגה מדרגה שנייה. ההאשמות נחשבות בנפרד, כך שהשוטר לשעבר יכול להיות מורשע בכולן, חלקן או אף אחד מהן.

סופו של המשפט מגיע 11 חודשים לאחר מותו של פלויד ברחוב במיניאפוליס שהניע מחאות נרחבות בנוגע לאופן שבו שוטרים מתייחסים לאנשים שחורים. לא משנה פסק דינו של משפט זה, מדובר בתופעה שלא נעלמת מחיינו. בשבוע שעבר, רק כמה קילומטרים מבית המשפט, הואשמה שוטרת בברוקלין סנטר בהריגה לאחר שירתה בשוגג, לדבריה, בדנטה רייט בן ה-20 במחסום שגרתי של המשטרה.

המתיחות גבוהה בכל האזור, והרשויות הגדילו את האבטחה סביב מיניאפוליס. המרכז הממשלתי של מחוז הנפין מוקף בגדרות ובמחסומים מאז בחירת חבר המושבעים בחודש מרץ. בשבוע האחרון הצוותים התקינו גדר תיל סביב כמה מבני משטרה, וכוחות המשמר הלאומי הוצבו בחלקים במרכז העיר מיניאפוליס.פורסם במקור

כתיבת תגובה