"נבדוק מקרים שבהם עורכי דין מונעים מתן גט"

ניתן לפתוח בהליכים נגד עורכי דין של סרבני גט, המנסים לסכל את מתן הגט ולפגוע בהליך הגירושין – כך קבע בית הדין הרבני האזורי בירושלים בהחלטה תקדימית.

במקרה שהובא לפני בית הדין, הגישה אישה תביעת גירושין מבעלה שמצבו הקוגניטיבי הלך והתדרדר, והיה חשש כי לא יוכל לתת גט אם ההליכים יימשכו. הבעל לא הביע התנגדות נחרצת למתן הגט, אך טען שהוא מקשיב לבא כוחו בעניין הזה. נטען כי עורך הדין היה זה שעיכב ודחה את התהליך ודרש להמשיך ולדון בעניינים הרכושיים לפני מתן הגט, במטרה לסחוט את האישה כלכלית.

הפסיקה הגיעה בעקבות בקשה שהגישו עורכות הדין אורית להב ובתיה כהן מארגון "מבוי סתום", המסייע לנשים מסורבות גט ועגונות, להטיל סנקציות בגין סרבנות גט על עורך הדין המייצג את הבעל הסרבן.

עם הגשת הבקשה להטלת סנקציות על עורך הדין, הודיע בא כוחו של הבעל כי הבעל מוכן לתת גט, ועל כן משכו ב"מבוי סתום" את התביעה. עקב כך, החליט עורך הדין לדרוש מ"מבוי סתום" הוצאות משפט.

"תיבדק מידת הלגיטימיות בהתנהלות המייצג"

בית הדין הרבני האזורי דחה את בקשתו בנימוקים שונים וציין כי "יובהר שהתביעה כשלעצמה אינה נחשבת לתביעה קנטרנית מיסודה, שכן לא מן הנמנע שיש מקרים שבהם ניתן יהיה להוכיח שבעל שחייב לתת גט, מסרב לתת את הגט רק בשל התנהלות קלוקלת של בא כוחו. במקרים אלה תעלה לדיון השאלה המשפטית אם ניתן יהיה לפעול, במסגרת הליך של ביזיון בית הדין, כנגד בא כוח המסכל מתן גט. במקרים אלה תיבדק השאלה ביחס למידת הלגיטימיות בהתנהלותו של המייצג".

עו"ד להב מסרה: "מדובר בהחלטה תקדימית ומשמחת, שבעצם מאשרת תיאורטית את שביקשנו – ניתן להתייחס לעורך הדין כמסייע לסרבנות ולהטיל עליו סנקציות בגין הסרבנות.

"אחד המכשולים שעומדים בפנינו כאשר אנו מייצגות נשים מסורבות גט הוא דווקא עורכי הדין שמשתמשים בטקטיקה של סרבנות גט לסחיטה כלכלית של האישה. החלטנו לשים לתופעה סוף והגשנו בקשה חריגה והמטרה הושגה. הבעל נתן את הגט ויותר מכך, בית הדין הכיר באפשרות להטיל אחריות על עורכי הדין שמסייעים לסרבני גט.

"אני מקווה שההחלטה הזו תגיע לכל אותם עורכי הדין שמשתמשים בסרבנות גט ככלי מיקוח, ושהמסר הברור שיצא היום מהחלטת בית הדין ימשיך ויהדהד – סרבנות גט היא לא כלי לגיטימי במשא ומתן, ומי שמשתמש בה ייתן על כך את הדין", הוסיפה.

הדיינים שהגיעו להחלטה הם הרב מאיר פרימן (אב בית הדין), הרב דוד בירדוגו והרב יצחק רבינוביץ.פורסם במקור

כתיבת תגובה