רגע לפני מאסר: סרבנית גט נכנעה ושחררה את הבעל

רגע לפני מאסר: סרבנית גט נכנעה ושחררה את הבעל

  כלא נווה תירצה (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

מקרה עיגון קיצוני וקשה במיוחד הסתיים בכניעתה של סרבנית גט, רגע לפני שנשלחה למאסר על ידי דייני בית הדין ברחובות.

מדובר, בזוג בו האשה בשנות העשרים לחייה והאיש בשנות השלושים המתקדמות לחייו. הנישואים שלהם לא החזיקו אפילו שבוע. כבר בליל כלולותיהם החלה מריבה קשה ביניהם ובתוך ימי ה'שבע ברכות', לאחר שלושה ימים של מריבות וקטטות, הצדדים נפרדו זה מזו.

עוד באותו נושא

תקדים: בית הדין הרבני בקנס כספי לסרבנית גט


3

מאז נותק כל קשר בין הצדדים, והם נפגשו רק בבתי הדין ובבתי המשפט. בית הדין שדן בעניינם קבע כבר לפני יותר משנתיים כי תביעת האשה לשלום בית אינה כנה, ונתבעה בחוסר תום לב רק כדי לעגן את המבקש ולהכריחו להיכנע לתכתיביה ודרישותיה בעניינים הכספיים.

האישה דרשה תשלום הכתובה ואילו בית הדין קבע כי תתגרש מבעלה ואת הדיונים הכספיים ימשיכו במועד מאוחר יותר. האישה סרבה, ולאחר שנה של סירוב, החל בית הדין להטיל עליה סנקציות כפי שנהוג עם סרבני גט: איסור יציאה מהארץ, שלילת רשיון נהיגה, הגבלות על חשבון הבנק ועוד.

באורח נדיר: סרבנית גט נשלחה למאסר

למרות הסנקציות, המשיכה האישה בסירובה, עד שפני שנה בית הדין נאלץ להכריז עליה כסרבנית גט ומעגנת והטיל עליה קנס יומי בסך 150 שקלים לכל יום עיגון שיוחמר ל-220 ליום כעבור מספר שבועות. גם הקנס הכספי לא הועיל, ואחרי שנה של סרבנות, החליטו שלושת דייני בית הדין ברחובות: הרב ציון אשכנזי (אב"ד), הרב אליהו עמאר והרב שמואל דומב כי הם גוזרים על האישה מאסר בפועל עד לשיחרור העיגון.

עד כה בישראל הוטל עונש מאסר על סרבנית גט ניתן במקרים נדירים מאוד – האחרון היה לפני כעשר שנים – וזאת בניגוד לגברים שנעצרים ונאסרים בעשרות מקרים. האישה עתרה לבג"צ, נגד הסנקציות של בית הדין וזה הוציא צו מניעה נגד בית הדין והמאסר.

בתגובה לבג"צ, פרסם נשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, פסק דין המגבה את בית הדין הרבני ברחובות ומצדיק את עונש המאסר.

בעקבות כך, ככל הנראה נשברה האישה, ורגע לפני שבג"צ היה מתיר את התקדים, החליטה להפסיק את הסרבנות ולהסכים לקבל את הגט מהבעל בתמורה להסרת כל הקנסות בהן נקנסה במשך תקופת הסרבנות. כתוצאה מכך נמחקה העתירה ושלושת שופטי בג"צ: חיות, פוגלמן וקרא ברכו על ההסכם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנופורסם במקור

כתיבת תגובה