פרשת רצח תאיר ראדה: השופט מלצר יכריע אם זדורוב יזכה…המשנה לנשיאת בית המשפט העליון היוצא חנן מלצר יפרסם היום (שלישי) בשעה 17:00 את החלטתו בבקשה למשפט חוזר שהגיש רומן זדורוב, מי שהורשע ברצח הנערה תאיר ראדה ז"ל בשירותי בית הספר "נופי גולן" בקצרין.

זדורוב הגיש את הבקשה למשפט חוזר בטענה שיש בידיו ראיות חדשות המפריכות את הרשעתו. אחת הראיות שצורפה היא קטע מהרצאה של מנהל המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל. במהלך ההרצאה, אמר ד"ר קוגל כי הגופה לא אמורה להמשיך לדמם למשך זמן רב. לטענת עורך דינו של זדורוב, הדבר מצביע על כך שהיה אדם נוסף בזירה, שכן עקבות הנעל הטבועות בדם לא היו שייכות לזדורוב.

בפרקליטות הסבירו את העקבות באמצעות תיאוריית "המחלץ האלמוני", אלא שהמחלצים הראשונים הגיעו לזירה לאחר זמן רב. כמו כן, מעולם לא נמצא אותו מחלץ. במהלך הדיון בבקשה למשפט חוזר אמר השופט מלצר כי סוגיית המחלץ האלמוני היא "מטרידה".

עניין נוסף שעלה במהלך הדיונים הוא כל מה שנוגע לאולה קרבצ'נקו (א.ק.), ששמה נקשר בפרשה. בן זוגה לשעבר של אולה, א.ח, הפנה לעברה אצבע מאשימה וטען כי היא הודתה בפניו שרצחה את תאיר ז"ל. אולה, מנגד, אמרה שא.ח נהג כלפיה באלימות והחליט להעליל עליה עלילת שווא לאחר שהיא עזבה אותו. הפרקליטות סברה שאין שחר לטענות בנוגע לאולה ושגם הן לא מצדיקות משפט חוזר.

אם מלצר יורה על משפט חוזר, המשמעות היא שכעת יחל כל ההליך המשפטי מחדש בבית המשפט המחוזי בנצרת. זוהי החלטה חריגה למדי והיא מעלה קשיים רבים. במשפט פלילי יש חשיבות לזיכרון של העדים – ובחלוף כמעט 15 שנה הדבר יקשה דרמטית על ההליך.

אם מלצר ידחה את הבקשה, זדורוב ימשיך לרצות את מאסרו. על פניו ניתן להגיש בקשה למשפט חוזר גם בהמשך – אך לצורך בקשה כזאת יש להביא ראיות משמעותיות חדשות שלא נידונו בפני בית המשפט ועשויות להטות את הכף. בחלוף 15 שנה מהרצח, האפשרות לאתר ראיות חדשות ומשמעותיות רק הולך וקטן.

ההחלטה של המשנה לנשיאה היוצא מלצר היא חלק מסוג של "ניקוי שולחן" לקראת פרישתו מהתפקיד. מלצר סיים את כהונתו לפני כחודש ונותרו לו עוד כחודשיים לפרסם פסקי דין אחרונים. בין התיקים הדרמטיים הנוספים שמחכים אצלו על השולחן – בג"ץ חוק הלאום ובג"ץ ההפרדה המגדרית באקדמיה. למלצר יש אמנם אפשרות להעביר את התיקים לשופט אחר, אך הסבירות לכך היא נמוכה.פורסם במקור

כתיבת תגובה