רכש הקרקעות במזרח ירושלים: המודיעין הפלסטיני הצית גל האשמות כלפי איחוד האמירויות

רכישת שלושה נכסים ע"י עמותות יהודיות, מידי תושבים בשכונת סילוואן במזרח ירושלים ביום חמישי האחרון, הציתה גל שמועות בדבר מעורבותה של איחוד האמירויות, כמי שעומדת כביכול, מאחורי מימון העסקאות באמצעות אנשיו של מחמד דחלאן, בכיר הפת"ח השוהה באבו ד'אבי. מאחורי גל השמועות עומד המודיעין הפלסטיני שפועל נגד רשימתו של מחמד דחלאן המתמודדת בבחירות הפלסטיניות.

אמנת החרם נגד סוחרי הקרקעות

עם השלמת עסקת הקרקעות החדשה בסלואן, מפרסמות המשפחות הגדולות בכפר את "אמנת הכבוד" שנועדה להטיל חרם על מוכרי הקרקעות ולנדות אותם.
האמנה, שנחתמה על ידי ראשי המשפחות והחמולות בסילוואן וזוכה לתמיכתה של המועצה המוסלמית העליונה, קוראת לכל הציבור הערבי והמוסלמי במזרח ירושלים להחרים את מוכרי הקרקעות וקרובי משפחותיהם. האמנה קוראת שלא להשתתף באירועים חברתיים ומשפחתיים של סוחרי הקרקעות ומטילה איסור על נישואין עם בני משפחותיהם.

האמנה אוסרת כל קשר חברתי או מגע עם סוחרי הקרקעות ובני משפחותיהם, לרבות השתתפות בחתונות או בהלוויות, בסידורי הקבורה, בהם רחיצת הגופה וכן היא מטילה איסור על קבורתם של אלו בבתי קברות מוסלמים.

מזרח ירושלים
יהודים במזרח ירושלים. צילום: יונתן סינדל פלאש 90

המשפחות קוראות לנתק כל קשרי חברות וידידות עם מוכרי הקרקעות, אוסרות כל קשרי מסחר וקובעות כי הסוחרים בנכסים יחשבו כמי שהוציאו את עצמם מחוץ לדת האסלאם. ראשי המשפחות מדגישים כי הם מתירים כל קשר דם עם סוחרי הקרקעות.

על רקע הביקורת הגוברת על אוזלת ידה של הרשות הפלסטינית, שהתחייבה למנוע את עסקאות הקרקעות במזרח ירושלים, קוראות כעת המשפחות במזרח העיר לרשות להעמיד לדין את מוכרי הקרקעות גם בהיעדרם ולהכות אותם ביד ברזל ואת מי שמסייע להם.

אמנת החרם היא המשך לפסק הלכה מוסלמי שהוצא בשנת 1935 על ידי חכמי הדת במזרח ירושלים ואשר אסר כל סחר בקרקעות ומכירת בתי מגורים ליהודים. לפני שנתיים, בעקבות רכישת נכסים ע"י יהודים, חידש שיח' עכרמה צברי, ראש המועצה המוסלמית העליונה, את פסק ההלכה.

ערביי מזרח ירושלים מוחים. צילום: ג'מל אהד פלאש 90

כעת, בעקבות האירועים בסילואן, הוא מצדד באמנת החרם ותומך בראשי המשפחות, שאומרים, "החרם הוא צו השעה ויחול גם על אלו שסייעו לפעולת הברחת הקרקעות" כלשונם.

צברי עצמו אומר לכלי תקשורת ערביים, "מוכרי האדמות נחשבים כבוגדים בדת האסלאם ובמולדת הפלסטינית ולפיכך אסור להתפלל עליהם במותם". לדבריו, "עורכי דין סוטים במזרח העיר הם שאחראים לשוד הקרקעות" ומבטיח לבוא איתם חשבון.

שיח' צברי, החשוב שבאנשי הדת המוסלמים בירושלים, אומר "העולם הערבי איננו עומד לצידה של ירושלים בשנים האחרונות" והוא מפנה אצבע מאשימה בעיקר כלפי מדינות ערב המתונות אך מבטיח, בראיון לתקשורת התורכית, כי "למרות הכל, העסקאות כולן בטלות וכי הרכוש המוסלמי יוחזר לבעליו בעתיד". במזרח העיר קוראים למדינות ערב להגן על ירושלים ולא להיגרר אחר "רכבת נירמול היחסים עם ישראל".

