נדחתה עתירה נגד האיסור על שחיטה כשרה

בית המשפט החוקתי בבלגיה דחה היום (שישי) את עתירת הקהילה היהודית באירופה כנגד החלטת בתי הפרלמנט הבלגי במחוזות וולניה ופלנדריה, כי חל איסור לבצע שחיטה כשרה במחוזות אלו במדינה.

בדצמבר 2020 פסק בית המשפט לזכויות אדם של האיחוד האירופי בלוקסמבורג, כי החלטת הפרלמנט הבלגי לאסור שחיטה כשרה בשני מחוזות במדינה, אינן נחשבות לפגיעה בחופש הדת על פי חוקת האיחוד האירופי והן תקפות וחוקתיות.

בעקבות החלטה זו, עתרה הקהילה היהודית בבלגיה, בראשות הרב הראשי של בלגיה ונציג ועידת רבני אירופה במוסדות האיחוד האירופי הרב אברהם גיגי, לבית המשפט החוקתי בבלגיה בכדי לבחון האם הקביעה נוגדת את החוקה הבלגית והאירופית.

בהחלטתו, בית המשפט החוקתי בבלגיה יישר קו עם הקביעה שלפיה אין באיסור שום פגיעה בחופש הדת על פי החוקה בבלגיה, שכן אם היהודים חפצים בשחיטה עצמאית, עליהם לשחוט תוך הימום הבהמה, פעולה הנוגדת את ההלכה היהודית.

בעקבות ההחלטה, נשיא ועידת רבני אירופה והרב הראשי במוסקבה פנחס גולדשמידט אמר: "למרות שאנו מאוכזבים מפסיקת בית המשפט, אנו בהחלט לא מופתעים, מכיוון שהוא שומר על הסטטוס קוו בבלגיה. פסיקה זו מאשרת את האיסור על שחיטה דתית ומעמידה את בלגיה עם אותן מדינות מעטות אחרות שאיסורן על שחיטה נובע מהתקופה הנאצית.

הרב פנחס גולדשמיט // צילום: באדיבות ועידת רבני אירופה,

"הסרת היכולת של הקהילה היהודית להיות עצמאית, מעבירה מסר ברור לגבי האופן שבו רואים את היהודים בבלגיה וכיצד השלטונות רואים את עתידם. ההשפעה היא עצומה וההשפעה מזיקה ליהודי בלגיה. כעת, כשהסתיים ההליך המשפטי, אנו מקווים כי חברי פרלמנט ינהלו קשר משמעותי עם הקהילות הדתיות, ותקוותנו היא שיהיה ניתן לאפשר את הליך השחיטה בבלגיה בקרוב".פורסם במקור

כתיבת תגובה