שכונת שמעון הצדיק: היועמ"ש החליט לא להתייצב

היועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט החליט לא להתייצב בתיק שכונת שמעון הצדיק, המשמעות: התיק חוזר לזירה הקניינית בה טענות הערבים נדחו בכל הערכאות. לעליון לא תהיה דרך למנוע את הפינוי.

  • ברוך ידיד / tps

  • כ"ז סיון תשפ"א – 12:01 07/06/2021

(צילום: שלו שלום/TPS)

(צילום: שלו שלום/TPS)

מפלס המתיחות בירושלים עולה לשיא עם הודעת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לבית המשפט העליון, כי מדינת ישראל איננה מתכוונת להביע עמדה בעניין המשפטי ומסירה בכך את התערבותה. החלטת היועמ"ש מגיעה יממה אחת טרם הדיון בבית המשפט בעניין נכסי שכונת שמעון הצדיק. 

במזרח ירושלים עולה ההערכה כעת כי פינוי המשפחות קרוב מאי פעם, והוא צפוי להתרחש בתוך ימים, לאור הכרת בית המשפט במסמכי הבעלות שהציגה עמותת "נחלת שמעון" בעבר.

בנוסף לאיומי חמאס שהודיע כי "יגן על ירושלים", גורם בפת"ח אומר ל TPS כי "נסללה הדרך לעימות ולהסלמה מחודשת". לדבריו, פת"ח לא תזנח את הזירה במזרח ירושלים ולא תניח לחמאס להשתלט על המאבק והיא צפויה להשתתף בפעילות המחאה בעיר. גורמים במזרח העיר אומרים כי להחלטת היועמ"ש אין כל חשיבות משום "שממילא מאפשרת ישראל את ההשתלטות על נכסי השכונה. החלטת היועמ"ש מהווה הוכחה למדיניות ההגירה הכפויה של ממשלת ישראל".

איש ציבור, תושב סילואן (שגם שם מתנהל הליך מקרקעין כנגד פולשים ערבים לבתי יהודים), אומר ל TPS כי "לא נותר לתושבי השכונה מה להפסיד. זהו מהלך מסוכן שאיש איננו שמח עליו". מעצרה אמש של מונא אל כרד, פעילת המאבק ותושבת השכונה גרר שורת תגובות סוערות ברשתות החברתיות וכך גם מעצרה של כתבת "אל ג'זירה", ג'פארה בדירי. 

כזכור, בסמוך לקבר שמעון הצדיק נמצאות קרקעות בבעלות יהודית שהיו שייכות להקדשים יהודים לפני קום המדינה, ובחלקן היו שתי שכונות יהודיות.

לפני כשבעים שנה, ירדן ואונר"T הושיבו על האדמות האלה פליטים ערבים. לאחר מלחמת ששת הימים הוחזרה הבעלות על האדמות לבעלים היהודיים אך באזור המשיכו להתגורר תושבים ערבים. לפני כ30 שנה החלו לפנות חלק מהערבים, בעקבות פסקי דין של בתי משפט בתביעות שהגישו בעלי הקרקע. פורסם במקור

כתיבת תגובה