חיסולי חשבונות לקראת הבחירות

פרשת מכירת הבתים בסילואן מנוצלת כעת גם לסגירת חשבונות פוליטיים בתוך הרשות הפלסטינית ובפת"ח ואף הביאה לחילופי האשמות בין מקורבי ההנהגה הפלסטינית והתנועה האסלאמית לאיחוד האמירויות.

גורמים במזרח העיר וברשות וכמוהם כלי תקשורת ערביים טוענים כי איחוד האמירויות היא שעומדת מאחורי רכישת הקרקעות במזרח העיר, וזאת באמצעות תמיכתה במועצה לפיתוח כלכלי, שבראשה עומד דר', סרי נסיבה, בן לאחת המשפחות החשובות במזרח העיר ומי שמוצב במקום השני ברשימת "אלמסתקבאל" של מחמד דחלאן, יריבו של אבו מאזן שרשימתו מתמודדת בבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית.

אנשי המשלחת הישראלית אמריקאית לאמירויות. צילום: תומר נאובורג, פלאש 90

ברקע להאשמות הקשות כלפי נסיבה, עומדת העובדה שלפני שנים אחדות העניקו האמירויות סכום של 12 מיליון דולר לטובת פעילותה של המועצה לפיתוח כלכלי במזרח ירושלים. גורמים המזוהים עם הרשות הפלסטינית מכאן ועם חמא"ס מכאן, קובעים כעת, כי אנשיו של דחלאן הינם שכירי חרב ובוגדים אשר מנצלים את המשבר הכלכלי במזרח ירושלים כדי לרכוש נכסים בכסף אמיראתי.

בכירים בפת"ח מדווחים לערוץ 20, כי חקירה העלתה שאנשיו של מאג'ד פרג', ראש המודיעין הפלסטיני, נאמנו של אבו מאזן, שהופקד על "תיק דחלאן" באופן אישי, פברקו הודעות ברשתות החברתיות ואף כתבות בתקשורת, בדבר מעורבותם כביכול, של דחלאן ונסיבה במכירת הקרקעות.

דמיטרי דליאני, דובר הזרם הרפורמי המזוהה עם דחלאן אומר הבוקר לערוץ 20, "מדובר בתגובה היסטרית של נאמני אבו מאזן מההחלטה שלנו להתמודד בבחירות וכוחנו העולה ברחוב הוא הסיבה לחשש הכבד מרשימתו של דחלאן".

דליאני אומר, "מאחורי הקמפיין השקרי נגד דחלאן עומדים אנשיו של אבו מאזן ולצדם הפעם גם כלי תקשורת גדולים כמו אל ג'זירה הקטארית ועיתונים מתורכיה, שכן מדינות אלו מנסות לפגוע בתדמיתן של האמירויות תוך ניצול סוגיית ירושלים ולפעול במזרח העיר כמי שעומדות בראש מסע ההגנה על המקומות הקדושים".

בכירים בפת"ח מעריכים באוזני ערוץ 20, כי אבו מאזן ינצל את המתיחות במזרח ירושלים כדי להכין תשתית להצהרה אפשרית בדבר דחיית הבחירות תחת סירובה הצפוי של ישראל לאפשר את הצבת הקלפיות. "אבו מאזן מעוניין כעת בהסלמה במזרח ירושלים שכן הדבר ישחק לידיו ויאפשר לו להימלט ממלכודת הבחירות שאליה נכנס בעיניים פקוחות ואין אמצעי טוב יותר לכך מהסלמה במזרח ירושלים", אומרים בכירי הפת"ח.

מזרח העיר: מתח בין האחים המוסלמים למדינות המתונות

אבל תופעת הסחר בקרקעות במזרח ירושלים איננה מוגבלת לזירה הפלסטינית בלבד ומזה שנים היא מתקיימת תוך מאבק יצרי בין הזרם האסלאמי למדינות ערב המתונות.

דליאני מדגיש כי "מדובר בעוד מהלך של שותפות בין אבו מאזן לציר האסלאמי שעובר בין תורכיה, קטאר והאחים המוסלמים וחמא"ס, ובשיתוף פעולה שנועד לפגוע בדלחאן לקראת הבחירות. אחרי הבחירות יפעל אבו מאזן לממשלת אחדות עם חמא"ס ואף לחלוקת אש"פ בין הצדדים".

