שתי אימהות לתינוק אחד • טור דעה | שלמה יובל | חי פה

עוד ניצחון בדרך לשוויון זכויות לזוגות חד מיניים

בית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון הוציא לאחרונה, לבקשת זוג לסביות, צו הורות פסיקתי שמכיר בבת הזוג של האם ביולוגית כהורה נוסף של הקטין. היה זה צעד נוסף בשורת פסקי דין, מהם אזכיר פסק דין מ-2019 שניתן בחיפה ע”י כב’ השופט סארי ג’יוסי, שבו נסללה הדרך להענקת מלוא הזכויות לרך הנולד לשתי נשים לסביות, מיום לידתו.

בימים אלה פסק כך בית המשפט העליון ויצר הלכה מחייבת

אני שמח לדווח לקוראים על עוד נדבך בחקיקת זכויות חברי הקהילה הגאה שנעשה בסיוע משפטנים נאורים, שאינם ממתינים לחקיקת הכנסת המדשדשת.

הפגנה נגד התבטאויותיו ההומופוביות של נשיא המדינה לשעבר עזר וייצמן (איור: אופק אפלבאום) | מוזיאוני חיפה
הפגנה נגד התבטאויותיו ההומופוביות של נשיא המדינה לשעבר עזר וייצמן (איור: אופק אפלבאום) | מוזיאוני חיפה

משרד הרווחה והשירותים החברתיים במחוז תל אביב התנגד לבקשת בנות הזוג, וטען שיש לקבוע את ההורות החל ממועד הגשת הבקשה – 9 חודשים לאחר הולדת הקטין.
סגן הנשיאה, השופט נחשון פישר שישב בדין, קבע לאחרונה שצו ההורות יחול באופן רטרואקטיבי מלידתו של הקטין, תוך שציין כי הורות היא דבר שמתגבש הרבה לפני הלידה, במיוחד אצל זוגות חד מיניים, ויש חשיבות חברתית עליונה להכיר בכך.

מגישות הבקשה הן בנות זוג שהכירו במקום עבודתן ב-2016, ומאז הן מקיימות קשר זוגי חם ואוהב, מתגוררות יחד ומנהלות משק בית משותף. ב- 2018 הן חתמו בפני נוטריון על הסכם ממון שבמסגרתו החליטו להרחיב את משפחתן ולהביא לעולם ילדים.

השתיים פנו יחד לבנק הזרע, בחרו תורם פוטנציאלי וחלקו בהוצאות מימון טיפולי הפוריות. בסופו של יום, בהחלטה משותפת הרתה אחת מהן, ובספטמבר 2019 נולד הקטין.

כ-9 חודשים לאחר הלידה הגישו השתיים בקשה לצו הורות פסיקתי, שיקבע שבת הזוג שלא ילדה את הקטין היא הורה נוסף של הקטין, החל מלידתו.

משרד הרווחה טען מנגד, שהבקשה הוגשה בשיהוי, ובהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, הסכים להכרה בהורות רק מיום הגשת הבקשה ולא מיום הלידה.

הורות מתחילה לפני הלידה

תוך כדי ההליכים ניתן פסק דין של בית המשפט העליון בנושא. העליון קבע כי יש להאריך את התקופה בה ניתן להיעתר להחלה רטרואקטיבית של צו הורות מיום הלידה, מ-6 חודשים ל-9 חודשים. נקבע כהוראת מעבר שרק בבקשות שיוגשו בחלוף תקופה ארוכה יותר מהלידה, ההורות תוכר ממועד הגשת הבקשה.

לאור פסק הדין של העליון, קבע השופט נחשון פישר כי טענות משרד הרווחה לעניין השיהוי אינן רלוונטיות עוד ועל כן, ברוח פסיקתו המחייבת של בית המשפט העליון, החליט כי צו ההורות יחול ממועד לידת הקטין.

השופט הוסיף מעבר לדרוש, כי כי גם ללא פסק הדין של העליון היה מקבל את הבקשה.
השופט נימק החלטתו ואמר כי לטעמו, דווקא אצל בני זוג מאותו מין ההורות נוצרת זמן רב לפני הלידה. ההחלטה על הרחבת התא המשפחתי מתגבשת בשלב מוקדם, ומאחוריה עומדים רצון וכוונה משותפים להביא צאצאים.

מדובר בהליך בו שני בני הזוג משקיעים משאבים נפשיים וכלכליים, אפילו לפני שנוצר ההיריון. השופט הוסיף ואמר כי הורות של בני זוג חד מיניים אינה שונה מהורות של בני זוג הטרוסקסואליים, ודרישת המדינה להיאחז בנהלים דווקניים פוגעת בערך השוויון ובזכותם להורות ולמשפחה.

עוד ניצחון בדרך לאכיפת מלוא הזכויות של בנות זוג לסביות להקים משפחה ולחלוק ביניהן מעמד הורה לילד שנולד ביזמתן להקמת משפחה בישראל.

קרדיט למדווחת המקורית: עו”ד רונית מר, באתר “פסק דין”.

כתבות נוספות בחי פֹּה – חדשות חיפה:


פורסם במקור

כתיבת תגובה