שלושה מועמדים פרשו, ארבעה נותרו

כ-48 שעות לבחירות הכלליות באיראן, ושלושה מתמודדים הודיעו כי הם פורשים מהמירוץ: הרפורמיסט מוחסן מאהר עליזאדה והשמרן עלי רזא זקאני שפרשו היום (רביעי), וסעיד ג'לילי שהודיע על פרישתו אמש. כעת נותרו רק ארבעה מועמדים לתפקיד.

מאהר עלי זאדה (64), שכיהן כמושל מחוז אספהאן (2018-2017) וכסגן הנשיא תחת מוחמד ח'אתמי (2005-2001) כתב מכתב ובו הודיע על כוונתו, מבלי לציין במי יתמוך. לעומתו, זקאני (55) הצהיר כי יתמוך בחברו למחנה ומקורבו של האייתוללה עלי חמינאי – איברהים ראיסי, שנתפס כבעל הסיכויים הגבוהים ביותר לזכות בנשיאות. סעיד ג'לילי היה בעבר מעורב בשיחות הגרעין וכיהן בתפקידים בכירים נוספים.

נגיד הבנק המרכזי היוצא עבדלנסר חמאטי, שעדיין במירוץ, ניסה לזכות בתמיכה נוספת דרך שר החוץ האיראני מוחמד ג'ווד זריף, שאותו הבטיח לשריין כסגנו או להשאיר אותו בתפקידו אם ייבחר.

המנהיג העליון, עלי חמינאי, נשא אתמול נאום לאומה לקראת הבחירות וקרא לאזרחים – בייחוד הצעירים ואלו שמצביעים פעם ראשונה – לצאת להצביע. כמו כן, הזהיר כי אחוז השתתפות נמוך פירושו הצלחה של הלחץ הבינלאומי נגד המשטר.

ארה"ב – כן; קנדה – לא

עד כה נותרו חמישה מועמדים, ויתכן כי דמויות מפתח נוספות עשויות לפרוש בקרוב, אך בינתיים המירוץ נמשך ולא רק באיראן מתכוננים למה שנראה כאחד האירועים הפוליטיים החשובים ביותר של השנה.

סוכנות הידיעות "פארז ניוז" המקורבת למשמרות המהפכה, פרסמה כי 27 קלפיות ייפתחו בארה"ב אשר בה חיים כמיליון וחצי איראנים, גולים ברובם, שברחו בתחילתה של המהפכה האסלאמית ב-1979.

קנדה, לעומת זאת, אסרה על הצבת הקלפיות בשטחה. "הממשלה הקנדית לא אפשרה את קיום הבחירות", אמר מאג'ד טקאט רבאנצ'י, שגריר איראן לאומות המאוחדות.

ברקע הבחירות נמשכות גם השיחות בווינה, בירת אוסטריה, בין המעצמות לבין איראן. נציגי המדינות מנסים למצוא נוסחה שתהיה מקובלת על הצדדים, אך נכון לעכשיו הסיכויים להגיע לטיוטה סופית על חזרה מלאה להסכם המקורי של 2015 – קלושים.

רפאל גרוסי, המזכיר הכללי של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), הודה הבוקר בראיון לעיתון "לה רפובליקה" האיטלקי כי "כולם יודעים שיהיה צורך להמתין לממשלה החדשה באיראן".

* השתתף בהכנת הידיעה: ארז לין.פורסם במקור

כתיבת תגובה