לדבריו, המועצה לפיתוח כלכלי לא רכשה ולו דונם בודד של קרקעות במזר העיר.
במזרח העיר, לרבות בואקף הכפוף לירדן, אומרים באחרונה, כי הרשות הפלסטינית איננה מסוגלת לעמוד מול תורכיה שפועלת בעצמה לרכוש קרקעות ולשפץ מבנים במזרח העיר אבל אחדים מוסיפים כי כיום משתפת הרשות פעולה עם האחים המוסלמים ועם תורכיה וקטאר גם במחיר ההכפשה של איחוד האמירויות ושאר המדינות המתונות, הכל כדי לפגוע במחמד דחלאן.

פעילי פת"ח במזרח ירושלים אומרים, "לא בכדי התפרסמו בימים האחרונים כתבות באתרי תקשורת המזוהים עם האחים המוסלמים, קטאר, תורכיה ואפילו "אל אח'באר" הלבנוני, המזוהה עם חזבאללה, נגד דחלאן ובעיקר בסוגיית הקרקעות בעיר". העיתון "אל אח'באר" כתב שלשום מאמר תחת הכותרת "אנשי האמירויות בשירות הישראליזציה של ירושלים, סרי נסיבה כדוגמה". אל אח'באר כותב, כי נסיבה, שמוצאו ממשפחה ירושלמית ירדנית ובבעלותה המפתחות לכנסיית הקבר בירושלים, הוא חריג בנוף הפוליטי של המשפחה שרבים מבניה בעלי מורשת מכובדת בתמיכה בעניין הפלסטיני.

אלו מציינים כי גם בכירי התנועה האסלאמית בישראל, הפלג הצפוני, מסיתים נגד האמירויות מזה מספר שנים ומאשימים אותה כמי שעומדת מאחורי מימון עסקאות לרכש אדמות מידי מוסלמים בירושלים. "הקשר בין האחים המוסלמים, תורכיה וקטאר בולט מאוד ובמזרח העיר קיימת מתיחות פוליטית רבה בין מדינות אלו ואנשי החוגים האסלאמיים לבין גורמים לאומניים ובעיקר כאלו המזוהים עם האמירויות, סעודיה והמדינות המתונות".

בין האשמות המופנות כעת נגד דחלאן ונסיבה עומדת הטענה כאילו גם באסם עוודאללה, הבכיר הירדני המעורב בניסיון ההפיכה האחרון בממלכה הירדנית, פועל גם הוא בעניין מכירת הקרקעות במזרח העיר. גורמים פלסטינים שונים טוענים כי עוודאללה מקורב מאוד לאמירויות ולסעודיה וכן היה פעיל בקרן ירושלים ששמה נקשר בפרשה.

"נראה כי ד"ר נסיבה נמצא בחזית הבעייתית במזרח ירושלים, על רקע האירועים האחרונים בירדן, שקושרים אותו לבאסם עוודאללה במקביל לקשר החזק שבינו ובין מחמד דחלאן ואלו הובילו לאסון הנדל"ן הגדול במזרח העיר", כתבה נדיה חרחאש, בלוגרית ממזרח העיר. "הרי דחלאן הוא האיש שלו או שמא עוודאללה הוא האיש של דחלאן, אינני יודעת", כתבה.

באחרונה הזהיר "מוסד אל קודס הבינלאומי", גוף המזוהה עם האיסלאם הקיצוני ושהוקם בעקבות האינתיפאדה השנייה, ממקום מושבו בבירות, מפני מה שהוא מכנה "סכנת הניצול של איחוד האמירויות את הבחירות במזרח ירושלים".

"מוסד אל קודס" טען, כי מאחורי רשימת "ירושלים תחילה", שנסיבה פעל להקמתה, עומדת מדינת האמירויות וכי רשימה זו התגבשה להביא "לדחיקת הרשות הפלסטינית אל השוליים וליצור סמכות פוליטית מקומית במזרח העיר, בהתאם ל"הסכמי אברהם", לשון ההודעה. "מוסד אל קודס" קובע כי מאחורי הקלעים עומד סרי נסיבה, מראשי האליטה המזרח ירושלמית שכבר בעבר הצהיר אודות קבלתו את רעיון שתי המדינות ואת היותה של ירושלים בירה לשני העמים.


פורסם במקור

כתיבת תגובה