תגובות נזעמות בימין לפסיקת בג"ץ

במערכת הפוליטית ובתקשורת הגיבו לפסק הדין של בג"ץ ב'פשרת האוזר' הקובע כי לא כל חוק שכותרתו 'חוק יסוד' יוכל להיחשב ככזה והתריע כי "ככל שבעתיד ייערך תיקון במתכונת דומה – הוא צפוי להתבטל".

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין אמר בתגובה כי החלטת בג"צ היא החלטה משוללת כל סמכות ומזעזעת: "אנו עדים לאירוע מטורף כאשר קומץ של שישה אנשים מתכסים בגלימת המשפט כדי לבצע הפיכה שלטונית".

"מדובר בהחלטה נעדרת כל תוקף, בהיותה מנוגדת לעקרונות הבסיסיים ביותר של ריבונות העם, הפרדת הרשויות ושלטון החוק. אעמוד במלוא העוצמה אל מול הנסיון לבטל את הדמוקרטיה ואגן על מעמדה ועל סמכותה של הכנסת".

יו"ר תקווה חדשה, חבר הכנסת גדעון סער, אמר כי פסיקת בג״צ מחדדת את הצורך לחוקק את חוק יסוד: החקיקה: "כללי המשחק החוקתיים חייבים להקבע על ידי הכנסת, כנציגת הריבון, ולא ע״י בית המשפט. ויפה שעה אחת קודם".

שר המשפטים לשעבר איילת שקד, שמינתה את שני שופטי דעת המיעוט מינץ ואלרן, אמרה כי המקרה מעיד על הצורך בהמשך מינוי שופטים שמרנים שישמרו על עקרון הפרדת הרשויות כמו שהיה. "פשרת האוזר" היא קומבינה שלא הייתה צריכה לבוא לעולם, ועדיין בית המשפט חרג מסמכותו, בפסיקה מקוממת, המהווה צעד נוסף בהפיכה שיפוטית. ושוב, החלוקה בין דעות השופטים בפסק הדין לא מפתיעה ומעידה כאלף עדים על הצורך בהמשך מינוי שופטים שמרנים שישמרו על עקרון הפרדת הרשויות".

ח"כ שמחה רוטמן, מחבר הספר 'מפלגת בג"ץ' ולשעבר מהתנועה למשילות ולדמוקרטיה אמר כי פסק הדין של בג"ץ ניתן בחוסר סמכות: "אין שום בסיס, בחוק או בחוק יסוד, שמאפשר לבג"ץ לתת הנחיות לכנסת כיצד לחוקק חוקי יסוד. אין מקום במדינת ישראל לשופטים המפרים את הצהרת האמונים שלהם למדינת ישראל ולחוקיה. המענה למקרה שכזה אינו בחקיקה אלא בהדחת שופטים הפוסקים בניגוד לחוק הקיים".

 

 פורסם במקור

כתיבת תגובה