רומן זדורוב יזכה למשפט חוזר? היום תפורסם ההחלטה

היום (שלישי) בשעות אחר הצהריים צפוי שופט העליון הפורש חנן מלצר לפרסם את החלטתו בכל הנוגע לבקשה למשפט חוזר של רומן זדורוב שהורשע ברצח תאיר ראדה. הבקשה למשפט חוזר מתבססת על מידע חדש לכאורה אותו הציג עורך דינו של זדורוב, עו"ד ירום הלוי. בין היתר טוען הלוי כי ממצאים בזירה שנמצאו בעקבות המקרה לא יכולים להתאים לזיהוי של רומן כמבצע הרצח, זאת בהתבסס על שיעור מצולם אותו העביר ראש המכון לרפואה משפטית ד"ר חן קוגל שבעברו אף שימש עד תביעה. כיום משמש ד"ר קוגל כראש המכון והפרקליטות מתנגדת לאפשרות שיעיד שוב בתיק, כמו גם לבקשה למשפט חוזר. 

סוגיה נוספת שעלתה במהלך בקשתו של עו"ד הלוי היא אצבע מאשימה שהוא מפנה כלפי מבצעת אחרת של מעשה הרצח, לכאורה א"ק (אולה קרבצנקו') שנחשפה לאחרונה בפנים גלוית ובשמה המלא עקב תביעות שהגישה כחלק מניקוי שמה. גם עבורה החלטה שתסתום את הגולל על משפט חוזר יכולה לסייע בניקוי שמה באופן ציבורי.

רומן זדורוב הורשע בשנת 2010 ברצח הנערה תאיר ראדה שנמצאה ללא רוח חיים בתא השירותים של תיכון נופי גולן בדצמבר 2006. על זדורוב נגזר עונש של מאסר עולם. עוד במהלך משפטו הועלו טענות מצד משפחתו ומגורמים אחרים, כי התיק נוהל בצורה רשלנית וכי לא הוא הרוצח, כשהרשעתו של נשענת על הודאתו במעשה ושיחזור שערך אל מול החוקרים ולא כל ריאיות מוצקות.  

זדורוב ועורכי דינו ערערו על פסק הדין פעמיים. בשנת 2013 הורה בית המשפט העליון לבית המשפט המחוזי לעיין בריאיות התיק. בשנת 2014 הורשע זדורוב בשנית על ידי בית המשפט המחוזי. בשנת 2014 ערער זדורוב בשנית אל בית המשפט העליון שהרשיע אותו בדצמבר 2015 פעם נוספת. מתוך ההרכב שכלל שלושה שופטים, שני שופטים הרשיעו אותו במעשה הרצח. ראש ההרכב, השופט יורם דנצינגר קבע בדעת מיעוט שיש לזכותו מחמת הספק. 

מקרה אחר בו התקבלה הבקשה לערוך משפט חוזר למורשע ברצח התקיימה בתיק של עמוס ברנס. ב-1974 נעצר ברנס, תושב עכו, בחשד כי רצח את החייל רחל הלר. הוא הורשע ונידון למאסר עולם. כבר בשלב משפטו טען ברנס כי נכפה עליו על ידי החוקרים להודות ברצח. בהמשך הומתק עונשו והוא שוחרר מן הכלא ופתח במאבק לקיום משפט חוזר בטענה כי לא הוא רצח את הלר. בשנת 2002 החליטה שופטת העליון דליה דורנר לקיים משפט חוזר לברנס. ב-11 בדצמבר 2002 החליט בית המשפט לזכות את ברנס בזיכוי אילם, ללא שמיעת הראיות, מבלי לקבוע אם הנאשם ביצע את המעשים המיוחסים לו או לא, וזאת לאחר שהתביעה חזרה בה מכתב האישום.

לפי הלך הרוח בסביבתו של זדרוב והעיתוי בו בחר מלצר לפרסם את החלטתו לא נראה כי יש "סיכוי" לבקשה להתקבל. ביומיים האחרונים שורר מתח רב לכל מי שנוגע לתיק המתוקשר שלא נותן מנוח. החלטתו של מלצר תופץ בלבד ולא תקרא באולם דיונים מאחר ומלצר כבר פרש מכס השיפוט ובחר בתיק אחר כתיק פרישתו.פורסם במקור

כתיבת תגובה