משפט נתניהו: התיק קורס והנאשם הפסיד

לכאורה קיימת סתירה לוגית בכותרת המאמר, שכן במדינה מתוקנת כשתיק קורס בבית המשפט הנאשם יוצא זכאי. עם זאת, ישראל כבר אינה מדינה מתוקנת.
המאמר נכתב לאחר שהחוק להגבלת כהונה של ראש ממשלה עבר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. חוק אנטי דמוקרטי שדורס את רצון העם, חוק פרסונלי שהציע שר המשפטים גדעון סער שכל עניינו מאז שהחל לכהן הוא למנוע מבנימין נתניהו לחזור אל כיסא ראש הממשלה. מסע אישי של שנאה ונקמנות שבשמו לגדעון סער לא אכפת להוריד איתו את מדינת ישראל ואת עם ישראל ביגון שאולה.

״שינינו את כללי המשחק: עובדים למען אזרחי ישראל ולא למען האינטרסים האישיים של אדם אחד״, כתב היום גדעון סער ולא יכולתי שלא לצחוק. הרי החוק הזה הוא מנוגד לרצונם של אזרחי ישראל. עוד הוסיף כי ״שלטון ממושך של אדם אחד הוא דבר מזיק. מול הסכנות של ריכוז כוח מופרז, וסיאוב הנובע מכך אנו מציעים הסדר טוב ומאוזן יותר ורוב גדול של אזרחי ישראל תומכים ברעיון ומעדיפים אותו לאיום שיעור על כהונה ללא הגבלה״.

אני יכולה לחשוב על יתרונות של שלטון ממושך כמו ניסיון רב, יצירת קשרים איתנים עם מדינות אחרות, היכולת להשלים תהליכים ארוכי טווח. ״שמתי לי למטרה, לחזק את יסודות המשטר שלנו כמדינה יהודית ודמוקרטית ופה אנחנו מניחים נדבך חשוב למען העתיד״, המשיך. ובכן, גדעון סער, אני לא מכירה אף דמוקרטיה פרלמנטרית אשר קיים בה חוק כזה. אינני בטוחה שהשנאה שלך עולה בקנה אחד עם היסוד היהודי של ״ואהבת לרעך כמוך״ ולגבי הנדבך למען העתיד, זה בעיקר נדבך למען העתיד שלך למרות שכרגע אתה לא עובר בסקרים את אחוז החסימה.

גם ראש הממשלה החליפי, יאיר לפיד, הצליח להרים את הגבות שלי עד לאמצע המצח כאשר אמר: ״הבטחנו וקיימנו – מראשית דרכה הבטיחה יש עתיד כי תגביל את כהונת ראש הממשלה. שנים של כהונה בעמדת כח מביאות לסיאוב ושחיתות שלטונית. אנחנו מחוקקים היום את החוק, מפני שזה לא בריא לדמוקרטיה הישראלית שאדם יכהן יותר משמונה שנים״. האיש שמינה את גיסתו לדירקטוריון קק״ל וקרובת משפחה נוספת לתפקיד בכיר בהסתדרות הציונית ובעצם, מתחילת הכהונה שלו הוא ממנה מקורבים כולל אסף זמיר לקונסול כללי בניו יורק ואחרים. האיש שנותן יד לממשלה מנופחת בנורבגים ולתקציבים קואליציוניים, כל מה שהוא זעק נגדו כאשר היה באופוזיציה ועכשיו מתגלה אולי כגדול המושחתים, מעז לדבר על סיאוב ועל שחיתות שלטונית.

אם כן, במדינה שהיא פוסט דמוקרטיה פרלמנטרית כאמור, תיקים יכולים לקרוס והנאשם יפסיד. בעיקר אם תפרו לו תיקים. אינני יכולה להימנע מלהיזכר בדבריה של פרופ׳ רות גביזון זיכרונה לברכה: ״אני חוששת שאכן אין לנתניהו סיכוי לקבל משפט צדק. זו טרגדיה לביבי אבל גם דבר מאוד לא טוב למדינה ולחברה״.

הפסיד מראש

אני לא יודעת איך יסתיים המשפט של בנימין נתניהו שהוא גם בהחלט המשפט של הימין כולו אבל צריך להיות, בעצם, משפטה של הפרקליטות שמתגלה כאן כמי שעשתה עבודה רשלנית כמעט פושעת וצריכה לשבת על ספסל הנאשמים. עד התביעה הראשון, אילן ישועה, התגלה כמי שאינו אומר אמת וכמי שהעניק סיקור אוהד או הענות חריגה כמעט לכל אדם מלבד לבנימין נתניהו. גם יתר עדי התביעה עד כה התגלו כעדי הגנה למרבה המבוכה.

זכינו אף לשמוע את התובעת יהודית תירוש מבטלת למעשה את סעיף 61 בכתב האישום כאשר אמרה שאין טענה שנתניהו פיטר את מנכ״ל משרד התקשורת אבי ברגר בגלל תלונותיו של שאול אלוביץ׳. כל העיניים הרעבות של השמאל ושל כתבי המשפט שלא יודעים את נפשם מאז תחילת המשפט היו נשואות אל עדותו של ניר חפץ. אולפנים נפתחו, שידורים חיים, אולי סוף סוף יהיה עד תביעה שהוא אכן עד תביעה. אפילו התישו אותנו עם סיפור מגוחך על צמיד בניסיון למשוך עוד קצת זמן לקראת השיא הגדול. גם העדות הזו נדמה שהתרסקה היום על רצפת בית המשפט שכן ניר חפץ אמר כי בניגוד לטענת הפרקליטות, הוא לא נשלח על ידי נתניהו לשלמה פילבר כדי להיטיב עם שאול אלוביץ׳.

האסון הגדול כאן הוא שנתניהו ועמו הימין כולו כבר הפסידו. שנים של הנדסת תודעה באולפני החדשות תחת כותרת הענק ״שוחד, מרמה והפרת אמונים״ בשילוב עם הפגנות גרוטסקיות אינסופיות בבלפור, בצמתים ובגשרים שקיבלו סיקור כאילו היו הפגנות ענק ״מדינה במחאה״ גרמו לאנשי ימין לפקפק, להרהר ולא ללכת להצביע.
כך הסתיימה, בינתיים, כהונתו של נתניהו כראש ממשלה. רק בינתיים.

לקריאת כל המאמרים של אורנה ישר – לחצו כאן.


עקבו אחר ׳מידה׳ גם ברשתות החברתיות:

  

 

 פורסם במקור

כתיבת תגובה