עומר ינקלביץ’ נפרדה בדמעות ממשרד התפוצות: “עברתי הרבה מסעות הכפשה”

בליווי דמעות: שרת התפוצות היוצאת עומר ינקלביץ’ השתתפה היום (רביעי) בטקס חילופי שרים במשרד התפוצות ובמהלכו התייפחה וחשפה שבכוונתה לקחת “פסק זמן” מהחיים הפוליטיים ואמרה כי נאלצה לעבור במהלך כהונתה “הרבה מסעות הכפשה שקריים”.

במהלך טקס החילופים שלאחריו נכנס למשרד השר נחמן שי, ינקבליביץ’ סיפרה כי היא בחרה “לקחת כעת פסק זמן מהחיים הפוליטיים, אבל ממש לא פסק זמן מהעשייה הציבורית למען עם ישראל. אני יודעת שבכל מקום אליו אגיע בהמשך אהיה נאמנה לשליחות שקבלתי עליי כאן במשרד למען החיבור בין ישראל לתפוצות, וכן לתהליך הפנימי כאן במדינת ישראל שמקדם אוכלוסיות פריפריאליות ונותן להן הזדמנות שווה”.

ינקלביץ’ נפרדה היום מתפקידה כשרת התפוצות, ובנאומה בטקס חילופי שרים, סיכמה השרה את כהונתה ואמרה: ”אני חושבת שכהונתי כשרה סימלה שלב נוסף בתהליך חברתי כאן בארץ. עצם העובדה שאישה מחברה חרדית מקבלת את ההזדמנות  לשבת סביב שולחן הממשלה והקבינט, ולהיות חלק ממקבלי ההחלטות, שולחת מסר לאוכלוסיות מודרות רבות – ובעיקר לנשים מאותן אוכלוסיות – שהכול אפשרי למרות המורכבויות שבדרך. שהן יכולות להשתחרר מהחסמים החברתיים ולקבל הזדמנות שווה בין שווים”.

כאמור, לאחר בהמשך דבריה השרה סיפרה בבכי על הימים הקשים שעברה במסגרת הכהונה שעברה. ” נכון, זה לא היה פשוט”, אמרה ינקלביץ’ כשהיא חנוקה מדמעות, “הייתי צריכה לעבור הרבה מסעות הכפשה שקריים נגדי ונגד משפחתי, אבל אם יש אישה אחת שדרכי ניתנה לה תקווה לנסות גם – אז אני את שלי עשיתי”.

השרה בירכה גם את השר הנכנס נחמן שי: ”אתה בא עם ניסיון ורקע עשירים בעשייה ציבורית ובעולם התפוצות, ואני בטוחה שגם במשרד הזה תעשה חיל”. בהמשך דבריה, הודתה גם לשר הביטחון, בני גנץ, ולראש הממשלה היוצא, בנימין נתניהו: “בראש ובראשונה, תודה רבה לשר הביטחון בני גנץ על האמון והשותפות לאורך כל הדרך. לא היינו מצליחים להגיע להישגים כאלו אלמלא החזון והתמיכה שלך ביחס למשרד וליחסינו עם יהודי התפוצות. אני רוצה גם להודות לראש הממשלה היוצא, בנימין נתניהו, על כך שדלתו תמיד הייתה פתוחה בפני כל צורך שהעליתי בפניו עבור המשרד, ומעל הכל על שנים רבות של שירות מסור והישגים היסטוריים עבור מדינת ישראל”.

בהמשך דבריה, יקנלביץ’ התייחסה לפעילות שהובילה במשרד ואמרה: “דווקא בעידן של ריחוק חברתי, הצלחנו ליצור קשר רשמי של ממשלת ישראל ליהודי התפוצות, באופן מוחשי כזה שלא היה לפני כן. דווקא בתקופה בה אסור לגעת, הצלחנו לגעת ביהודים מכל רחבי העולם. יצרנו מציאות חדשה של שגרת שיחות עם הקהילות עצמן, ונתנו להן את ההרגשה שיש להן אוזן קשבת ודלת פתוחה במדינת ישראל”.

בתוך כך, השרה גם סיפרה על התוכניות שיזמה והובילה בשנה האחרונה, ובהן החלטת הממשלה שמעגנת את המחויבות של ישראל ליהדות התפוצות בתוכנית ארוכת טווח, העברת תקציבי סיוע לקהילות היהודיות במהלך משבר הקורונה וגיבוש תוכנית פעילות חירום מול הקהילות היהודיות בזמני משבר לנוכח התגברות האנטישמיות.פורסם במקור

כתיבת תגובה